Yüce Allah 67:5 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5244|67|5|وَلَقَدْ زَيَّنَّا ٱلسَّمَآءَ ٱلدُّنْيَا بِمَصَٰبِيحَ وَجَعَلْنَٰهَا رُجُومًا لِّلشَّيَٰطِينِ وَأَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابَ ٱلسَّعِيرِ

Ve lekad zeyyenne  s-semâe d-dunyâ bi mesâbîha ve cealnâhâ rucûmen li ş-şeyâtîni ve a’tednâ lehum azâbe s-saîr.

Ve ant olsun donattık-süsledik en aşağı-en alçak-en alt göğü parlaklıklarla-ışıklarla ve yaptık onu (göğü) bir taşlayıcı-bir fırlatıcı şeytanlar için (bozguncu kozmik zararlılar için) ve hazırladık onlara (şeytanlara) azap; ani ışık parlaması.

 

(ٱلدُّنْيَا) dunya kelimesi en alçak, en aşağı, en alt anlamındadır. (ٱلسَّمَآءَ) sema kelimesi ise gök anlamındadır.

Kuran’da (ٱلسَّمَآءَ ٱلدُّنْيَا) (‘s-semâe d-dunyâ’) (en aşağı sema-gök, en alt sema-gök) tamlaması 3 ayette geçer (37:6, 41:12, 67:5). Dünya göğü evren ve evrenler düşünüldüğünde en aşağı-en alt gök olup Dünya’mızın atmosferidir.

Bu en aşağı-en alt-en alçak göğün zikredilen 3 ayetten anladığımız özellikleri;

  • Işıklı ve parlaklık veren süslü yapılara sahiptir.
  • Korunmuştur. Zarar görmemesi için Yüce Allah tarafından korunmuştur. 41:12 ayette ‘Ve dünya göğünü kandillerle süsleyip koruduk’ buyurmaktadır. Bu ayette (حِفْظًا) hıfza kelimesi kullanılmıştır. Bu kelimenin anlamı korumaktır
  • Şeytanların saldırısı altındadır.
  • Yüce Allah’ın koruma sistem ile bu şeytanlar cezalandırılır-terbiye edilir-etkisiz hale getirilir ve ateş (ışık) ortaya çıkar.

 Şimdi Allah’ın izni ile bu ayeti biraz daha açalım.

(زَيَّنَّا) (zeyyenna) kelimesi kökü (زين) anlamı donatmak-süslemek (adornment) anlamındadır.

Steingass, page 472 (of 1241) donatma

(شَّيَٰطِينِ) şeytan kelimesi kökü (شطن) anlamı uzaklaştırılmış, doğruluktan uzak tutulmuş, normal yoldan saptırmak, normal işleyişten saptırmak, bozguncu, uzun-kıvrımlı halat-iplik anlamındadır. Kuran’da doğru yoldan uzaklaştırıcı, bozguncu şeylere Yüce Allah şeytan demektedir.

Steingass, page 542 (of 1241) stn

 

(بِمَصَٰبِيحَ) bimesabiha kelimesi kökü (صبح) anlamı parlama, sabah ile ilgili, ışın-parlamak (beam), yüzün parlaması (beam face), ışık kaynağı-ışıma-ışıl ışıl (be radiant) anlamlarındadır.

Hans Wehr 4th ed., page 584 (of 1303) sbh

(رُجُومًا) rucumen kelimesi kökü (رجم) anlamı fırlatılan parçacık (flung projectile), atılan (thrown) anlamlarındadır.

Steingass, page 405 (of 1241) rcm

(ٱلسَّعِيرِ) s-seiyri kelimesi kökü (سعر) anlamı parlamak-yakmak (to kindle), aniden parlamak-aniden alevlenmek (to flare up) anlamlarındadır.

Hans Wehr 4th ed., page 479 (of 1303) sar

(عَذَابَ) azabe kelimesi terbiye etme-cezalandırma (punishment), suçluyu dizginlemek-engellemek-zapt etmek-tekrar yapamaz hale getirmek için yapılan uygulamalar anlamındadır.

Lane's Lexicon, page 2034 (of 3039) azb

 

Kelime anlamları bütün olarak düşünüldüğünde, bu yakın gök doğal yapıları bozan, zararlı, bozguncu yapılar (‘شطن’; şeytanlar) tarafından bombardıman altındadır. Bunlar Güneş’inizden çıkan çok yüksek enerjili ve ışık hızına yakın hareket eden parçacıklar, solar patlamalar nedeni ile oluşan Güneş fırtınaları ve zararlı parçacıklardır. Kısacası bunlara kozmik zararlılar denilebilir. Bu zararlılar tüm canlılarda bulunan DNA-RNA ve hücresel yapıları bozarlar, atmosferin kendisini de yok ederler, doğal işleyişi bozarlar ve yok ederler.  

Ayetten anladığımıza göre bu yakın gök bu şeytanlar için bir taşlayıcı-bir fırlatıcı-bir kovucudur. Bu nasıl olabilir?

Yüce Allah yakın göğe koruma sistemi koydum buyurmaktadır. Bu koruma sistemi Dünya’nın manyetik alanı (manyotosfer) ve iyonosfer tabakası sayesinde gerçekleşmektedir. Dünyanın manyetik alanı bu şeytanları (bozguncuları) kutuplara doğru yönlendirir. Bu şeytanlar kutuplardaki iyonosfer (fırlatma alanları) tabakasında bulunan atomlara (Nitrojen, oksijen atomları) çarpar ve atomlara enerji yükler ve bu yüksek enerji ile atomlardan elektronlar fırlatılır ve atılır (‘رُجُومًا’, ‘rucumen’). Elektron serbest hale gelir gelmez anında fotonlar (parlama) salınır (‘ٱلسَّعِيرِ’, ‘s-seiyri’). 

Atom iyon haline gelir. Bu fırlatılan elektronlar daha sonra tekrar başka atomların yörüngelerine girerler.  

Allah’ın bu koruma sistemi ile bu şeytanlar etkisiz hale getirilir (‘عَذَابَ’, ‘azabe’) ve sonucunda parlak-ışık saçan süslü görsel olaylar oluşur (‘بِمَصَٰبِيحَ’, ‘bimesabiha’).

İşte bu görsel süsler kutup ışıklarıdır (Aurora ışıkları). 1400 yıl önce inmiş bir kitapta bir beşer atmosferin koruma fonksiyonu ile ilgili nasıl bu kadar detaylı bilgi verebilir?

Aşağıdaki resimde Güneş'ten gelen yüksek enerjili parçacıkların Dünya'nın manyetik alanı sayesinde (Demir çekirdeğin dönmesi ile dinamo etkisi neticesinde oluşur) kutuplara yönlendirilmesi ve buradaki iyonosfer tabakasında yok edilmesi gösterilmiştir.

manyotosfer seytanlardan korunma kuran mucizeler iyonosfer

Atomlardan elektron fırlatılması ve kozmik zararlıların etkisiz hale getirilmesi.

atomlara carpan kozmik isima elektron firlatir isik yayar

Uzaydan aurora borealis (Kutup ışıkları) görünümü. Yüce Allah yakın göğü parlak-ışıklarla-ışıl ışıl süslemiştir, donatmıştır.

 taslanan seytanlar suslenmis yakin gok

Yakın göğe kendisini ve tüm Dünya’yı koruyan bu sistem Allah tarafından verilmeseydi, atmosferimiz yok olur ve atmosferimiz olmadan hayat olamazdı. Bunu en iyi örnek Mars’tır. Bir zamanlar Mars’ın çekirdeğindeki demir dönüyordu ve bir dinamo etkisi ile manyetik alan oluşturuyordu. Daha sonra Mars’ın dinamosu durdu ve manyetik alan kayboldu. Şeytanları koruyan sistem kaybolduğu için atmosfer ortadan kalktı.  

Uzaydan bakıldığında Yüce Allah’ın ayette tam olarak belirttiği biri yakın göğün parlaklıklarla-ışıklarla süslü olduğu görülür.

Aşağıdaki videoda çok güzel bir görsel anlatım ile yakın göğün korunması anlatılmıştır.

 

En doğrusunu Allah bilir.