Yüce Allah aşağıdaki 39:18 ayetinde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4074|39|18|ٱلَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ ٱلْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُۥٓ أُو۟لَٰٓئِكَ ٱلَّذِينَ هَدَىٰهُمُ ٱللَّهُ وَأُو۟لَٰٓئِكَ هُمْ أُو۟لُوا۟ ٱلْأَلْبَٰبِ

Ellezîne yestemiûnel kavle fe yettebiûne ahsenehu, ulâikellezîne hedâhumullâhu ve ulâike hum ulûl elbâb.

Kimseler ki dinlerler sözü, ardından tâbi olurlar onun en güzeline; işte kimseler ki Allah doğru yola kılavuzladı onları ve işte onlardır kavrayış-anlayış sahipleri.

 

Sözün dinlenmesi ve onun en güzeline tabi olunması Yüce Allah tarafından emredilmektedir. Yüce Allah bu kimselerin kavrayış, anlama yeteneğine sahip olduğunu bildiriyor. Ayrıca ayette bu kimseleri doğru yola kılavuzladığını da bildiriyor.

Ayeti tersinden okuduğumuzda şu anlam çıkar; kavrama-anlama yeteneğimizi kullanarak sözü dinler, aklımızı kullanarak sözün en güzeline uyarsak Yüce Allah bizi doğru yola kılavuzlar.

“İslam akıl dini değildir nakil dinidir” diyen müşriklere;

Şeytan bizleri Yüce Allah’ın dostdoğru yolu olan Kuran’dan uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Şeytan Yüce Allah’ın Kuran’ı üzerine oturmuş ve onun din konusunda tek hüküm koyucu olmasını engellemeye çalışmaktadır. Bunu yaparken de yine Allah’ı ve resûlünü kullanmaktadır. Allah ve resûl Muhammed peygamberimize iftira atarak yalan uydurtmakta ve Kuran ile ilgisi olmayan yeni dinler türetmektedir. Bu türemiş dinler hadislerden türetilmiş olan mezheplerdir.

Ehli sünnete gönül vermiş kardeşim;

Lütfen Kütüb-i Sitte'deki tüm hadisleri dinle. Bir de Kuran’ın sözünü dinle. Hangisinin güzel olduğuna karar verirsen ona tabi ol. Bunu yaparken kavrama-anlama yeteneği olan aklını kullan. Yüce Allah seni mutlaka doğru yola kılavuzlayacaktır. 

En doğrusunu Allah bilir.