Kuran’ı Kerim’de Allah kelimesinin geçtiği ayetler ve geçiş sayıları önem arz etmektedir. Yüce Rabbimiz Allah kelimesinin ayetlerde geçişini rasgele yapmamış, bize Kuran’ın kendi katından olduğunu ispatlayan deliller göstermek için kasıtlı olarak düzenlemiştir. Bunun en belirgin örneklerine 57. sure olan Hadid (Demir) ve 16. sure olan Nahl (Bal arısı) surelerinde şahit olmuştuk. Şimdi benzer bir değerlendirmeyi Güneş (Şems)-Ay (Kamer) kelimeleri ve Allah kelimesi ile yapacağız ve inşallah çok büyük bir delile ulaşacağız. Kuran’ı Kerim’de Güneş (Şems) kelimesi toplam 33 kez geçmektedir. Bunun ile ilgili detaylı bir değerlendirme daha önceden yapılmıştı.  Makaleyi okumak için lütfen tıklayınız…

Güneş (Şems) kelimesinin geçtiği ayetlerin 11 tanesinde Allah kelimesinin en az bir kez olarak toplam 18 kez geçtiği görülür.  Bu 11 ayetin 8 ayetinde Allah ve Güneş kelimelerine Ay kelimesi eşlik eder (Geçiş sayıları ve işaretlenmiş tablo aşağıda verilmiştir).

Güneş (Şems) kelimesinin geçtiği ayetlerde 18 Allah kelimesi, 11 ayette geçmektedir. Bu 11 ayetin 8’inde Allah ve Güneş’e Ay da eşlik eder.   

Güneş-Ay, 18, 11 ve 8 sayıları bir araya geldiğinde Saros döngüsü akla gelir. Çünkü Saros döngüsü tam olarak 18 yıl, 11 gün, 8 saattir. Güneş ve Ay tutulmalarının döngüsü Kuran’da saatine kadar işaret edilmiştir.

Saros Döngüsü=18 yıl, 11 gün, 8 saat

Saros Döngüsü nedir?

Güneş ve Ay tutulmaları için kullanılan bir terimdir. Güneş ve Ay tutulmaları sabit sürelerde düzenli olarak tekrar eden, Rabbimiz tarafından programlanmış doğa olaylarıdır. Güneş veya Ay tutulması için Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı eksende tam olarak aynı hizada olmaları gereklidir. Güneş’in, Dünya’nın ve Ay’ın aynı hizada hizalanması her 18 yıl, 11 gün, 8 saatte tekrarlanır. Bu döngüye Saros döngüsü denir. Saros bilgisine sahip bir kişi Güneş ve Ay tutulmalarının ne zaman olacağını net olarak bilebilir.

solar eclipse illustration

Güneş ve Ay tutulmaları eski çağlarda yaşayan insanlardan gelecekte yaşayacak olan insanlara kadar herkesin şahit olacağı tekrarlayan olaylardır. Bu büyük olayların döngüsünün Kuran’da 18 yıl, 11 gün ve 8 saat olarak tam işaret edilmesi Kuran’ın Güneş ve Ay tutulmasını tasarlayan yaratıcı ile aynı yaratıcı olan Allah’tan geldiğine kesin bir delildir. Bu cümle özellikle Deistler için anlamlıdır.  

 

3 Saros Döngüsünün Önemi Nedir? 

Güneş ve ay tutulmaları tam ve yarım tutulmalar olarak tanımlanır. Aşağıda gördüğünüz resim tam güneş tutulmasını göstermektedir. Bulunduğumuz bölgede tam güneş tutulmasının aynı şekilde aynen görmek için 3 Saros döngüsü geçmelidir. Örnek için Türkiye'deki en son yaşanan tam güneş tutulması örnek verilebilir. Ülkemizde tam güneş tutulması  11 Ağustos 1999 yılında gerçekleşmişti. Tam güneş tutulması ülkemizde tekrar ne zaman görülecektir? Bunu cevabı 3 Saros döngüsü sonradır. Yani 54 yıl, 34 ay sonra.   

 

gunes tutulmasi 18 yil 11 gun 8 saat Kuran mucizesi

 

Kuran'da Saros Döngüsüne İşaret:

Allah ve Güneş (Şems) kelimelerinin birlikte olduğu ayetler aşağıda verilmiştir. Ayrıca bu ayetlerde Ay (Kamer) kelimesinin geçtiği ayetler de gösterilmiştir.

Allah (الله) sarı renk ile Güneş (Şems) (شمس) turuncu ile ve Ay (Kamer) (قمر) yeşil ile renklendirilmiştir. 

Ayetteki

Allah Sayısı

Allah ve Güneş'in Birlikte Geçişi

Ay'ın Eşlik Edişi

Sure No|Ayet No|Ayet (Arapça)

Türkçe Meal

3

1.

 

2|258|أَلَمْ تَرَ إِلَى ٱلَّذِى حَآجَّ إِبْرَٰهِۦمَ فِى رَبِّهِۦٓ أَنْ ءَاتَىٰهُ ٱللَّهُ ٱلْمُلْكَ إِذْ قَالَ إِبْرَٰهِۦمُ رَبِّىَ ٱلَّذِى يُحْىِۦ وَيُمِيتُ قَالَ أَنَا۠ أُحْىِۦ وَأُمِيتُ قَالَ إِبْرَٰهِۦمُ فَإِنَّ ٱللَّهَ يَأْتِى بِٱلشَّمْسِ مِنَ ٱلْمَشْرِقِ فَأْتِ بِهَا مِنَ ٱلْمَغْرِبِ فَبُهِتَ ٱلَّذِى كَفَرَ وَٱللَّهُ لَا يَهْدِى ٱلْقَوْمَ ٱلظَّٰلِمِينَ

(ALLAH kendisine hükümdarlık verdiği halde, İbrahim ile Efendisi hakkında tartışan dikkatini çekmedi mi? İbrahim, "Benim Efendim O’dur ki yaşatır ve öldürür" deyince, "Ben de yaşatır ve öldürürüm" demişti. İbrahim, "ALLAH güneşi doğudan getiriyor. Sen de batıdan getirsene" deyince inkârcı adam şaşırıp kalmıştı. ALLAH zalim toplumu doğruya iletmez.)

2

2.

1.

7|54|إِنَّ رَبَّكُمُ ٱللَّهُ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ فِى سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ ٱسْتَوَىٰ عَلَى ٱلْعَرْشِ يُغْشِى ٱلَّيْلَ ٱلنَّهَارَ يَطْلُبُهُۥ حَثِيثًا وَٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ وَٱلنُّجُومَ مُسَخَّرَٰتٍۭ بِأَمْرِهِۦٓ أَلَا لَهُ ٱلْخَلْقُ وَٱلْأَمْرُ تَبَارَكَ ٱللَّهُ رَبُّ ٱلْعَٰلَمِينَ

(Efendiniz ALLAH, gökleri ve yeri altı günde yaratan ve sonra otoritesini kurandır. Geceyi, onu durmadan kovalayan gündüze bürüyüp örter. Güneş, ay ve yıldızlar O’nun yönetimine boyun eğmiştir. Yaratılış da, yönetim de O’na aittir. Evrenlerin Rabbi olan ALLAH ne uludur!)

1

3.

2.

10|5|هُوَ ٱلَّذِى جَعَلَ ٱلشَّمْسَ ضِيَآءً وَٱلْقَمَرَ نُورًا وَقَدَّرَهُۥ مَنَازِلَ لِتَعْلَمُوا۟ عَدَدَ ٱلسِّنِينَ وَٱلْحِسَابَ مَا خَلَقَ ٱللَّهُ ذَٰلِكَ إِلَّا بِٱلْحَقِّ يُفَصِّلُ ٱلْءَايَٰتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ

(O, güneşi bir ışık kaynağı, ayı da bir ışık yaptı. Yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona evreler düzenleyip belirledi. ALLAH bunları ancak bir gerçek için yaratmıştır. Bilen bir topluma ayetleri böyle açıklar.)

1

4.

3.

13|2|ٱللَّهُ ٱلَّذِى رَفَعَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ ٱسْتَوَىٰ عَلَى ٱلْعَرْشِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى يُدَبِّرُ ٱلْأَمْرَ يُفَصِّلُ ٱلْءَايَٰتِ لَعَلَّكُم بِلِقَآءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ

(Görebileceğiniz bir direk olmadan gökleri yükselten, sonra tüm yönetime egemen olan, güneşi ve ayı buyruk altına alan ALLAH’tır. Hepsi belli bir süre için akıp gitmektedir. Tüm işleri kontrol eder ve ayetleri detaylı olarak açıklar ki Efendinizle kavuşma konusunda kuşkunuz kalmasın.)

2

5.

18|17|وَتَرَى ٱلشَّمْسَ إِذَا طَلَعَت تَّزَٰوَرُ عَن كَهْفِهِمْ ذَاتَ ٱلْيَمِينِ وَإِذَا غَرَبَت تَّقْرِضُهُمْ ذَاتَ ٱلشِّمَالِ وَهُمْ فِى فَجْوَةٍ مِّنْهُ ذَٰلِكَ مِنْ ءَايَٰتِ ٱللَّهِ مَن يَهْدِ ٱللَّهُ فَهُوَ ٱلْمُهْتَدِ وَمَن يُضْلِلْ فَلَن تَجِدَ لَهُۥ وَلِيًّا مُّرْشِدًا

(Tan ağardığında, onlar mağara boşluğunda iken, mağaralarının üzerinden Güneşin sağa doğru hareket ettiğini, battığı zaman da onları yalayıp sola doğru kaydığını görürdün. Bu, ALLAH’ın işaretlerindendir. ALLAH kime yol gösterirse o kişi doğruyu bulmuştur; kimi de saptırırsa onun için aydınlatıcı bir dost bulamazsın.)

3

6.

4.

22|18|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ يَسْجُدُ لَهُۥ مَن فِى ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَمَن فِى ٱلْأَرْضِ وَٱلشَّمْسُ وَٱلْقَمَرُ وَٱلنُّجُومُ وَٱلْجِبَالُ وَٱلشَّجَرُ وَٱلدَّوَآبُّ وَكَثِيرٌ مِّنَ ٱلنَّاسِ وَكَثِيرٌ حَقَّ عَلَيْهِ ٱلْعَذَابُ وَمَن يُهِنِ ٱللَّهُ فَمَا لَهُۥ مِن مُّكْرِمٍ إِنَّ ٱللَّهَ يَفْعَلُ مَا يَشَآءُ

(Göklerde ve yerde bulunan kimselerin, güneşin, ayın, yıldızların, dağların, ağaçların, hayvanların ve insanlardan birçok kişinin ALLAH’a secde ettiklerini (boyun eğdiklerini) görmez misin? Birçok kişi de azabı haketmiştir. ALLAH’ın alçalttığını hiç kimse onurlu kılamaz. ALLAH dilediğini yapar.)

1

7.

27|24|وَجَدتُّهَا وَقَوْمَهَا يَسْجُدُونَ لِلشَّمْسِ مِن دُونِ ٱللَّهِ وَزَيَّنَ لَهُمُ ٱلشَّيْطَٰنُ أَعْمَٰلَهُمْ فَصَدَّهُمْ عَنِ ٱلسَّبِيلِ فَهُمْ لَا يَهْتَدُونَ

("Onu ve halkını Allah’ın yakınından/aşağısından güneşe secde eder buldum. Sapkın onların işlerini kendilerine süslemiş ve onları yoldan çıkarmış ve bu yüzden doğruyu görmüyorlar.")

1

8.

5.

29|61|وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ ٱللَّهُ فَأَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ

(Onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı? Güneşi ve ay’ı kim emrinize verdi?" diye sorsan, "ALLAH" diye karşılık verecekler. Öyleyse neden sapıyorlar?)

2

9.

6.

31|29|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ يُولِجُ ٱلَّيْلَ فِى ٱلنَّهَارِ وَيُولِجُ ٱلنَّهَارَ فِى ٱلَّيْلِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِىٓ إِلَىٰٓ أَجَلٍ مُّسَمًّى وَأَنَّ ٱللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ

(ALLAH’ın geceyi gündüzün içine soktuğunu, gündüzü de gecenin içine soktuğunu, güneşi ve ayı kontrolü altında tuttuğunu, her birinin belirlenmiş bir süreye kadar akıp gitmekte olduğunu ve ALLAH’ın onların yaptıklarından haberdar olduğunu görmez misin?)

1

10.

7.

35|13|يُولِجُ ٱلَّيْلَ فِى ٱلنَّهَارِ وَيُولِجُ ٱلنَّهَارَ فِى ٱلَّيْلِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى ذَٰلِكُمُ ٱللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ ٱلْمُلْكُ وَٱلَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِهِۦ مَا يَمْلِكُونَ مِن قِطْمِيرٍ

(Geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar. Belirlenmiş bir süreye kadar akıp giden güneşi ve ayı emri altına almıştır. Efendiniz ALLAH işte böyledir; egemenlik O’na aittir. O’nun dışında çağırdıklarınız ise bir çekirdek zarını bile yönetemezler.)

1

11.

8.

41|37|وَمِنْ ءَايَٰتِهِ ٱلَّيْلُ وَٱلنَّهَارُ وَٱلشَّمْسُ وَٱلْقَمَرُ لَا تَسْجُدُوا۟ لِلشَّمْسِ وَلَا لِلْقَمَرِ وَٱسْجُدُوا۟ لِلَّهِ ٱلَّذِى خَلَقَهُنَّ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ

(Gece, gündüz, güneş ve ay O’nun ayetlerindendir. Güneşe ve ay’a secde etmeyin, onları yaratan ALLAH’a secde edin. O’na hizmet edecekseniz.)

18

11

8

Güneş (Şems)’in geçtiği ayetlerde 18 Allah kelimesi, 11 ayette geçmektedir. Bu 11 ayetin 8’inde Allah’a ve Güneş’e Ay da eşlik eder.   

Güneş-Dünya ve Ay'ın tam olarak aynı hizaya geldikleri pozisyonun tekrar etme süresi=18 yıl, 11 gün, 8 saat

   

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Saros_(astronomy)

https://en.0wikipedia.org/wiki/Saros_(astronomy)

 

 En doğrusunu Allah bilir…