Yüce Allah 39:5 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4061|39|5|خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ بِٱلْحَقِّ يُكَوِّرُ ٱلَّيْلَ عَلَى ٱلنَّهَارِ وَيُكَوِّرُ ٱلنَّهَارَ عَلَى ٱلَّيْلِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى أَلَا هُوَ ٱلْعَزِيزُ ٱلْغَفَّٰرُ

Halakas semavati vel arda bil hakk, yukevvirul leyle alen nehari ve yukevvirun nehare alel leyli ve sehhareş şemse vel kamer, kullun yecri li ecelin musemma, e la huvel azizul gaffar.

Yarattı gökleri ve yeri hak ile; sarar-dolar geceyi üzerine gündüzün ve sarar-dolar gündüzü üzerine gecenin; ve buyruğu altına almıştır Güneş’i ve Ay’ı; her biri akıyor belirlenmiş bir ecel için; kesin ki O azizdir, bağışlayandır.

 

Bu ayette çok büyük bir mucize vardır.

(يُكَوِّرُ) yukevvirul kelimesi kökü (كور) yuvarlamak-sarmak (roll, roll up), dolamak (coil), sarmak (wind), top şeklinde yapmak (to make round), küre (global), top şeklini vermek (become ball-shaped) anlamındadır.

Hans Wehr 4th ed

# Kelime Anlam Kök
1 haleka: yarattı خلق
2 s-semavati: gökleri سمو
3 vel'erde: ve yeri ارض
4 bil-hakki: hak ile حقق
5 yukevviru: yuvarlayarak sarar-dolar كور
6 l-leyle: geceyi ليل
7 ala: üzerine  
8 n-nehari: gündüzün نهر
9 ve yukevviru: ve yuvarlayarak sarar-dolar كور
10 n-nehara: gündüzü نهر
11 ala: üzerine  
12 l-leyli: gecenin ليل
13 ve sehhara: ve buyruğu altına almıştır سخر
14 ş-şemse: Güneş'i شمس
15 velkamera: ve Ay'ı قمر
16 kullun: her biri كلل
17 yecri: akıyor جري
18 liecelin: bir ecel için  اجل
19 musemmen: belirlenmiş سمو
20 ela: kesin ki  
21 huve: O  
22 l-azizu: azizdir عزز
23 l-gaffaru: bağışlayandır غفر

(يُكَوِّرُ) yukevvirul kelimesinin küre-top gibi bir şeyin üstüne sarmak olduğu görülür. Gece gündüzün üstüne sarılmaktadır ve gündüz de gecenin üstüne sarılmaktadır. Sarma işlemi dönme hareketi gerektiren bir eylemdir. Bir şeyi sarmak, dolamak, yuvarlamak dönme hareketi ile direkt olarak ilişkilidir. Yüce Allah bu ayette Dünya'nın yuvarlak olduğunu ve dönüş hareketi yaptığını işaret etmektedir.  

Aşağıdaki video gerçek bir çekimdir. NASA EPOXI uydusu tarafından Dünya'dan 31 milyon mil uzaktan çekilmiştir. Ay'ın Dünya'nın etrafında dönüşü de görülmektedir. EPOXI uydusunun çektiği bu açıdan Yüce Allah gecenin üstüne gündüzü sarmaktadır. Bu bakış açısının tam 180 derece karşısından baksaydık Yüce Allah'ın gündüzün üstüne geceyi sardığını görecektik. Gerçekte de Dünya üzerinde bir yerde gündüzün içine gece girerken, o yerin tam karşı noktası olan bir yerde gecenin içine gündüz girmektedir. 

gunduzun gecenin ustune gecenin gunduzun ustune sarilmasi dolanmasi

 

Gündüzün gecenin içine girmesi, gecenin de gündüzün içine girmesi;

Yüce Allah 31:29 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3496|31|29|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ يُولِجُ ٱلَّيْلَ فِى ٱلنَّهَارِ وَيُولِجُ ٱلنَّهَارَ فِى ٱلَّيْلِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِىٓ إِلَىٰٓ أَجَلٍ مُّسَمًّى وَأَنَّ ٱللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ

E lem tere ennallahe yulicul leyle fin nehari ve yulicun nehare fil leyli, ve sehhareş şemse vel kamere kullun yecri ila ecelin musemmen ve ennallahe bi ma ta'melune habir.

ALLAH'ın geceyi gündüzün içine soktuğunu, gündüzü de gecenin içine soktuğunu, Güneş'i ve Ay'ı kontrolü altında tuttuğunu, herbirinin belirlenmiş bir süreye kadar akıp gitmekte olduğunu ve ALLAH'ın onların yaptıklarından haberdar olduğunu görmez misin?

 

(يُولِجُ) kelimesi kökü anlamı (ولج) girmek (enter), sokmak-penetre etmek (penetration) anlamındadır.

vlc penetre etmek Hans Wehr 4th ed., page 1285 (of 1303)

 

Güneş'in doğarken gündüz gecenin içine sokulurken Güneş batarken gece gündüzün içine sokulur. 

Aşağıdaki videoda gündüzün geceye sokulması-(geceye penetre edilmesi) görülebilir.

gunduzun geceye sokulmasi kuran mucizeler

 

 

En doğrusunu Allah bilir.