Ders olarak izlemek isteyenler için;

Yüce Allah 13:8 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1713|13|8|ٱللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَحْمِلُ كُلُّ أُنثَىٰ وَمَا تَغِيضُ ٱلْأَرْحَامُ وَمَا تَزْدَادُ وَكُلُّ شَىْءٍ عِندَهُۥ بِمِقْدَارٍ

Allâhu ya’lemu mâ tahmilu kullu unsâ ve mâ tegîdu l-erhâmu ve mâ tezdâdu, ve kullu şey’in indehu bi mıkdâr.

Allah bilir neye halime kaldığını her dişinin; ve rahimlerin neyi eksilttiğini ve neyi artırdığını; ve her bir şey O'nun yanında/indinde bir ölçüyledir/bir miktarladır.

Bu ayeti başka bir makalede detaylı olarak incelemiştik.

Rahimlerin neyi azaltıp neyi artırdığını bilir: Rahim iç zarı ‘endometrium’

Bu makalede Yüce Allah’ın izni ile çok daha başka bir şey inceleyeceğiz. Ancak kısaca konu hakkında bilgi verelim.

İnsanlar da her memeli ırk gibi hamile kalarak nesillerini devam ettirler. Babadan gelen sperm hücresi ile annenin yumurtalıklarından atılan yumurta hücresi kadının tüplerinde birleşir. Bu birleşme ile zigot oluşur. Zigot 2-4-8… şeklinde bölünerek embriyoyu oluşturur. Bu embriyo rahim içine 5-6 günde gelir ve rahim iç zarı dediğimiz endometriuma yapışır. Bu embriyo Kuran’da ‘alak’ olarak işaret ediliyor. Alak kelimesi ‘yapışıp asılı kalan’ demektir. Alak halindeki embriyo büyümeye devam eder ve anne rahminde bir bebek oluncaya kadar büyür.

bir diside kadinda ureme sistemi rahim ic zari endometrium

13:8 ayetinde dişi rahmine direk olarak işaret vardır. Rahmin bir şeyleri artırdığı ve bir şeyleri azalttığı kesin olarak bildirilmiştir. Yukarıdaki makalemizde detaylı olarak anlattığımız gibi rahmin azalttığı ve artırdığı şey rahim içi zarı olan endometriumdur. Adet ile rahim içi zarı dökülür; azalır ve kalınlığı 2-3 mm olur. Adet sonrası artmaya; kalınlaşmaya/kabarmaya başlar. 12-13 mm’ye kadar kalınlaşır. Bu kabarma/artma çok çok önemlidir. Rahim içi zarı bir embriyonun tutunup tutunmayacağına karar verir.

rahim ic zarinin azalip artmasi kuran mucizeler gif

Ayette ‘mıkdar’ kelimesi geçmektedir. Yüce Allah rahimdeki bu artma ve azalmayı bir ölçüye göre yaptığını ayette açık ve net olarak bize bildiriyor. Ayette gebelik de işaret edildiği için rahim iç zarının ölçülü olarak artıp azalması gebeliği direkt olarak etkileyen bir şey olmalıdır.

Demek ki rahim içi zarının belirli miktarda artması (ne çok ne az) çok önemli. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları ve özellikle tüp bebek ile ilgilenen uzmanlar bunu çok iyi bilir. Lütfen onlara bu konuyu sorun.

13:8 ayetinin bir öncesi ayet olan 13:7 ayetinde kâfirler Muhammed peygamberden bir mucize/bir ayet/bir gösterge istemektedir.

Yüce 13:7 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1712|13|7|وَيَقُولُ ٱلَّذِينَ كَفَرُوا۟ لَوْلَآ أُنزِلَ عَلَيْهِ ءَايَةٌ مِّن رَّبِّهِۦٓ إِنَّمَآ أَنتَ مُنذِرٌ وَلِكُلِّ قَوْمٍ هَادٍ

Ve yekûlullezîne keferû lev lâ unzile aleyhi âyetun min rabbih(rabbihî), innemâ ente munzirun ve li kulli kavmin hâd.

Ve der kimseler kâfirlik eden (gerçeği örten gizleyen): “Değil miydi indirilmeli ona bir ayet/bir gösterge Rabbinden?”; Doğrusu sen ancak bir uyarıcısın ve her bir toplum içindir bir doğru yola kılavuzlayıcı.

13:7 ayetinden kâfirlerin Muhammed peygamberden bir gösterge, bir mucize, bir kanıt istediklerini anlıyoruz. Kuran’ın Yüce Allah katından geldiğine delil olacak ayetler/göstergeler istiyorlar. Bu ayetin hemen sonrası olan 13:8 ayetinden Yüce Allah birden bire dişilerin rahimlerini işaret ediyor. Rahimlerdeki artan ve azalan bir şeye işaret ediyor. Ayrıca rahim iç zarındaki bu azalma ve artmanın belirli bir miktarda olduğunu, ayarlı olduğunu bize bildiriyor. Bu ölçünün de gebelik için önemli olduğunu vurguluyor.

Öyleyse 13:8 ayetinin künyesinin rahim iç zarının kalınlık ölçüsüyle ilgisi ve bağlantısı olmalıdır.

Yüce Allah 54:1 ayetinde 'Yaklaştı saat; yarıldı Ay' buyurmuştu. Ayetin künyesi olan 54:1'in de Ay'ın tam olarak yarıldığı saati ve dakikayı verdiğini görmüştük. Benzer bir durum 13:8 ayeti için de geçerlidir. 

Rahim iç zarı ile 13:8 sayıları arasında nasıl bir ilişki var?

O kadar önemli bir ilgisi var ki inanamayacaksınız. Bir gebeliğin en yüksek oranda oluşabilmesi için rahim iç zarının 8 mm ve üstü olması gerekiyor. Rahim iç zarı kalınlık çalışmaları genellikle tüp bebek hastalarında yapılıyor. Ancak tüp bebeğe özel değildir. Tüm gebeliklerde rahim iç zarının kalınlığı önemlidir.

Tüp bebek hakkında kısa bir bilgi; babadan alınan sperm laboratuvar ortamında kadından alınan yumurtalar içine mikro enjeksiyon (ICSI) yöntemi ile yerleştirilir. Döllenmiş yumurtaya zigot denir. Bu zigot 1. gün 2 hücreye, 2. gün 4 hücreye, 3. gün 8 hücreye bölünür. 4. gün morula olur. 5. gün blastokist olur. 5. gün embriyo en iyi tutunan embriyodur. Bu embriyo daha sonra kadının rahminin iç zar boşluğuna transfer edilir. 12-14 gün sonra gebelik testi yapılır. Embriyo veya embriyolar tutunmuş ise hastanın kandan bakılan gebelik testi pozitif olur.

Rahim iç zarı kalınlığının üst sınırı işaret edilmiş mi?

Yüce Allah ayette artmanın da bir miktarı/bir ölçüsü olduğunu bildiriyor. Öyleyse anlarız ki en iyi gebelik için rahim iç zarının kalınlığı çok aşırı fazla olmamalıdır.

Ayetin 13. surede olması da bize bir işaret olabilir. Rahim iç zarı kalınlığı 13 mm’nin üstünde gebelikler acaba ne oluyor?

2018 yılında 1512 tüp bebek hastasında bir çalışma yapıldı. Yukarıda anlatıldığı gibi tüp bebek yapıldı. Ancak bu çalışmada hastalara en iyi kalite embriyo verildi ki rahim iç zarının kalınlığının etkisini daha iyi görülsün. Hastalar gebelik için takip edildiğinde rahim iç zarı 8-13 mm arasında olanların en yüksek olasılıkla gebe kaldıkları belirlendi.

Çalışmanın künyesi: Endometrial thickness as a predictor of the reproductive outcomes in fresh and frozen embryo transfer cycles: A retrospective cohort study of 1512 IVF cycles with morphologically good-quality blastocyst (Medicine (Baltimore), 2018 Jan;97(4):e9689. doi: 10.1097/MD.0000000000009689.)

Aşağıdaki resim bu makaleden alınmıştır. Açık ve net olarak gösterilmiştir ki rahim iç zarı 8-13 mm arasında ise gebelik oranı en yüksek seviyededir. 8 mm altında gebelik oranı düşmektedir.

rahim ic tabakasi 8 13 mm en iyi gebelik

Kuran'dan elde edilen sayılar tam sayı olduğu için (8 ve 13), yuvarlama yapıldığında bu tam sayıları veren ölçüler de kapsama alınmalıdır. 8 sayısı için 7.51 mm; 13 sayısı için 13.49 mm olarak alınabilir. Böylece Kuran'a göre en iyi endometrial kalınlık 7.51-13.49 mm arasında olmalıdır.

rahim ic tabakasi 8 13 mm en iyi gebelik usg tup bebek

Sonuç olarak;

13:8 ayetinde bir dişinin gebe kalmasına işaret vardır. Hemen sonrasında gebelik için çok önem arz eden rahme vurgu vardır. Ayrıca bu rahmin artırdığı ve azalttığı bir şeye vurgu vardır. Bu azalan ve artan şeyin bir miktara göre, bir ölçüye göre artıp azaldığına vurgu vardır. Böylece anlarız ki rahimde olan bir şeyin bir ölçüye göre artıp azalması gebelik ile direk ilişkili olmalıdır. Yüce Allah’ın 13:7 ayetinde işaret ettiği gösterge/mucize işte budur. Kuran’ın mucizesi. 1400 yıl önceden rahim iç zarının en iyi gebelik oluşturduğu 8-13 mm (tam sayıya yuvarlanan 7.51 mm-13.49 mm) arası kalınlık işaret edilmiştir.

En doğrusunu Allah bilir.