Yüce Allah Cemal Solmaz arkadaşımızdan razı olsun. Aşağıdaki önemli delili kendisi bizlere işaret etmiştir.

Ders olarak izlemek isteyenler için;

Kur’an’daki bazı kelimelerin geçiş sayısının yanında kelimenin hangi ayette ve surede geçtiğinin de önemli olduğunu çok kez gördük. Yüce Allah’a şükürler olsun ki bizleri bu delillere tanık etti.

Bu makalede beni gerçekten çok etkileyen bir delil göreceğiz inşAllah. Bana göre böyle bir delil ancak ilahi bir kitapta mevcut olabilir. Lütfen dikkatlice inceleyin. Ayetleri tek tek kontrol edin.   

Yüce Allah tüm insanların Kur’an’ın benzeri 10 sure getiremeyeceğini hatta bir sure bile getiremeyeceklerini bizlere ayetlerinde bildirmiştir.

10 sure getirememe;

Yüce Allah 11:13 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1484|11|13|أَمْ يَقُولُونَ ٱفْتَرَىٰهُ قُلْ فَأْتُوا۟ بِعَشْرِ سُوَرٍ مِّثْلِهِۦ مُفْتَرَيَٰتٍ وَٱدْعُوا۟ مَنِ ٱسْتَطَعْتُم مِّن دُونِ ٱللَّهِ إِن كُنتُمْ صَٰدِقِينَ

Em yekûlûne fterâh (yekûlûnefterâhu), kul fe’tû bi aşri suverin mislihî muftereyâtin ved’û menisteta’tum min dûnillâhi in kuntum sâdikîn (sâdikîne).

Ya da derler: “Uydurdu onu”; de ki: “öyleyse gelin on sureyle; misli/benzeri onun, uydurulan; ve çağırın gücünüzün yettiği kimseyi Allah'ın astından; eğer olmuşsanız doğrular.

Yüce Allah bu ayetle Kur’an’ın uydurulmuş olduğunu iddia edenlere meydan okumaktadır. Tüm insanlar birleşse hatta Yüce Allah’ın astından kimseleri de çağırsalar Kur’an’ın benzeri 10 sure asla yapamayacaklardır. 10 sure geçişi sadece 11:13 ayetinde işaret edilir. Çok ilginçtir ki Kur’an’ın başından bu ayetin geçtiği sureye kadar 10 sure mevcuttur.

Şimdi Yüce Allah’ın izni ile delillerimizi kuvvetlendirelim,
Kur’an’da Yüce Allah meydan okumasına devam etmektedir. Tüm insanlığın 10 sure değil sadece 1 sure bile getiremeyeceklerini Yüce Allah’ımız bize bildirmektedir. 10 sure ayetinin 11. surede geçmesi kendisinden önceki 10 sureyi işaret etmişti. Bu şerefli Kur’an Yüce Allah katından ise ne beklersiniz? Bir sure ayetinin de 2. sure olan Bakara suresi içinde olmasını beklersiniz. Acaba böyle mi?

1 sure getirememe;

Yüce Allah 2:23 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

30|2|23|وَإِن كُنتُمْ فِى رَيْبٍ مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَىٰ عَبْدِنَا فَأْتُوا۟ بِسُورَةٍ مِّن مِّثْلِهِۦ وَٱدْعُوا۟ شُهَدَآءَكُم مِّن دُونِ ٱللَّهِ إِن كُنتُمْ صَٰدِقِينَ

Ve in kuntum fî reybin mimmâ nezzelnâ alâ abdinâ fe’tû bi sûretin min mislihî, ved’û şuhedâekum min dûnillâhi in kuntum sâdıkîn(sâdıkîne).

Ve eğer olmuşsanız şüphe içinde kulumuza indirdiğimizden; öyleyse gelin bir sureyle, mislinden/benzerinden onun; ve çağırın şahitlerinizi/tanıklarınızı Allah’ın astından; eğer olmuşsanız doğrular.

Görüldüğü üzere 2:23 ayetinde Yüce Allah tüm insanların Kur’an’ın benzerinden bir sure bile getiremeyeceklerini bildiriyor. Bu ayetin geçtiği sure öncesi de 1 sure vardır. O da Fatiha suresidir. Görenler örüntüyü hemen görür.
11. surede 10 sure getiremezler (11. sureye kadar 10 sure (+)); 2. surede 1 sure getiremezler (2. sureye kadar 1 sure (+)).

Mucizeler devam ediyor;

Kur’an’da ‘سوره’ 'sûretin' ‘bir sure’ kelimesi kaç kez geçer?

Cevap; tam olarak 9 kez.

Peki çoğul olarak (سُوَرٍ) 'suverin' ‘sureler’ kaç kez geçer? 10 sure getiremezler geçişi ile yukarıda gösterilen 11:13 ayetinde 1 kez geçer. (Türkçeye tekilmiş gibi çevrilse de Arapçada '10 sureler' şeklinde gelmektedir.)

Görüldüğü üzere 9 adet bir sure; 1 adet ‘sureler’ geçişi ile sure kelimesi tam olarak 10 kez geçmiş oldu. Bu da 11:13 ayetindeki 10 sureye ayrı bir işaret olur.

Bu deliller Kur’an mushafının Muhammed peygamberimiz vefat etmeden önce Cibril tarafından oluşturulduğunu gösterir. ’10 sure getiremezler’ ayetini içeren surenin Kur’an’ın ilk 10 suresinden sonra yerleştirilmesi mutlak ki ilahidir. ’1 sure getiremezler’ ayetini içeren surenin Kur’an’ın ilk suresinden sonra yerleştirilmesi mutlak ki ilahidir. Binlerce ayet içeren Kur’an’ın bu kadar hassas ve ince bir detayla düzenlenmesi asla bir insan tarafından yapılmaz.

19 mucizesine işaret;

10 sure getiremezler; 1 sure getiremezler üzerinden 19 mucizesine işaret;

Yüce Allah yukarıda gördüğünüz üzere tüm insanlık için büyük bir meydan okuma yapmıştır. Kur’an’da ‘sureler’ kelimesinin 1 kez geçmesi; ‘bir sure’ kelimesinin 9 kez geçmesi 19 sayısına bir işaret olabilir. Ayrıca Kur’an’da ‘bir sure getirmezler’ geçişi 2 yerde geçer. 2:23 ve 10:38 ayetlerinde. Bu ayetleri içeren sureler öncesi sırası ile 1 ve 9 sure vardır. Bu da 19 sayısını işaret eder. Görüldüğü üzere ‘10 sure getiremezler; 1 sure getiremezler’ geçişleri 19 mucizesi ile direkt olarak ilgilidir. 19 mucizesinin Kur’an’ın Yüce Allah katından geldiğini gösteren en büyük delillerden bir tanesi olduğunu net bir şekilde görmekteyiz.

10 sure 1 sure 19 mucizesi

Bir sure getiremezler ayetleri üzerinden verilen mucize;

1 sure getiremezler 19 mucizesi

Mucizeler devam ediyor;

Yüce Allah 10 sure getiremezler ve 1 sure getiremezler geçişleri üzerinden meydan okumasını elbette boşuna yapmadı. Bu meydan okuma 19 mucizesi ile direkt olarak bağlantılıdır. 

10 sure getiremezler ayetinin geçtiği 11:13 ayetine kadar 10 sure vardı. Bu 10 surenin toplam ayet sayısı 1471’dir.

1 sure getiremezler ayetinin geçtiği 2:33 ayetine kadar 1 sure vardı.  Bu 1 surenin toplam ayet sayısı 7’dir.

Yüce Allah’ın işaret ettiği bu 10 surede toplam 28082 kelime vardır. Çok ilginçtir ki bu da (1471+7) sayısın tam olarak 19 katına eşittir.

28082=19x(1471+7)

28082 sayısının da 10 sure getiremezler meydan okumasına uygun olduğunu görmekteyiz. 0 rakamının yanında 28 ve 82 sayıları simetrik olarak yerleşmiş ve bu sayıları oluşturan rakamların toplamı 0’ın iki yanında 10 sayısın vermektedir. 10 sayısı da önemlidir. 10 sayısını oluşturan rakamların toplamı da 1+0=1 olacak şekilde gelir ki bu da Yüce Allah'ın tekliğini işaret eder.

10 sure 1 sure getiremezler 19 mucizesi

 

Aşağıda ‘سوره’ 'sûretin' ‘bir sure’ kelimesinin geçişleri gösterilmiştir. Toplam 9 adet.

Sure numarası Suredeki ayet numarası Ayetteki kelime sayısı Ayet_______________________________________________________________________
2 23 1 وان كنتم في ريب مما نز‎لنا علي عبدنا فاتوا بسوره من مثله وادعوا شهدااكم من دون الله ان كنتم صدقين
9 64 1 يحذر المنفقون ان تنز‎ل عليهم سوره تنبيهم بما في قلوبهم قل استهز‎اوا ان الله مخرج‎ ما تحذرون
9 86 1 واذا انز‎لت سوره ان اامنوا بالله وج‎هدوا مع رسوله استاذنك اولوا الطول منهم وقالوا ذرنا نكن مع القعدين
9 124 1 واذا ما انز‎لت سوره فمنهم من يقول ايكم ز‎ادته هذه ايمنا فاما الذين اامنوا فز‎ادتهم ايمنا وهم يستبشرون
9 127 1 واذا ما انز‎لت سوره نظر بعضهم الي بعض هل يريكم من احد ثم انصرفوا صرف الله قلوبهم بانهم قوم لا يفقهون
10 38 1 ام يقولون افتريه قل فاتوا بسوره مثله وادعوا من استطعتم من دون الله ان كنتم صدقين
24 1 1 سوره انز‎لنها وفرضنها وانز‎لنا فيها اايت بينت لعلكم تذكرون
47 20 2 ويقول الذين اامنوا لولا نز‎لت سوره فاذا انز‎لت سوره محكمه وذكر فيها القتال رايت الذين في قلوبهم مرض ينظرون اليك نظر المغشي عليه من الموت فاولي لهم

Aşağıda (سُوَرٍ) 'suverin' ‘sureler’ kelimesi geçişi gösterilmiştir. Toplam 1 adet.

Sure numarası Suredeki ayet numarası Ayetteki kelime sayısı Ayet_______________________________________________________________________
11 13 1

ام يقولون افتريه قل فاتوا بعشر سور مثله مفتريت وادعوا من استطعتم من دون الله ان كنتم صدقين

En doğrusunu Allah bilir.