kuran mucizeler logo

Yüce Allah Talak suresi (65. sure) 12. ayette şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5227|65|12|ٱللَّهُ ٱلَّذِى خَلَقَ سَبْعَ سَمَٰوَٰتٍ وَمِنَ ٱلْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ يَتَنَزَّلُ ٱلْأَمْرُ بَيْنَهُنَّ لِتَعْلَمُوٓا۟ أَنَّ ٱللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ وَأَنَّ ٱللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِكُلِّ شَىْءٍ عِلْمًۢا

Allahullezi halaka seb'a semavatin ve minel ardı mislehunn, yetenezzelul emru beynehunne li ta'lemu ennallahe ala kulli şey'in kadirun ve ennallahe kad ehata bi kulli şey'in ilma.

Allah O'dur ki, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yaratmıştır. Emir/iş ve oluş onlar arasında sürekli iner ki, Allah'ın her şeye kadir olduğunu ve Allah'ın bilgi bakımından her şeyi kuşattığını bilesiniz.

 

Ayette geçen (ٱلْأَرْضِ) (l-erdi) (yer) kelimesi belirlilik takısı (İngilizcedeki 'the') ile kullanılmış ve üzerinde yaşadığımız yeryüzü (Dünya gezegeni) anlamında kullanılmıştır. (مِثْلَهُنَّ) (mislehunne) kelimesi ise 'onların benzerini' anlamındadır. Ayetten çok net olarak anlaşılmaktadır ki Yüce Allah Dünya benzeri gezegenler yaratmıştır. Bize 1400 yıl önceden bu bilgiyi vermiştir. Ama insanlık bu bilgiyi modern bilimin gelişmesine kadar anlayamamıştır. Modern bilimin gelişmesi ile uzay teknolojisi gelişmiş ve diğer yıldızların yörüngesindeki gezegenleri tespit edebilecek sistemler oluşturulmuştur.

Kepler uzay aracı (Kepler görevi) dünya yörüngesine yerleştirilmiş ve gökyüzünün çok küçük bir alanındaki yıldızlara odaklanmıştır. Gelişmiş teknikler kullanarak bu yıldızların yörüngesindeki gezegenleri aramaya başlamış ve yakın zamanda belki de insanlık tarihinin en önemli keşfini yapmıştır. Bu keşif Güneş’imiz dışında birçok yıldızın etrafında dönen tıpkı ayetteki gibi dünyamız benzeri gezegenlerin bulunmasıdır. Bu çok büyük bir keşiftir.

Kepler uzay aracının keşfettiği dünya benzeri gezegenlere Kepler22b adlı gezegen örnek olarak verilebilir. Bu gezegenin yıldızı Güneş'imiz sınıfında olup G-tipi bir yıldızdır. Bizden 600 ışık yılı uzaklıktadır. Bu gezegende bir yıl 289 gündür. Dünya'mızın 2.4 katı kütleye sahiptir. Aşağıdaki resimde boyutlar ölçeklendirilerek verilmiştir.

Kepler22b kuran mucizeler dunya benzeri exoplanets gunes disi gezegenler

 

Artık kesin olarak biliyoruz ki evrenimizde birçok yıldızın yörüngesinde dünya benzeri gezegenler var. Belki de milyarlarca yıldızın yörüngesinde milyarlarca dünya benzeri gezegen var. Bu gezegenlerin birçoğunda karbon temelli akıllı yaşamlar olma ihtimali de vardır. Bu bilgiyi 1400 yıl önce, hiç bir bilimsel araçları olmayan bir toplumda yaşamış olan bir peygamber nasıl bilebilir? Modern bilimin bile ancak keşfedebildiği bu muhteşem bilgiyi ancak ve ancak evrenlerin yaratıcısı olan bildirmiş olabilir. Bu da bize Kuran'ın evrenlerin yaratıcısından geldiğinin kesin kanıtıdır.

En doğrusunu Allah bilir.