Yüce Allah 55:6 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4905|55|6|وَٱلنَّجْمُ وَٱلشَّجَرُ يَسْجُدَانِ

Ve n-necmu ve ş-şeceru yescudan.

Ve yıldız ve kozmik ağ (dallı budaklı-karmaşık olan); her ikisi secde etmektedir.

   

55:6 ayetinin detaylandırılması;

# Kelime Anlam Kök

1

ve nnecmu

ve yıldız

نجم

2

ve şşeceru

ve kozmik ağ (dallı budaklı-karmaşık olan)

شجر

3

yescudani

her ikisi secde etmektedir.

سجد

 

(ٱلنَّجْمُ) nnecmu kelimesi kökü (نجم) yıldız anlamındadır. Ayrıca gövdesi olmayan, yaşam süresi 1 yılı geçmeyen otlar (herbs, grass) gibi bitki anlamında da kullanılır. Hans Wehr 4th ed., page 1110 (of 1303)

(ٱلشَّجَرُ) şşeceru kelimesi kökü (شجر) kompleks-karmaşık hale gelmek (become complicated), dallı budaklı hale gelmek-karmaşık hale gelmek (intricate), gövdesi olan ağaç (tree), bir şeyi bağlamak (tie thing), bir şeyi engellemek (avert), bir şeyi birbirinden ayırmak (divert), bir ağacın sarkmış dallarını yukarı doğru toplamak (raise the hanging braches of a tree), daha büyük hale gelmek için bir araya gelmek-toplanmak-kümeleşmek (aggregate) ve daha sonra serpilmek-yayılıp açılmak (disperse, scatter), palmiye ağacının 50-100 adet hurma meyvesinin birlikte olduğu salkımın (raceme) kırılmaması için onu dalların üstüne almak  anlamındadır. Lane's Lexicon, page 1515-16-17 (of 3039)

Ağacın dalları karmaşık-dallı dudaklı olduğu için bu kelime ağaç için de kullanılır.  

 

Şimdi Allah'ın izni ile ayeti inceleyelim;

Bu ayeti ‘ve ot-bitki ve ağaç; her ikisi secde etmektedir.’ diye anlamak mümkün olabilir. Ancak Yüce Allah’ın bu ayette kullandığı kelimeler gramer olarak incelendiğinde bu ayetin müteşâbih bir ayet olduğu hemen görülür.

Müteşâbih ayet demek çoklu anlamlara gelen, her anlamının doğru olduğu, bilimsel gelişmelere paralel olarak ayetin anlamının farklı şeyleri işaret edebildiği ayet demektir. Kuran’ın katmanlı yapısının temelini oluşturlar.

(ٱلنَّجْمُ) nnecmu kelimesi ayette tekil olarak kullanılmış ve belirlilik takısı ile gelmiştir. Kuran’da (ٱلنَّجْمُ) nnecmu kelimesi geçişleri incelendiğinde bu ayetteki (ٱلنَّجْمُ) nnecmu kelimesinin tek ve belirli bir yıldızı işaret ettiği hemen anlaşılır. Türkçeye daha iyi anlamak için ‘o yıldız’ diye çevrilebilir.

 

Peki; bu yıldız hangi yıldızdır?

Cevap çok basit aslında. Kuran’da necm ‘yıldız’ adında bir sure var. 53. sure. Bu surenin ilk ayetinde Yüce Allah şu şekilde buyurur;

53:1 ‘Düştüğü-çöktüğü zaman yıldıza andolsun’

Yüce Allah aynı surenin 49. ayetindeŞi'ra'nın Rabbi de O'dur.’ buyurmuştur.

Şi'ra yıldızı Sirius yıldızıdır. Gökyüzünün kadir değeri +1.42 ile en parlak yıldızı Sirius yıldızıdır. Sirius yıldızı parlaklığı nedeni ile antik toplumlar tarafından çok iyi biliniyordu. Hatta bu yıldızı ilah olarak gören ve ona tapan toplumlar mevcuttu. Yüce Allah'ın bu yıldızın kendisinin aslında yaratılmış olduğunu, Allah'a teslim olduğunu, Allah'ın emrinde olduğunu vurgulaması oldukça anlamlıdır. 

Bu nedenle rahatlıkla söyleyebiliriz ki 55:6 ayetindeki belirlilik takısı ile işaret edilmiş olan yıldız Sirius yıldızıdır. 

sirius yildizi gokyuzunun en parlak yildizi kuran necm suresi kadir degeri 1 42

 

(ٱلشَّجَرُ) şşeceru kelimesi ayette tekil olarak ve belirlilik takısı ile kullanılmıştır. Bu kelimeyi bazı meallerde görüldüğü gibi ağaçlar (çoğul) olarak çevirmek yanlış olup bu durum ayeti anlamamızı zorlaştırmaktadır. Çünkü kelime tekildir ve belirlilik takısı vardır. 

ş-şeceru kelimesinin anlamını anlamak için bir sonraki ayet de incelenmelidir.

Yüce Allah 55:7 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4906|55|7|وَٱلسَّمَآءَ رَفَعَهَا وَوَضَعَ ٱلْمِيزَانَ

Ves semae refeaha ve vedaal mizan.

Ve sema (evren); onu yükseltti. Ve koydu ölçüyü.

   

55:6 ayeti suredeki bağlamında ve kelimelerin gerçek anlamları ışığında okunduğunda büyük bir bilimsel işaret ortaya çıkar. (ٱلشَّجَرُ) şşeceru kelimesinin direkt olarak yıldız, evren ve denge ile ilgisi olmalıdır.

Evrende dallı budaklı olan, karmaşık yapıya sahip olan, kümeleşip-yayılan, tüm evreni ilgilendiren, galaksiler ve yıldızlarla bağlantısı olan, evrendeki denge ile birebir ilgili olan şey nedir?

Cevap: Kozmik ağ

Yüce Allah’ın 55:6 ayetinde belirlilik takısıyla ve tekil olarak kullandığı (ٱلشَّجَرُ) şşeceru kelimesinin dallanmış-budaklanmış, ağaç dalları gibi olan, kümeleşerek-yayılmış olan kozmik ağ-kozmik ağaç olduğu görülür.

Nasıl ki soy ağacı derken gerçek ağaç kast edilmemekte, insanın soyunun dallaması kast ediliyor ise dallanmış-budaklanmış-karmaşık hale gelmiş demek olan (ٱلشَّجَرُ) şşeceru kelimesi de ‘o ağaçdemek değilo kozmik ağ-o kozmik ağaç’ demektir.    

 

Kozmik ağ nedir?

Evrenimizin %5’i görünen maddeden, %27’si karanlık maddeden oluşmaktadır. Evrenimizdeki görünen maddeyi oluşturan galaksiler rastgele dağılmamıştır. Karanlık maddenin etkisi ile galaksiler dallı budaklı, tıpkı bir ağacın dalları gibi dizilmişler, kümelenmişlerdir. Buna kozmik ağ denir. Kozmik ağaç da denilebilir. Karanlık maddenin, karanlık enerjinin ve görünen maddenin muhteşem oranları galaksilerin oluşabilmesine neden olmuş ve aşağıda resmini gördüğünüz dallı-budaklı kozmik ağın oluşmasını mümkün kılmıştır. Yüce Allah’ın muhteşem dengesi budur.  

Bu kozmik ağın nasıl göründüğünü tam olarak bilemiyoruz. Ancak Hubble uzay teleskopunun 37.000 galaksiyi incelemesi ile nasıl göründüğü az çok anlaşılabiliyor. Ancak 2020 yılında astronomlar çok yeni bir deney yaptılar. Cıvık mantar (slime mold) olarak bilinen bir mantar türünün çoğalma ve yayılması ile oluşturduğu yapının evrenin karanlık madde ile şekillenmesi sonucu oluşturduğu dallı budaklı, karmaşık-kompleks yapıya çok benzediğini tespit ettiler. Gerçekten de çok ilginç bir keşif.

Aşağıda resimde gördüğünüz kozmik ağ evrenimizin görünen maddesinin (%5) karanlık madde ile (%27) şekillenmiş yapısını ön görmektedirKırmızı küçük dallar galaksi kümeleridir. Milyarlarca galaksi gelişi güzel dağılmamıştır. Siyah boşluk alanları karanlık madde ile doludur. Karanlık madde galaksileri kümeleştirerek dallı budaklı bir yapı haline gelmelerini sağlamıştır. 

55:6 ayetinde Yüce Allah'ın (ٱلشَّجَرُ) şşeceru kelimesi ile bize işaret ettiği o kozmik ağ işte aşağıdaki ağdır.  

kozmik agac ve yildiz ve agac her ikisi de secde eder teslim olur rahman suresi kozmik ag

 

En doğrusunu Allah bilir.