Yüce Allah 56:62 ayetinde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5039|56|62|وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ ٱلنَّشْأَةَ ٱلْأُولَىٰ فَلَوْلَا تَذَكَّرُونَ

Ve lekad alimtumu n-neşete l-ula fe lev la tezekkerun.

Ve ant olsun bildiniz ilk oluşturuluşu-var edilişi, düşünüp ibret almaz mısınız?

 

(عَلِمْتُمُ) alimtumu kelimesi kökü (علم) bilmek (know), bilgi sahibi olmak (to have a knowledge) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 743 (of 1303)

(ٱلنَّشْأَةَ) n-neşete kelimesi kökü (نشا) yükselmek (rise), kaldırmak (raise aloft), ortaya çıkmak (emerge), var oluş (come into existance), oluşturmak (originate) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1131 (of 1303)

(ٱلْأُولَى) l-ula kelimesi kök (اول) ilk (first), en önceki (foremost), önceki (previous) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 44 (of 1303)  

 

56:62 ayetinin detaylandırılması;

# Kelime Anlam Kök

1

velekad

ve ant olsun

 

2

alimtumu

bildiniz

علم

3

n-neşete

oluşturuluşu-var edilişi

نشا

4

l-ula

ilk

اول

5

felevla

-mısınız?

 

6

tezekkerune

düşünüp ibret almaz-

ذكر

 

n-neşete kelimesinin anlamı yaratmak kelimesinden farklıdır. Bir şeyi yükselterek var etmek, kaldırarak oluşturmak, onu kaldırarak görünür hale getirmek kelimenin gerçek anlamını verir.

(ٱلْأُولَى) l-ula kelimesi Kuran’da birebir olacak şekilde (başına ve sonuna ek almadan) toplam 14 yerde geçer. Ayetlerde geçiş yerine göre ‘ilk’ veya ‘önceki’ anlamları alabilir.

Şimdi Allah'ın izni ile ayeti incelemeye başlayalım;

Ayetteki ilk oluşturuluş, ilk var ediliş nedir?

İlk oluşturuluşu iyi anlamak için için son oluşturuluşu incelememiz gereklidir. 

 Yüce Allah 29:20 ayetinde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3358|29|20|قُلْ سِيرُوا۟ فِى ٱلْأَرْضِ فَٱنظُرُوا۟ كَيْفَ بَدَأَ ٱلْخَلْقَ ثُمَّ ٱللَّهُ يُنشِئُ ٱلنَّشْأَةَ ٱلْءَاخِرَةَ إِنَّ ٱللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ

Kul siru fil ardı fanzuru keyfe bedeel halka, summallahu yunşiu n-neş'ete l-ahıreh, innallahe ala kulli şey'in kadir.

De ki: "Yeryüzünde gezip dolaşın da, böylelikle yaratmaya nasıl başladığına bir bakın, sonra Allah son oluşturuluşu-var edilişi de yapacaktır. Şüphesiz Allah, her şeye ölçü koyandır.

 

29:20 ayetinden çok net anlaşılmaktadır ki son oluşturuluş-var ediliş içinde yaşadığımız evrenin-evrenlerin tekillik haline gelmesi ile birlikte yok olması sonrası yeni oluşacak evrendir, evrenlerdir. Diriliş gününü içeren, cennet ve cehennem gibi yerleri içeren evren veya evrenlerdir. Ahiret evrenidir.

Açıkça görülür ki; İlk oluşturuluş, ilk var ediliş içinde yaşadığımız evrenimizdir.

(عَلِمْتُمُ) alimtumu kelimesi çoğul mazi fiili ile ayette geçmektedir. Yani ‘bildiniz’ anlamındadır. Kuran’da geçmiş zaman kipi ile kullanılan fiillerin mutlaka gerçekleşeceği anlamı vardır. Buna en iyi örnek 54:1 ayetindeki ‘Yaklaştı saat ve yarıldı ay’ buyurulması iyi bir örnektir. 54:1 ayetinden insanoğlunun Kuran indikten sonraki bir zamanda Ay’a gideceği bildirilmiştir. Detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

Kuran’da Ay’a ayak basılacağı, Ay toprağının yarılacağı yıl, dakika ve saniyesine kadar belirtilmiştir.

Aynı şekilde 56:62 ayetinde Yüce Allah bize Kuran'ın indiği zamandan daha sonra bir zamanda (gelecekte) insanoğlunun ilk oluşu-ilk var oluşu diğer deyiş ile evrenimizin nasıl oluştuğu, nasıl yaratıldığı hakkında bilgi sahibi olacağını mucizevi şekilde bildirmiştir.    

İlk var ediliş evrenimizin oluşumudur. Evrenin ve ona paralel olan evrenlerin oluşturulması incelenmelidir. İnsanlar binlerce yıl gökyüzünü incelemiştir. Ancak modern bilimin gelişmesi ile evrenin nasıl oluştuğu artık kesin olarak bilinmektedir.

Big Bang (‘Büyük Patlama’) denilen olay ile evrenimiz tekillik denen 0 boyuttan inanılmaz büyük bir enerji ile oluşmuştur. Daha sonra büyük şişme olmuş, evren ışık hızından daha hızlı genişlemiş (enflasyon teorisi) ve daha sonra soğumuştur. Soğumayla birlikte atom altı parçacıklar oluşmuş, onlar da birleşerek hidrojen atomlarını oluşturmuştur. İlk yıldızlar hidrojen atomlarının füzyon reaksiyonuna girmesi ile parlamış ve bu yıldızların çekirdeklerinde diğer atomlar oluşmuştur. 13,8 milyar yıl içinde Yüce Allah görebildiğimiz ve göremediğimiz evreni yaratmıştır. Mükemmel bir denge içinde. Her şey planlanmıştır.

bildiniz ilk yaratilisi

Ancak insanoğlunun evren hakkındaki bilgisi mutlaka Yüce Allah’ın izni ve yönlendirmesi ile olmuştur. Yaratmış olduğu evreni görmemiz için gözler yaratmış, yıldızları ve galaksileri görebilmek için teleskopların icat edilmesini sağlamıştır. Bize vermiş olduğu fizik, matematik, kimya ve diğer bilimler ile evrenin nasıl oluştuğunu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamıştır.

Sonuç olarak;

Gerçekten de ayete bildirildiği gibi insanoğlu Kuran indikten sonraki bir zamanda ilk var oluş olan evrenimizin nasıl oluştuğu, nasıl yaratıldığını hakkında kesin bilgilere sahip olmuştur.

Bize düşen görev ise ilk yaratmayı muhteşem şekilde yapan Yüce Allah'ın ahiret evrenini de çok kolaylıkla yaratacağıdır. Aklı olan insan bu evrenin yaratılmasını çok iyi inceler ve Yüce Allah'ın yaratması hakkında düşünür ve ibret alır, ders alır.  

En doğrusunu Allah bilir.