Yüce Allah 36:52 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3755|36|52|قَالُوا۟ يَٰوَيْلَنَا مَنۢ بَعَثَنَا مِن مَّرْقَدِنَا هَٰذَا مَا وَعَدَ ٱلرَّحْمَٰنُ وَصَدَقَ ٱلْمُرْسَلُونَ

Kâlû yâ veylenâ men beasenâ min merkadinâ, hâzâ mâ vaader rahmânuve sadakal murselûn.

Dediler: “Eyvah bize! Kim ayıltıp uyandırdı bizi uyuduğumuz yerden? İşte budur vadettiği Rahman'ın ve doğru söyledi resûller.”

 

(بَعَثَنَاbeasenâ kelimesi kökü (بعث) uyanmak-canlanmak (arousal-awaken), ayağa kaldırmak (stir up), ayıltmak (revive), canlandırmak (resuscitate) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 79 (of 1303) 

(مَّرْقَدِنَاmerkadinâ kelimesi kökü (رقد) uyumak (sleep), uykuda olmak (be asleep), uzanmak (lie), yatağa gitmek (go to bed), dinlenmek için yatmak (to lie down to rest), yatak (bed), dinlenilen yer (resting place) anlamındadır Hans Wehr 4th ed., page 409 (of 1303)

Ayette ahiret evreninde kâfirlerin bilinçlerinin yeni bedenlerine transfer edilmesi sonrası bilincin tekrar aktive edilme süreci işaret edilmektedir. Bilinçleri yeni bedenlere yüklenip aktive olan bu kâfirlerin ilk dedikleri önemlidir; ‘Eyvah bize!

Kâfirler ‘Eyvah bize!’ diyorlar. Büyük bir pişmanlık, korku ve endişe. Bu kimseler yargılamanın olacağını, yaptıkları veya yapmadıkları şeyler nedeni ile çetin bir hesaba çekileceklerini anlıyorlar. Resûllerin doğru söylediklerini anlıyorlar. Bu nedenle korkuyorlar, büyük bir endişe duyuyorlar ve ‘Eyvah bize!’ diyorlar. Demek ki bilincin ilk olarak yüklenmesi ve kişinin kendi varlığına-farkındalığına ulaşması ahiret evreninde olmaktadır.

Korkunç bir pişmanlık sonrası ‘Kim ayıltıp uyandırdı bizi uyuduğumuz yerden?’ demektedirler. Bu noktadan anlarız ki bu kimseler ahiret evreninde bilinçleri yeni bedenlere yüklenmeden önce durumlarının farkında değiller. Yani uyanmadan önce bilinçleri açık değil. Nerede olduklarını, ne yaptıklarını bilmiyorlar. Tam bir uyku hali gibi bir durumdalar. Bu nedenle bilinçleri tekrar yüklendiğinde “bizi kim uyandırdı?” diyorlar. Uykudan uyandırılan bir kimsenin yaşadığı deneyim gibi. Ya da bayılmış olan bir insanın tekrar ayılması sırasında yaşadığı deneyim gibi.  

36:52 ayeti ehli sünnet inancında iddia edilen kabir azabının uydurma olduğuna kanıttır. 36:52 ayetine göre ölen bir insanın tekrar kendi bilincine sahip olması ahiret evreninde olmaktadır. Kabirlerde değil.

Ölen bir kişi bilincini kaybeder. Bayılan bir insan gibi, uykuda olan bir insan gibi bilinci kaybolur. Nasıl ki uyuyan bir insan için zaman kavramı önemini yitiriyor, ölen bir insan için de zaman kavramı söz konusu olamaz. İçinde yaşadığımız evren tekrar tekillik haline gelip yok olacaktır. Bu tekillikten ahiret evrenleri oluşacaktır. Hesabın görüleceği ahiret evreni, cennet evrenleri ve cehennem evreni. Ölmüş olan bir insan kendisini anında ahiret evreninde bulacaktır. Uykudan uyanmış bir insan gibi. Ölmesi ile dirilmesi arasında milyarlarca yıl geçmiş olsa bile sanki yeni uyanmış gibi hissedecektir.

Kişinin azap görüp görmeyeceği ancak ahiret evreninde gerçekleşecek olan hesap görülmesinden sonra olacaktır.

En doğrusunu Allah bilir.