Yüce Allah Kuran’da kendisinin astlarından her ne olursa olsun herhangi bir şeyi O’na ortak edilmesini kesinlikle yasaklamıştır. Allah’ın astlarından ilahlar edinmeye şirk denir. Şirk koşan kişiye de müşrik denir. Yüce Allah şirk günahını affetmeyeceğini bize bildirerek konunun ne kadar önemli olduğu vurgular.

Her insan kendi kendine acaba farkında olmadan şirk eylemi yapıyor muyum diye düşünmelidir. Sürekli olarak kendisini kontrol etmelidir. Kuran’ı anlayarak okuyanlar Yüce Allah’ın öğretileriyle bilinçlenenler şirkten uzak kalma yollarını bulabilir.

Aşağıdaki makalede şirk ile ilgili Kuran’da bildirilen birçok işaretten bir tanesini inceleyeceğiz. Bu da ‘sultan’, ‘سلطن’ kelimesidir.   Kök olarak (سلط) kökünde türeyen bu kelime güç (power), kudret (might), kuvvet (strength), yetki-hüküm-yetki belgesi (authority) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 492 (of 1303)

Aşağıdaki ayetlerden rahatlıkla anlaşılır ki ‘sultan’ kelimesi yetki anlamında kullanılmıştır.

Yüce Allah aşağıdaki ayetlerde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

987|7|33|قُلْ إِنَّمَا حَرَّمَ رَبِّىَ ٱلْفَوَٰحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَٱلْإِثْمَ وَٱلْبَغْىَ بِغَيْرِ ٱلْحَقِّ وَأَن تُشْرِكُوا۟ بِٱللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِۦ سُلْطَٰنًا وَأَن تَقُولُوا۟ عَلَى ٱللَّهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ

Kul innema harreme rabbiyel fevahişe ma zahere minha ve ma batane vel isme vel bagye bi gayril hakkı ve en tuşriku billahi ma lem yunezzil bihi sultanen ve en tekulu alallahi ma la ta'lemun.

De ki: ‘Sadece haram kılmıştır Rabbim fuhuşları (aşırılık, haddi aşmak, hayasızlık, edepsizlik), onun görünenini ve gizlenenini; ve günahı ve saldırmayı hak dışında ve ki ortak koşmanızı Allah'a onunla ilgili hiçbir yetki indirmediği şeyi ve ki söylemenizi Allah üzerine bilmediğiniz şeyler.’

870|6|81|وَكَيْفَ أَخَافُ مَآ أَشْرَكْتُمْ وَلَا تَخَافُونَ أَنَّكُمْ أَشْرَكْتُم بِٱللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِۦ عَلَيْكُمْ سُلْطَٰنًا فَأَىُّ ٱلْفَرِيقَيْنِ أَحَقُّ بِٱلْأَمْنِ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

Ve keyfe ehafu ma eşrektum ve la tehafune ennekum eşrektum billahi ma lem yunezzıl bihi aleykum sultana, fe eyyul ferikayni ehakku bil emn, in kuntum ta'melun.

Ve nasıl korkarım ortak koştuğunuz şeylerden? Korkmuyorsunuz da size onunla ilgili hiçbir yetki indirmediği şeyleri ortak koşmakla Allah'a; öyleyse iki topluluktan hangisi daha hak sahibidir güvende olmaya; eğer sizler biliyorsanız.

2664|22|71|وَيَعْبُدُونَ مِن دُونِ ٱللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِۦ سُلْطَٰنًا وَمَا لَيْسَ لَهُم بِهِۦ عِلْمٌ وَمَا لِلظَّٰلِمِينَ مِن نَّصِيرٍ

Ve ya'budune min dunillahi ma lem yunezzil bihi sultanen ve ma leyse lehum bihi ılm, ve ma liz zalimine min nasir.

Ve kulluk ediyorlar Allah'ın astlarından ki indirmedi onun için hiçbir yetki ve ki yoktur kendilerinin onun için bir bilgileri ve ki yoktur zalimlerin hiçbir yardımcısı.

3442|30|35|أَمْ أَنزَلْنَا عَلَيْهِمْ سُلْطَٰنًا فَهُوَ يَتَكَلَّمُ بِمَا كَانُوا۟ بِهِۦ يُشْرِكُونَ

Em enzelna aleyhim sultanen fe huve yetekellemu bima kanu bihi yuşrikun.

Veyahut indirdik de onlara bir yetki ve o onunla ortak koşuyor olmalarını mı söylüyor?

444|3|151|سَنُلْقِى فِى قُلُوبِ ٱلَّذِينَ كَفَرُوا۟ ٱلرُّعْبَ بِمَآ أَشْرَكُوا۟ بِٱللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِۦ سُلْطَٰنًا وَمَأْوَىٰهُمُ ٱلنَّارُ وَبِئْسَ مَثْوَى ٱلظَّٰلِمِينَ

Se nulki fi kulubillezine keferur ru'be bima eşraku billahi ma lem yunezzil bihi sultana, ve me'vahumun nar, ve bi'se mesvez zalimin.

Salacağız kalplerine korku kimselerin ki gerçeği yalanlarlar; hakkında hiçbir yetki indirmediği şeyleri Allah'a ortak koşuyor oldukları için; ve sığınakları ateştir ve perişandır ikameti zalimlerin.

1025|7|71|قَالَ قَدْ وَقَعَ عَلَيْكُم مِّن رَّبِّكُمْ رِجْسٌ وَغَضَبٌ أَتُجَٰدِلُونَنِى فِىٓ أَسْمَآءٍ سَمَّيْتُمُوهَآ أَنتُمْ وَءَابَآؤُكُم مَّا نَزَّلَ ٱللَّهُ بِهَا مِن سُلْطَٰنٍ فَٱنتَظِرُوٓا۟ إِنِّى مَعَكُم مِّنَ ٱلْمُنتَظِرِينَ

Kale kad vakaa aleykum min rabbikum ricsun ve gadabun, e tucadiluneni fi esmain semmeytumuha entum ve abaukum ma nezzelallahu biha min sultanin, fentezıru inni meakum minel muntezırin.

Dedi ki gerçekten inmiştir üzerinize Rabbinizden bir pislik ve gazap; benimle mi tartışıyorsunuz sizin ve atalarınızın isimler adlandırdığınız hakkında, Allah'ın hiçbir yetki indirmediği hakkında? Bekleyin öyle ise, doğrusu ben de sizinle beraber bekleyenlerdenim.

1634|12|40|مَا تَعْبُدُونَ مِن دُونِهِۦٓ إِلَّآ أَسْمَآءً سَمَّيْتُمُوهَآ أَنتُمْ وَءَابَآؤُكُم مَّآ أَنزَلَ ٱللَّهُ بِهَا مِن سُلْطَٰنٍ إِنِ ٱلْحُكْمُ إِلَّا لِلَّهِ أَمَرَ أَلَّا تَعْبُدُوٓا۟ إِلَّآ إِيَّاهُ ذَٰلِكَ ٱلدِّينُ ٱلْقَيِّمُ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ ٱلنَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ

Ma ta'budune min dunihi illa esmaen semmeytumuha entum ve abaukum ma enzelallahu biha min sultan, inil hukmu illa lillah, emere ella ta'budu illa iyyah, zaliked dinul kayyimu ve lakinne ekseren nasi la ya'lemun.

Siz kulluk etmiyorsunuz onun astlarından başkasına ki sizin ve atalarınızın adlandırdığınız isimlerden; indirmemiştir Allah onun hakkında hiçbir yetki, yoktur başka hüküm Allah için, O emretmiştir kulluk etmemenizi kendisinden başkasına, işte budur doğru din velakin insanların çoğu bilmezler.

2153|18|15|هَٰٓؤُلَآءِ قَوْمُنَا ٱتَّخَذُوا۟ مِن دُونِهِۦٓ ءَالِهَةً لَّوْلَا يَأْتُونَ عَلَيْهِم بِسُلْطَٰنٍۭ بَيِّنٍ فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ ٱفْتَرَىٰ عَلَى ٱللَّهِ كَذِبًا

Haulai kavmunettehazu min dunihi aliheh, lev la ye'tune aleyhim bi sultanin beyyin, fe men azlemu mimmeniftera alallahi keziba.

Şunlar kavmimiz, edindiler O’nun astlarından ilahlar; gerekmez mi gelmeleri onlara açık bir yetki ile? Kim olabilir daha zalim Allah üzerine yalan iftira edenden?

4166|40|35|ٱلَّذِينَ يُجَٰدِلُونَ فِىٓ ءَايَٰتِ ٱللَّهِ بِغَيْرِ سُلْطَٰنٍ أَتَىٰهُمْ كَبُرَ مَقْتًا عِندَ ٱللَّهِ وَعِندَ ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ كَذَٰلِكَ يَطْبَعُ ٱللَّهُ عَلَىٰ كُلِّ قَلْبِ مُتَكَبِّرٍ جَبَّارٍ

Ellezine yucadilune fi ayatillahi bi gayri sultanin etahum, kebure makten indallahi ve indellezine amenu, kezalike yatbaullahu ala kulli kalbi mutekebbirin cebbar.

Kimseler ki tartışırlar Allah'ın ayetleri hakkında olmadan bir yetki kendilerine gelen; Allah yanında ve inanan kimseler yanında ne büyük bir kızgınlık; işte böyle mühürler Allah büyüklük taslayan, zorba her kalbin üzerini.

4187|40|56|إِنَّ ٱلَّذِينَ يُجَٰدِلُونَ فِىٓ ءَايَٰتِ ٱللَّهِ بِغَيْرِ سُلْطَٰنٍ أَتَىٰهُمْ إِن فِى صُدُورِهِمْ إِلَّا كِبْرٌ مَّا هُم بِبَٰلِغِيهِ فَٱسْتَعِذْ بِٱللَّهِ إِنَّهُۥ هُوَ ٱلسَّمِيعُ ٱلْبَصِيرُ

İnnellezine yucadilune fi ayatillahi bi gayri sultanin etahum in fi sudurihim illa kibrun ma hum bi baligih, festeiz billah, innehu huves semiul basir.

Şüphesiz kimseler ki tartışırlar Allah'ın ayetleri hakkında olmadan bir yetki kendilerine gelen, yoktur onların göğüslerinde onların erişemeyecekleri bir kibirden başkası; sen sığın Allah'a çünkü O, O'dur işiten gören.

 

Yukarıdaki ayetlerden anlarız ki;

Yüce Allah’ın yetki vermediği hiçbir şey, hiçbir kitap, hiçbir söz, hiçbir insan dinde kaynak olarak kullanılamaz. Allah'ın ve Kuran'ın astlarından olarak tabi olunamaz. 

Yüce Allah yetkiyi nasıl veriyor?

Yüce Allah aşağıdaki ayetlerde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4771|52|38|أَمْ لَهُمْ سُلَّمٌ يَسْتَمِعُونَ فِيهِ فَلْيَأْتِ مُسْتَمِعُهُم بِسُلْطَٰنٍ مُّبِينٍ

Em lehum sullemun yestemiune fih, fel ye'ti mustemiuhum bi sultanin mubin.

Ya da onlar için mi bir merdiven? Dinlerler onunla; öyleyse getirsin dinleyenleri açık bir yetki.

 

Bu ayette bize açıkça gösteri ki ‘sultanyetki ancak ve ancak vahiy yolu ile olur. Yüce Allah’ın vahyettiği kitapları tek yetkilendirilmiş kaynaktır. Resûller de bu yetkilendirilmiş vahyi insanlara kitap olarak ileten insanlardır.  

Dinde kaynak olarak önümüze bir şey getirildiğinde onun yetkisinisultanısormalıyız ve sorgulamalıyız. Yüce Allah tarafından yetki verilmiş mi bu kaynağa? Kuran’dan anlıyoruz ki yetki sadece vahye verilmiştir. Yani Kuran ayetlerine verilmiştir. 

Ehli sünnete tabi kardeşlerimiz bu ayetleri okuduklarında kendilerini yukarıdaki ayetlere muhatap almazlar. Onlara göre bu ayetler Mekke’de yaşayan müşrikleredir. Sanki müşrikler sadece Mekke'de ve sadece o zamanda yaşadı!

Günümüzde ise ateistlere, ya da aşırılık yapan Yahudilere veya Hristiyanlara veya kendileri haricinde dinlere sahip kişileredir. Ancak durum onların düşündüğü gibi değildir. Mesajın tek muhatabı vardır. O da kıyamete kadar yeryüzünde yaşayacak olan müşrik insanlardır. Yani şirk koşan insanlardır. Yüce Allah’la birlikte onun astlarından ilahlar edinen, onlara kulluk eden, onlara teslim olan insanlardır.

Samimi bir insanın şunu düşünmesi ve kendisine şu soruyu sorması gereklidir; ben de farkında olmadan bir müşrik olabilir miyim? 

Üzülerek görmekteyiz ki kendilerini doğru yolda sanan Hristiyanlar, Yahudiler, Budistler ve Müslümanlar (kendilerine Müslümanım diyen ehli sünnet, aleviler vb.) apaçık bir şirk içindedirler. Hepsi müşriktirler ve yukarıdaki ayetlere muhataptırlar.

Yüce Allah’ın asla bir yetki vermediği, Muhammed peygamberimizin ölümünden yaklaşık 230 yıl sonra toplanan-yazılan, ravi olarak bilinen 6-7 neslin (dedesinin-dedesi) sözlü aktarması ile oluşturulmuş, Allah’tan geldiğine yetki asla ve asla olmayan, yalan yanlış bilgiler içeren, birbiri ile çelişkili yüzlerce konu içeren, Kuran ayetlerine direkt olarak ters olan hadislere iman eden ve o kitaplar ile Allah’a kulluk ettiğini sanan kişiler müşriktirler.

Yukarıdaki ayetleri dikkatlice okuyun. Allah tarafından kendisine bir yetkisultanverilmemiş şeyler dinde kaynak olamaz.

22:71 ayeti kesin noktayı koyar. Yüce Allah’ın ayetleri asla tartışılamaz. Yüce Allah bir şeyi haram kıldıysa kesin haramdır, helal kıldıysa kesin olarak helaldir. Hadis kitapları aracılığı ile ayetleri yok sayan kişiler, kudsi hadis uydurmaları ile direkt olarak Allah üzerine yalan uyduranlar yukarıdaki ayetlere direkt olarak muhataptır. Yetkisi olmayan kitapları yetkili olan Kuran’a eş tutmak hatta bazen daha üstün tutmak kesinlikle şirktir. Affı olmayan bir günahtır.

Ehli sünnete tabi kıymetli kardeşim;

Lütfen aklını çalıştır. Kuran’ı eline al ve anladığın bir dilde oku. Kuran anlaşılması için senin ve benim Rabbim tarafından gönderildi. Yalnız ona kulluk et. Allah ile, Kuran ile arana Kuran’ın astlarından kitaplar koyma. Göreceksin ki Allah’a yapılan şirksiz güzel sözler O’na ulaşır. Duan şirksiz olduğunda O’na ulaşır ve Yüce Allah kabul eder.

  

En doğrusunu Allah bilir.