Yüce Allah aşağıdaki 25:63 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

2916|25|63|وَعِبَادُ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى ٱلْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ ٱلْجَٰهِلُونَ قَالُوا۟ سَلَٰمًا

Ve ibâdur rahmânillezîne yemşûne alel ardı hevnen ve izâ hâtabehumu l-câhilûne kâlû selâmâ.

Ve Rahman'ın kulları kimseler; yürürler yeryüzünde mütevazı/kibirsiz; ve ne zaman hitap ettiler/söz söylediler onlara cahiller; dediler: “Selam

 

(يَمْشُونَ) yemşûne kelimesi kökü (مشي) yürümek (walk), ilerlemek (procede), gitmek (go) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1068 (of 1303)

(هَوْنًاhevnen kelimesi kökü (هون) çok az önemsemek (be of little importance), daha az önemli (less important), değersiz olmak (to become despicable), küçültmek-minimize etmek (minimize), önemsememek, mütevazı-alçak gönüllü- kibirsiz (humble) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1218 (of 1303)

(خَاطَبَهُمُ) hâtabehumu kelimesi kökü (خطب) hitap etmek (to deliver a public adress), söz söylemek (make a speech) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 285 (of 1303)

(سَلَٰمًاselâmâ kelimesi kökü (سلم) güvende olmak (to be safe), zarar görmemiş olmak (unharmed), bozulmamış olmak (unimpaired), sağlam-bütün (intact), güvenli-emniyetli (safe), güvenli-korunaklı (secure), muhafaza etmek-korumak (preserve), zarardan uzak tutumak (keep from injury), barış içinde olmak (to keep the peace), selamlama (greet) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 495 (of 1303)

selâmân’, ‘selam’ kelimesinin sözlük anlamı bütün olarak düşünüldüğünde bu kelimenin anlamının barış/güvenlik içinde olmak olduğu net bir şekilde görülür.

Yüce Allah kendisine kul olan mümin kulların bir özelliğini bize bildiriyor. Bu kimseler yeryüzünde büyüklenerek yürümezler, yaptıkları her işte, her hareketlerinde mütevazı olurlar. Kibirli olmazlar. Başkalarına üstten bakmazlar. Kendilerini önemli, vazgeçilmez insanlar olarak görmezler. Böbürlenmezler. Cahillerden duydukları kötü sözlere/tahrik eden sözlere karşı kavgaya girişmezler. Ağız dalaşı da olsa onlarla bir kavgaya girmezler. Sadece ‘Selam’ derler. Yani barış ve güvenlik size olsun. Barış ve güvenlik içinde yaşayın derler.

En doğrusunu Allah bilir.