2:74. ayette büyük bir mucizeye işaret edilmektedir. Ayet şu şekildedir;

 

2|74|ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُم مِّنۢ بَعْدِ ذَٰلِكَ فَهِىَ كَٱلْحِجَارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَةً وَإِنَّ مِنَ ٱلْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ ٱلْأَنْهَٰرُ وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ ٱلْمَآءُ وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ ٱللَّهِ وَمَا ٱللَّهُ بِغَٰفِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ

Okunuşu:

Summe kaset kulubukum min ba'di zalike fe hiye kel hıcareti ev eşeddu kasveh, ve inne minel hıcareti lema yetefecceru minhul enhar, ve inne minha lema yeşşakkaku fe yahrucu minhul mau, ve inne minha lemayehbitu min haşyetillah, ve mallahu bi gafilin amma ta'melun.

Türkçesi: (Rahmetli Yaşar Nuri Öztürk)

Sonra bunun ardından kalpleriniz yine kaskatı kesildi. Taş gibidir o. Belki daha da katıdır. Taşların bazıları var ki, ondan ırmaklar fışkırır. Bazıları var ki, çatır çatır yarılır da içinden su çıkar. Öylesi var ki, Allah korkusundan aşağılara düşer. Allah, yapıp durduklarınızdan gafil değildir.

Ayet detaylı incelendiğinde bir taşın-kayanın özellikleri anlatılmaktadır. Bu taşın-kayanın özellikleri;

  • Ondan ırmaklar fışkırır
  • Çatır çatır yarılır ve içinden su çıkar
  • Aşağılara düşer

Yüce Allah öyle bir taş-kayadan bahsetmektedir ki böyle bir taş-kaya dünya üzerinde yoktur. Gerçekten de detaylı incelendiğinde Dünya üzerinde içinden ırmak çıkan hiçbir taş yoktur. Ayrıca yarıldığında içinden su çıkan bir taş-kaya da yoktur. Bazı zorlama benzetmeler olabilir. Dağın içindeki su kaynaklarının taş-kaya yarıklarından gelmesi kayanın içinden su çıkıyormuş gibi bir durum olsa da aslında kayanın içinden bir su çıkışı yoktur. Ayette Allah’ın bize bildirdiği taş-kayanın bizzat içinden su fışkırması gereklidir. Taş-kayanın en önemli özelliklerinden birisi de aşağıya düşmesidir. Allah 3. özellik olarak taş-kayanın aşağılara düştüğünü belirtmektedir. Klasik görüş bunun dağlardan yuvarlanan taşlar olduğunu belirtmiştir. Ama bu taşların içinden su fışkırması mümkün değildir.

İnceleme sonucunda şu verilere ulaşılır;

Aşağıya düşen bir cismin yukarıda olması gerekir. Biz yeryüzünde olduğumuza göre yukarıdan düşen bir taş-kayanın gökyüzünden düşmesi gerekir.

Taş-kaya içinde fışkıracak ve ırmaklar oluşturacak kadar su barındırmalıdır.

Düşmesi ile beraber yarılmalı, parçalara ayrılmalı ve içindeki bol miktardaki suyu fışkırtmalıdır.

Evet, bu özellikler bir araya geldiğinde aslında yeryüzünde olmayan bu taşın-kayanın uzayda olan kuyruklu yıldızlar olduğu net bir şekilde görülür.

Allah Kuran’da bu ayette bize kuyruklu yıldızların özelliklerini anlatmıştır. Kuyruklu yıldızlar kaya-taş yapısında olsalar da çekirdeklerinde bol miktarda katı halde su bulundururlar. Kuyruklu yıldızlar aslında Güneş’imiz oluşurken Güneş sistemi dışına fırlayan su içeren taşlar-kayalardır. Bu taşlar-kayalar Kuiper Kuşağında (Kuiper belt) bulunurlar ve sayıları milyarları geçmektedir. Bu kuşak Pluton’un yörüngesinin dışındadır.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda Dünya’mızdaki suyun kuyruklu yıldızlardan geldiği ispatlanmıştır. Dünya’mız ilk oluştuğunda lavlar ile kaplıydı ve hiç su içermiyordu. İçermesi de mümkün değildi çünkü yüzey ısısı kayaları bile eritecek derecelerdeydi. Lavlar soğuyunca yeryüzü katılaştı ve sertleşti ama halen yeryüzünde su yoktu. İşte Dünya’nın ilk dönemlerinde kuyruklu yıldızlar Dünya’ya bol miktarda düştüler (çarptılar). Çarpma ile birlikte içlerinde olan suyu ayette tam olarak belirtildiği gibi fışkırtılar ve nehirler kadar bol sıvıyı yeryüzüne taşıdılar. Böylelikle Dünya’mızdaki okyanuslar ve nehirler oluştu. Milyarlarca yıl süren bu düşmeler daha sonra sonlandı ve Dünya’mız yaşamın oluşması için uygun bir gezegen haline gelmiş oldu.

Aşağıda Rosetta sondası tarafından 2014 yılında Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızının çekilmiş gerçek bir görüntüsünü görmektesiniz. Bu büyük kaya parçasının yarıçapı 2 km olup bir dağ büyüklüğündedir.

rosetta kuyruklu yildiz kuran mucizesi

Aşağılara düşen, içinden nehirler kadar sular içeren, düştüğünde içinden su fışkıran kuyruklu yıldız.

 

Güneşe yaklaştıklarında içlerindeki buz halindeki su buharlaşarak kuyruklu yıldızların kaynak gibi fışkırmalara neden olur ve bu fışkırmalar kuyruklu yıldızının kuyrukları gibi gözükür

En doğrusunu Allah bilir.