Kuran’ı Kerim’de Allah kelimesinin geçtiği ayetler ve geçiş sayıları önem arz etmektedir. Yüce Rabbimiz Allah kelimesinin ayetlerde geçişini rasgele yapmamış, bize Kuran’ın kendi katından olduğunu ispatlayan deliller göstermek için kasıtlı olarak düzenlemiştir. Bunun en belirgin örneklerine 57. sure olan Hadid (Demir) ve 16. sure olan Nahl (Bal arısı) surelerinde şahit olmuştuk. Yine Güneş (Şems)-Ay (Kamer) kelimeleri ve Allah kelimesi analizi bizi Saros Döngüsü olan 18 yıl, 11 gün ve 8 dakikaya götürmüştü. Bu makaleyi okumak için lütfen tıklayınız.

Yüce Allah 9:36 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1271|9|36|إِنَّ عِدَّةَ ٱلشُّهُورِ عِندَ ٱللَّهِ ٱثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِى كِتَٰبِ ٱللَّهِ يَوْمَ خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ مِنْهَآ أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَٰلِكَ ٱلدِّينُ ٱلْقَيِّمُ فَلَا تَظْلِمُوا۟ فِيهِنَّ أَنفُسَكُمْ وَقَٰتِلُوا۟ ٱلْمُشْرِكِينَ كَآفَّةً كَمَا يُقَٰتِلُونَكُمْ كَآفَّةً وَٱعْلَمُوٓا۟ أَنَّ ٱللَّهَ مَعَ ٱلْمُتَّقِينَ

İnne iddeteş şuhuri indallahi sna aşere şehren fi kitabillahi yevme halakas semavati vel arda minha erbeatun huruma zaliked dinul kayyimu fe la tazlimu fihinne enfusekum ve katilul muşrikine kaffeten kema yukatilunekum kaffeh, va'lemu ennallahe meal muttekin.

Doğrusu Allah'ın katında ayların sayısı on iki aydır. Allah'ın kitabında, gökleri ve yeri yarattığı günde. Bunlardan dördü haramdır. İşte budur doğru din. Zulmetmeyin (o aylar) içinde kendinize ve topyekûn savaşın ortak koşanlarla sizinle nasıl topyekûn savaşıyorlarsa ve bilin ki şüphesiz Allah muttakilerle beraberdir.

 

Muhteşem bir ayet. 'Allah'ın katında ayların sayısı on iki aydır.' 

1 yılda Ay (Moon) toplam 12 kez kendi etrafında döner. 

Yüce Allah Kuran'da geçen Ay (Kamer) kelimesi ile Kuran'da geçen Allah kelimesi arasında bir bağlantı, bir işaret vermiş olabilir mi?

Ay (Kamer) kelimesi geçen ayetlerdeki Allah kelimesini analiz edeceğiz. Kuran’ı Kerim’de Ay (Kamer) kelimesi 27 kez geçmektedir. Bu makaleyi okumak için tıklayınız. Ay (Kamer) kelimesi geçen ayetlerin 8’inde en az bir kez Allah kelimesi geçer ve toplam geçiş sayısı 12’dir. Aşağıda detaylı tablo verilmiştir.

Ay (Kamer) kelimesi ile ilişkili Allah kelimesinin 12 adet geçmesi tesadüf değildir. 12 sayısı ile 2 delil işaret edilmiş olabilir. 1.'si 1 Ay yılında (Lunar yıl) Ay (Kamer) dünya etrafında 12 kez döner. 2.'si ise Ay'ın 1 günde 12 derece (tam olarak 12.2 derece) döndüğünü işaret ediyor olabilir. Dünya 1 tur attığında Ay yörüngesinde 12 derece kareket etmiş olur. 

 

Aşağıdaki resimde Dünya üzerindeki A noktasındaki bir kişi sabah 06.00'de görmüş olduğu Ay'ı 1 gün sonra aynı saatte 12.2 derece aşağıda görecektir. 

moons orbit around earth top view 1

Dünya kendi etrafında 1 tur attığında (1 gün sonra) Ay 12 derece hareket etmiş olacaktır.

moons orbit around earth top view 2 

8 ayette Allah kelimesi ve Ay (Kamer) kelimesi karşılaşır. Bu 8 sayısı Ay’ın evrelerini işaret ediyor olabilir. Çünkü bu karşılaşmaların birisi olan 10:5’de “O, güneşi bir ışık kaynağı, ayı da bir ışık yaptı. Yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona evreler düzenleyip belirledi. ALLAH bunları ancak bir gerçek için yaratmıştır. Bilen bir topluma ayetleri böyle açıklar.” buyurulmaktadır. Allah Ay’a (Kamer) evreler verdiğini belirtmektedir. İşte Ay’ın evrelerinin sayısı 8’dir.

Bu 8 evre aşağıda gösterilmiştir.

  1. Yeni Ay (New moon)
  2. Hilal (Waxing Crescent)
  3. İlk dördün (First Quarter)
  4. Şişkin Ay (Waxing Gibbous)
  5. Dolunay (Full moon)
  6. Şişkin Ay (Waning Gibbous)
  7. Son dördün (Third Quarter)
  8. Hilal (Waning Crescent)

Eight Moon Phases 1296X630

Allah kelimesi ile Ay (Kamer) kelimesinin karşılaştığı ayetler

Ayetteki

Allah Sayısı

Allah ve Ay (Kamer)

birlikte geçiş

Sure No|Ayet No|Ayet, Türkçe Meal

2

1.

7|54|إِنَّ رَبَّكُمُ ٱللَّهُ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ فِى سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ ٱسْتَوَىٰ عَلَى ٱلْعَرْشِ يُغْشِى ٱلَّيْلَ ٱلنَّهَارَ يَطْلُبُهُۥ حَثِيثًا وَٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ وَٱلنُّجُومَ مُسَخَّرَٰتٍۭ بِأَمْرِهِۦٓ أَلَا لَهُ ٱلْخَلْقُ وَٱلْأَمْرُ تَبَارَكَ ٱللَّهُ رَبُّ ٱلْعَٰلَمِينَ

(Efendiniz ALLAH, gökleri ve yeri altı günde yaratan ve sonra otoritesini kurandır. Geceyi, onu durmadan kovalayan gündüze bürüyüp örter. Güneş, ay ve yıldızlar O’nun yönetimine boyun eğmiştir. Yaratılış da, yönetim de O’na aittir. Evrenlerin Rabbi olan ALLAH ne uludur!)

1

2.

10|5|هُوَ ٱلَّذِى جَعَلَ ٱلشَّمْسَ ضِيَآءً وَٱلْقَمَرَ نُورًا وَقَدَّرَهُۥ مَنَازِلَ لِتَعْلَمُوا۟ عَدَدَ ٱلسِّنِينَ وَٱلْحِسَابَ مَا خَلَقَ ٱللَّهُ ذَٰلِكَ إِلَّا بِٱلْحَقِّ يُفَصِّلُ ٱلْءَايَٰتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ

(O, güneşi bir ışık kaynağı, ayı da bir ışık yaptı. Yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona evreler düzenleyip belirledi. ALLAH bunları ancak bir gerçek için yaratmıştır. Bilen bir topluma ayetleri böyle açıklar.)

1

3.

13|2|ٱللَّهُ ٱلَّذِى رَفَعَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ ٱسْتَوَىٰ عَلَى ٱلْعَرْشِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى يُدَبِّرُ ٱلْأَمْرَ يُفَصِّلُ ٱلْءَايَٰتِ لَعَلَّكُم بِلِقَآءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ

(Görebileceğiniz bir direk olmadan gökleri yükselten, sonra tüm yönetime egemen olan, güneşi ve ayı buyruk altına alan ALLAH’tır. Hepsi belli bir süre için akıp gitmektedir. Tüm işleri kontrol eder ve ayetleri detaylı olarak açıklar ki Efendinizle kavuşma konusunda kuşkunuz kalmasın.)

3

4.

22|18|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ يَسْجُدُ لَهُۥ مَن فِى ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَمَن فِى ٱلْأَرْضِ وَٱلشَّمْسُ وَٱلْقَمَرُ وَٱلنُّجُومُ وَٱلْجِبَالُ وَٱلشَّجَرُ وَٱلدَّوَآبُّ وَكَثِيرٌ مِّنَ ٱلنَّاسِ وَكَثِيرٌ حَقَّ عَلَيْهِ ٱلْعَذَابُ وَمَن يُهِنِ ٱللَّهُ فَمَا لَهُۥ مِن مُّكْرِمٍ إِنَّ ٱللَّهَ يَفْعَلُ مَا يَشَآءُ

(Göklerde ve yerde bulunan kimselerin, güneşin, ayın, yıldızların, dağların, ağaçların, hayvanların ve insanlardan birçok kişinin ALLAH’a secde ettiklerini (boyun eğdiklerini) görmez misin? Birçok kişi de azabı haketmiştir. ALLAH’ın alçalttığını hiç kimse onurlu kılamaz. ALLAH dilediğini yapar.)

1

5.

29|61|وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ ٱللَّهُ فَأَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ

(Onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı? Güneşi ve ay’ı kim emrinize verdi?" diye sorsan, "ALLAH" diye karşılık verecekler. Öyleyse neden sapıyorlar?)

2

6.

31|29|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ يُولِجُ ٱلَّيْلَ فِى ٱلنَّهَارِ وَيُولِجُ ٱلنَّهَارَ فِى ٱلَّيْلِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِىٓ إِلَىٰٓ أَجَلٍ مُّسَمًّى وَأَنَّ ٱللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ

(ALLAH’ın geceyi gündüzün içine soktuğunu, gündüzü de gecenin içine soktuğunu, güneşi ve ayı kontrolü altında tuttuğunu, her birinin belirlenmiş bir süreye kadar akıp gitmekte olduğunu ve ALLAH’ın onların yaptıklarından haberdar olduğunu görmez misin?)

1

7.

35|13|يُولِجُ ٱلَّيْلَ فِى ٱلنَّهَارِ وَيُولِجُ ٱلنَّهَارَ فِى ٱلَّيْلِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى ذَٰلِكُمُ ٱللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ ٱلْمُلْكُ وَٱلَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِهِۦ مَا يَمْلِكُونَ مِن قِطْمِيرٍ

(Geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar. Belirlenmiş bir süreye kadar akıp giden güneşi ve ayı emri altına almıştır. Efendiniz ALLAH işte böyledir; egemenlik O’na aittir. O’nun dışında çağırdıklarınız ise bir çekirdek zarını bile yönetemezler.)

1

8.

41|37|وَمِنْ ءَايَٰتِهِ ٱلَّيْلُ وَٱلنَّهَارُ وَٱلشَّمْسُ وَٱلْقَمَرُ لَا تَسْجُدُوا۟ لِلشَّمْسِ وَلَا لِلْقَمَرِ وَٱسْجُدُوا۟ لِلَّهِ ٱلَّذِى خَلَقَهُنَّ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ

(Gece, gündüz, güneş ve ay O’nun ayetlerindendir. Güneşe ve ay’a secde etmeyin, onları yaratan ALLAH’a secde edin. O’na hizmet edecekseniz.)

12

8

 

Ay’ın (Kamer) Dünya etrafında 12 kez dönmesi 1 Ay yılını oluşturur ve Ay’ın 8 evresi vardır.

En doğrusunu Allah bilir…