Prof. Dr. İbrahim Esinler kimdir?

ibrahim esinler kimdirKendim hakkında bilgi vermeden önce bilim insanları ve Kur'an arasındaki ilişki hakkında kısaca bilgi vermek isterim. Şöyle ki;

Bilim insanları toplumu her konuda aydınlatmalıdır. Yüce Allah adı Nur olan 24. surenin 35. ayetinde kendisini göklerin ve yerin nuru olarak tanımlamaktadır. Bu nuru da bir deniz fenerine benzeterek bizlere büyük bir öğüt vermiştir.

Her bir bilim insanı yüce Allah’ın izni ve dilemesiyle bir deniz feneri gibi olmalıdır. Bilim insanlarının en büyük görevi toplumu doğruya kılavuzlayacak olan gerçek bilimsel verileri toplumun faydasına sunmaktır. Doğru ile yanlışı ayıracak olan gerçek bilimsel araçları kullanarak kendisini doğru yola yöneltecek, doğru yolda olup olmadığını her daim kontrol edecek ve kendisini takip eden insanlara bir deniz feneri olacaktır.

Bilim insanları kendi uzmanlık alanları yanında başka konularda da araştırmalar yapmak durumundadırlar. Kendi uzmanlık alanları dışında toplumu ilgilendiren konulara ilgisiz kalmaları kendilerine bahşedilmiş olan anlama ve kavrama yeteneğinin şükrünü yapmamış oldukları anlama gelir.  Bu nedenle kendi konuları haricindeki konularda da toplumu aydınlatma görevleri kaçınılmaz olarak kendilerine düşmektedir. Bu şekilde bir aydınlatma toplumu yanlış yönlendiren hurafelerin ve uydurmaların önüne de geçecektir. Tabiri caizse meydanı boş bırakmamak gereklidir. Boş bırakılan her yeri toplumu bilimsel dışı yanlış inanışlara yönlendiren insanlar mutlak ki dolduracaktır.  

Uzun yıllardır Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite konusunda çalışmaktayım. Kendi konumla ilgili dünyanın saygın dergilerinde yayımlanan çalışmalar yaptım. Ekibimizle birlikte çalışmaya devam da ediyoruz.

Kur’an’a olan ilgim nedeniyle Kur’an’ı incelemeye başladığımda büyük bir şaşkınlık yaşadım. Gördüm ki Kur’an’ı takip ediyoruz diyen milyarlarca müslümanın Kur’an’la yakından uzaktan ilgisi ve alakası yok. Kur’an dışında tabi oldukları kitapların hükümlerini din edinmişler.

Kur’an’ı bilimsel araçlarla incelediğimde bu şerefli kitabın yüce Allah katından/indinden geldiğini kesin olarak anladım. Kalbim tam olarak mutmain oldu. Arapçasından anlayarak okuduğumda da Kur’an’ın mesajlarının hadisler aracılığıyla örtüldüğünü gördüm. Birileri deniz fenerinin üzerini kapatmıştı. Oysa Yüce Allah nurunu eninde sonunda tamamlayacağını bildirmişti bizlere. Bu da bizlere Kur'an'ın yani deniz fenerinin eninde sonunda üzerini örten hadislerden kurtularak karanlıkları aydınlatmaya tekrar başlayacağında şüphe olmadığını gösterir. Kur’an’ın ilk indiği dönemdeki gibi. İşte bu süreç yüce Allah’ın izniyle başlamıştır. Artık Kur’an’ın önünde hiçbir şey duramaz. Sadece Kur’an diyen insanların sayısı çok şükür ki artıyor. İnsanlar Rablerinden kendilerine bir kılavuz, bir zikir/hatırlatma ve bir öğüt olan kutsal kitaplarını anlayarak okumak istiyorlar. Rableri ne emretmiş aracılar olmadan öğrenmek istiyorlar. Biz de üzerimize düşün görevi yapmaya çalışıyoruz.

Yüce Allah’ım muvaffak eder inşAllah.

Prof. Dr. İbrahim Esinler ’in Dilinden Biyografisi

1974 yılında Denizli’de doğdum. İlk ve orta eğitimimi Denizli’de tamamladım. 1991 yılında İzmir Fen Lisesini bitirdikten sonra Türkiye 64.’sü olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Bölümüne girdim. Aynı yıl Türkiye İş Bankası Altın Genç ödülünü aldım. 6 yıllık tıp eğitimim süresince TÜBİTAK tarafından verilen özel başarı bursunu aldım. 1996 yılında Prof. Dr. Şeref Zileli, Yılın Başarılı Öğrencisi ödülünü kazandım. 1998 yılında tıp doktoru oldum. 1998 yılının eylül ayında TUS’ta (tıpta uzmanlık sınavı) Türkiye 4.’sü olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başladım.

2003 yılında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı oldum. 2010 yılında doçent, 2018 yılında profesör unvanını kazandım. Yüce Allah’ın dilemesidir.

2000 yılında Avrupa Jinekolojik Endoskopi Cemiyeti tarafından dünyanın en başarılı jinekolojik endoskopisti seçilen Dr. C. Y. Liu’dan Jinekolojik İleri Düzey Endoskopik Cerrahi eğitimi almak için 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gittim. Aynı dönemde Atlanta/Georgia'da bulunan Prof. Dr. Ceana Nezhat’tan da eğitim aldım.

Tıp alanında yaptığım iki çalışmam ödül almıştır. Bunlar: İlk olarak 7–10 Eylül 2006 yılında Antalya’da gerçekleştirilen 2. Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresi’nde “Rat Modelinde Yüksek Doz Atorvastatin Uygulamasının Endometriotik Odaklara Etkisi” adlı çalışmamla 1.lik ödülünü aldım. Yine 2008 yılında Antalya’da düzenlenen 3. Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresi’nde "Polycyctic ovary syndrome is associated with elevated plasma soluble CD40 ligand, a marker of coronary artery disease" adlı çalışmamla en iyi makale 1.’lik ödülünü aldım.

100’ün üzerinde yurtdışı ve yurtiçinde yayımlanan çalışmalarıma yurt dışındaki saygın dergilerde (SCI ve SCI Expanded) (Web of Science) 1374 adet atıf yapılmıştır. Google Scholar indeksine göre 2375 atıf yapılmıştır. Google Scholar h-indeksim 22’dir. 

Bioistatistik ve epidemiyoloji konusu özel ilgi alanımdır. Bilgisayar programlama dillerinden VB.NET’i çok iyi düzeyde; Node.js, PHP, Javascript, CSS ve HTML5 dillerini de orta seviyede kullanırım.    

Kadın hastalıkları ve doğum-perinatoloji uzmanı olan Doç. Dr. Deniz Esinler’le evliyim. Yüce Allah’ın dilemesiyle Eren ve Ege isimli 2 çocuk sahibi oldum. Mars isimli 2 yaşında bir Toy Poodle (Kaniş) köpeği de ailemizin bir üyesi olarak bizlerle birlikte yaşıyor.

Kur’an-ı Kerim ve Ben:

Kur’an’a olan ilgim her daim mevcuttu. Kur’an’ı kendi yazdığım bilgisayar programlarıyla analiz etmeye başlayınca bu şerefli kitabın yüce Allah katından (indinden) geldiğine kesin olarak kani oldum ve alakam daha da arttı. Kur’an’ı daha doğru anlayabilmek ve tetkik edebilmek adına Kur’an Arapçasını öğrendim. Ayetleri Arapça gramere uygun olarak çeviriyorum. Bu şekilde bir çeviri çevirmenin çeviriye etkisini en aza indirmekte ve bilimsel mucizelerin tecelli etmesini sağlamaktadır.

Hayatının her saniyesini Kur’an’a göre yaşamaya çalışan bir insan olmaya çalışıyorum. Yüce Allah’ın emir ve yasakları benim için her şeyin üzerindedir. Benim tanık olduğum Kur’an mucizelerine herkesin tanık olabilmesi için aralıksız çalışmaya gayret ediyorum. Yüce Allah’ın izniyle son nefesime kadar da Kur’an yolunda çalışmaya; her daim Kur’­an’a çağırmaya devam edeceğim. Yüce Allah’ım muvaffak eder inşAllah.

Çalışmalara başlamadan önce:

Şeytanların dürtülerinden yüce Allah’a sığınırım.

Kur’an ancak yine Kur’an ayetleri ışığında okunduğunda şeytanların dürtülerinden uzak kalınabilir. Yüce Allah’ımız, 16:98 ayetinde şöyle buyurmuştur:

16:98 Öyle ki, Kur’an okuduğun vakit; o durumda sığın Allah'a; taşlanmış/kovulmuş şeytandan.

Bu ayet benim için bir emirdir. Yüce Rabb’imizin bu emrine uyarak derim ki:

“Rabb’im! Kur’an ayetlerini çevirirken, yorumlarken, tevil ederken, ayetler arasında bağlantılar kurarken, ayetleri bilimsel açıdan anlamaya çalışırken başta kendi nefsimde olan ‘id-fücur (91:8)’ şeytanından; sonra kararlarımı etkileyebilecek olan tüm şeytanlardan (bozuculardan/saptırıcılardan) biricik/tek olan sana sığınırım.”

Ve derim ki:

رَّبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَٰتِ ٱلشَّيَٰطِينِ

‘Rabb’i! Eûzu bike min hemezâtiş şeyâtîn.’

“Rabb’im! Sığınırım sana dürtülerinden şeytanların.”

Yüce Rabb’imden yaptığım her bir işte bana bir sultan, bir güç ve bir kuvvet vermesini dilerim. 

17:80 Ve de ki: “Rabb’im! Girdir beni bir doğru girişe ve çıkar beni bir doğru çıkışa; ve yap benim için katından yardımcı bir güç/kuvvet/sultan.

Sevdiklerime:

Bu makaleri yazarken desteklerini benden bir an olsun esirgemeyen sevgili eşim Doç. Dr. Deniz Esinler ve aileme çok teşekkür ederim. Yüce Allah’ım onlardan razı olsun.

Haklarınızı tarafıma helal etmenizi istirham ederim…

Temennim:

Bu makaleleri keyifle, heyecanla ve büyük bir şaşkınlıkla okuyacağınızı tahmin ediyorum. Kur’an’ın mucizelerini haber vermeye başlamasıyla ortaya çıkan bu makalelerin Kur’an’ın yüce Allah katından geldiğine kesin olarak şahit olma sürecinizi başlatmasını yüce Allah’ımdan dilerim. Bu satırları okumak sizlere nasip olmuşsa artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, hayatınızda yeni bir sayfa açılacağını da bilmenizi isterim. 

7.11.2023

Prof. Dr. İbrahim Esinler

En doğrusunu Yüce Allah bilir.