Yüce Allah aşağıdaki 13:28 ayetinde ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

1733|13|28|ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ ٱللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ ٱللَّهِ تَطْمَئِنُّ ٱلْقُلُوبُ

Ellezîne âmenû ve tatmainnu kulûbuhum bi zikrillâhi e lâ bi zikrillâhi tatmainnul kulûb.

İnanmış kimseler; ve yatışır/dinginleşir/tatmin olur kalpleri Allah'ın zikriyle/öğüdüyle; Allah'ın zikriyle/öğüdüyle yatışır/dinginleşir/tatmin olur kalpler değil mi?

Ayette inanmış olan kimselere bir işaret var. Yüce Allah’ın varlığına kesin deliller ve kanıtlar ile iman edildiğinde kalplerin O’nun zikriyle/öğüdüyle yatıştığı, sakinleştiği, mutmain olduğu, tatmin olduğu buyruluyor.

Kesinlikle böyledir.  

Ayette çok güzel bir ebedi sanat var. Yüce Allah ayetin 2. kısmında cevabını 1. kısımda zaten vermiş olduğu şeyi bir de bize teyit ettirerek vurgulama yapıyor.

Hiç kuşku yoktur ki Yüce Allah’ın zikri/öğüdü Kuran'dır. Alemler için bir zikir/öğüt olan Kuran'dır. Kalpler ancak Kuran öğrenildiğinde dinginleşir, sakinleşir

İnsan korkularla denenmektedir. Kaygı, endişe her zaman olacaktır. Başımıza kaygı verici bir durum geldiğinde sabretmek, direnmek ve Yüce Allah’ı zikri olan Kuran'a sarılmamız gereklidir. Kuran'ı anlayarak okumak anksiyolitik (kaygı giderici) ilaç gibidir. Korkmuş, endişe içinde olan kalbi sakinleştirir. İnsana huzur verir. İnsan bilir ki Rabbi onun velisi olduğunda, Mevla’sı olduğunda ona hiç bir kimse/hiç bir şey zarar veremez. Her şeyi kontrol eden Rabbimiz bizlere kolaylık mutlaka verir.

Yüce Allah'ın zikri olan Kuran'ı anlayarak okumak O'nunla tanışmaktır;

Kuran okunarak Yüce Allah'la tanışılır. O’nun özellikleri öğrenilir. Evren kitabı okunduğunda ise O’nun yaratmadaki yüceliği görülür.

Yüce Allah’ın büyüklüğünü, gücünü, kudretini, ilmini, rahmetini, şefkatini Kuran'dan öğrenmek kalplere dinginlik/sakinlik verecektir. 

En doğrusunu Allah bilir.