Yüce Allah’ın Meton döngüsü olan 19 güneş yılını farklı şekillerde işaret ettiğini görmüştük. Aşağıdaki linklerden bu incelemeler görülebilir.

Güneş (Şems) (شمس) ve Ay (Kamer)  (قمر) kelimelerinin birlikte geçtiği ayetler 19 güneş yılı ile Meton döngüsünün işaret etmektedir.

Yıl (sene, سنة) ve yıllar (sinin, سنين) kelimelerinin geçişi 19 güneş yılı ile Meton döngüsünün işaret etmektedir.

Meton döngüsü nedir?

Meton döngüsü adını Astronom Atina’lı Meton’dan alan bir döngüdür. Meton 19 güneş yılının 235 aya eşit olduğunu gözlemleri sonucu tespit etmiştir.

Meton döngüsünü günlük hayatımızda nasıl anlarız?

Diyelim ki doğum günümüzde Ay’ın tam dolunay şeklinde olduğunu gördük. Acaba bir sonraki hangi doğum günümüzde Ay’ın yine tam dolunay olarak görürüz? Cevap: 1 Meton döngüsü sonrası yani 19 Güneş yılı.

Aşağıda 1711 yılındaki Noel günü olan dolunayın 2300 yılına kadar olacak olduğu Meton döngüleri gösterilmiştir. Görüldüğü gibi Noel günü her 19 yılda bir (1 Meton yılında) Ay aynı pozisyonda görülmektedir.

Meton

 

1 Meton döngüsü=19 güneş yılı=235 ay

19 güneş yılı olan Meton döngüsü 235 aya eşittir. Meton döngüsünün 235 ay olması acaba Kuran’da işaret edilmiş midir?

Güneş yılı Dünya'nın (yeryüzünün) Güneş etrafında 1 tur dönmesidir ve 365.2425 gündür. 1 ay ise Ay'ın Dünya etrafında 1 tur dönmesidir ve 29.53059 gündür.

19 x 365.2425=235 x 29.53059

Meton döngüsünün oluşmasında rol alan Güneş (Şems) (شمس), Ay (Kamer)  (قمر) ve yeryüzü-üstünde yaşadığımız Dünya (Ard) (ارض) kelimelerinin birlikte geçtiği ayetleri incelemek en mantıklı yaklaşımdır. Bu üç kelimenin birlikte geçtiği 4 ayet vardır. Bu ayetleri aşağıda görebilirsiniz. Mucizevi şeklide bu 4 ayetin sure numarası ve ayet numaraları toplandığında 235 sayısı elde edilir ki bu da Meton döngüsü olan 235 aya eşittir.

Sure No

Ayet No

Ayet

7

54

إِنَّ رَبَّكُمُ ٱللَّهُ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ فِى سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ ٱسْتَوَىٰ عَلَى ٱلْعَرْشِ يُغْشِى ٱلَّيْلَ ٱلنَّهَارَ يَطْلُبُهُۥ حَثِيثًا وَٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ وَٱلنُّجُومَ مُسَخَّرَٰتٍۭ بِأَمْرِهِۦٓ أَلَا لَهُ ٱلْخَلْقُ وَٱلْأَمْرُ تَبَارَكَ ٱللَّهُ رَبُّ ٱلْعَٰلَمِينَ

Efendiniz ALLAH, gökleri ve yeri altı günde yaratan ve sonra otoritesini kurandır. Geceyi, onu durmadan kovalayan gündüze bürüyüp örter. Güneş, ay ve yıldızlar O’nun yönetimine boyun eğmiştir. Yaratılış da, yönetim de O’na aittir. Evrenlerin Rabbi olan ALLAH ne uludur!

22

18

أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ يَسْجُدُ لَهُۥ مَن فِى ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَمَن فِى ٱلْأَرْضِ وَٱلشَّمْسُ وَٱلْقَمَرُ وَٱلنُّجُومُ وَٱلْجِبَالُ وَٱلشَّجَرُ وَٱلدَّوَآبُّ وَكَثِيرٌ مِّنَ ٱلنَّاسِ وَكَثِيرٌ حَقَّ عَلَيْهِ ٱلْعَذَابُ وَمَن يُهِنِ ٱللَّهُ فَمَا لَهُۥ مِن مُّكْرِمٍ إِنَّ ٱللَّهَ يَفْعَلُ مَا يَشَآءُ

Göklerde ve yerde bulunan kimselerin, güneşin, ayın, yıldızların, dağların, ağaçların, hayvanların ve insanlardan birçok kişinin ALLAH’a secde ettiklerini (boyun eğdiklerini) görmez misin? Birçok kişi de azabı haketmiştir. ALLAH’ın alçalttığını hiç kimse onurlu kılamaz. ALLAH dilediğini yapar.

29

61

وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ ٱللَّهُ فَأَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ

Onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı? Güneşi ve ay’ı kim emrinize verdi?" diye sorsan, "ALLAH" diye karşılık verecekler. Öyleyse neden sapıyorlar?

39

5

خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ بِٱلْحَقِّ يُكَوِّرُ ٱلَّيْلَ عَلَى ٱلنَّهَارِ وَيُكَوِّرُ ٱلنَّهَارَ عَلَى ٱلَّيْلِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى أَلَا هُوَ ٱلْعَزِيزُ ٱلْغَفَّٰرُ

Gökleri ve yeri gerçek ile yarattı. Geceyi gündüzün üzerine yuvarlar ve gündüzü de gecenin üzerine yuvarlar. Güneşi ve ayı da emri altına sokmuş ve onların her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. Kesinlikle, O Üstündür, Bağışlayandır.

Toplam=235

 

 

En doğrusunu Allah bilir.