Yüce Allah 41:47 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4263|41|47|إِلَيْهِ يُرَدُّ عِلْمُ ٱلسَّاعَةِ وَمَا تَخْرُجُ مِن ثَمَرَٰتٍ مِّنْ أَكْمَامِهَا وَمَا تَحْمِلُ مِنْ أُنثَىٰ وَلَا تَضَعُ إِلَّا بِعِلْمِهِۦ وَيَوْمَ يُنَادِيهِمْ أَيْنَ شُرَكَآءِى قَالُوٓا۟ ءَاذَنَّٰكَ مَا مِنَّا مِن شَهِيدٍ

İleyhi yureddu ilmu s-sâati, ve mâ tahrucu min semerâtin min ekmâmihâ ve mâ tahmilu min unsâ ve lâ tedau illâ bi ilmihî, ve yevme yunâdîhim eyne şurekâî kâlû âzennâke mâ minnâ min şehîd.

O'na döndürülür saatin ilmi; çıkar değildir meyvelerden hiçbiri kabuklarından; hamile kalır değildir hiçbir dişi; ve doğurmaz/düşürmez/bırakmaz O'nun bilgisiyle (olması) dışında; ve o gün seslenir (Allah) onlara: “Nerede ortaklarım?” Dediler: “Arz ederiz sana; yoktur bizden hiçbir şahit/tanık”

 

(تَخْرُجُ)  tehrucu kelimesi kökü (خرج) dışına çıkmak (go out), çıkmak (come out, stick out),  bir şeyden dışarı çıkmak (emerge), dışarı çıkmak (protrude) anlamlarındadır. Hans Wehr 4th ed., page 269 (of 1303)

(ثَمَرَاتٍ) semeratin kelimesi kökü (ثمر) meyve (fruits) anlamındadır.

(أَكْمَامِهَا) ekmamiha kelimesi kökü (كمم) bir şeyi koruyan kılıf-örtü-kaplama (cover), bir şeyi örterek gizleyen (cover up) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 983 (of 1303)

(تَحْمِلُ) tehmilu kelimesi kökü (حمل) gebe kalma-hamile kalma (be pregnant) anlamındadır. Steingass, page 298 (of 1241)

(أُنثَى) unsa kelimesi kökü (انث) dişi (female) anlamındadır. Dict. of Quran by M.G. Farid, page 40 (of 847)

(تَضَعُ) tedeu kelimesi kökü (وضع) doğurmak (give birth) Steingass, page 1218 (of 1241) anlamındadır.

 

Yüce Allah ayette kendisinin bilgisi olmadan meyvelerden hiçbirinin kabuğundan çıkmayacağını bildirmiştir. Bir meyvenin kendisini gizleyen-saklayan-koruyan kılıfı-örtüsü-kaplaması tohumun kabuğudur. Yüce Allah ayette tohumlar kelimesi yerine meyveler kelimesinin kullanmıştır. Çünkü bir meyvenin ağacı, ağacın vermiş olduğu meyvesi ve meyvenin tohumu arasında hiçbir fark yoktur. Tohumun içinde bulunan materyal bir meyve ağacının oluşması için gereken tüm genetik materyali taşımaktadır.

Bir meyve tohumundan meyve ağacının ve meyvenin kendisinin oluşması için tohumun kabuğundan çıkması şarttır.

Aşağıdaki videoda bir tohumun kabuğundan çıkışı gösterilmiştir.

tohumun meyvenin kabugundan cikmasi kuran mucizeler embryo yarilmasi

Yüce Allah hemen sonrasında ‘ve’ bağlacı ile başka bir cümleyi buraya bağlamıştır. Onun bilgisi olmadan hiçbir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz buyurmuştur.

Bu bağlamda da büyük bir mucize mevcuttur. Nasıl meyvelerin tohumları toprağa gömülmek için kabuklarından çıkmaktadır, memeli bir dişinin (insan, kara hayvanları, balina, yunus) gebe kalması için gereken embriyonun (dişi yumurtasının erkek spermi ile birleşmesi ile oluşur) da rahme yapışması için kabuğundan (Zona pellusida) çıkması gereklidir. Biz buna ‘hatching’ diyoruz.

Zona pellusida nedir?

Memeli dişilerin yumurtalarının etrafını saran glikoproteinlerden zengin bir kılıf, kalkan, koruma duvarı olarak tanımlanabilir. Sadece tek bir spermin yumurta içine girmesine izin vererek çoklu sperm döllenmesine engel olur.

Embriyo zona pellisudayı yırtıp çıkmak zorundadır. Bunu yapamaz ise ölür

Aşağıdaki resimde bir insan embriyosunun gelişmesi gösterilmiştir. 5. gün embriyosu denilen blastokist evresinden sonra embriyo kendisini çepeçevre saran kılıfı-kabuğu (zona pellisuda) yırtar ve dışarı çıkar. Kabuk dışına çıkan embriyo rahim içine yapışır ve anneden beslenmeye başlar.

memeli tohumu olan embriyonun kabugundan cikmasi day 3 5 embryo kuran mucizeler

Bir memeli olan insan embriyosunun kabuğundan çıkış videosu aşağıda gösterilmiştir. Embriyo tek hücrenin bölünmesi ile hücre sayısını artırmakta ve videonun sonunda (4:10) kendisini saran kılıfı-kabuğu (zola pellusida) delip çıkmaktadır. 

insan embriyosunun kabugundan cikmasi zona pellisuda kuran mucizeler

Ayette ayrı bir mucize daha mevcuttur. Yüce Allah’ın sadece insanları kast etmediği çok açıktır. Sadece insanları kast etseydi kadın anlamında 'nisa' kelimesini kullanabilirdi. Yüce yaratıcı (أُنثَى) unsa-dişi (female) kelimesini kullanmış ve hemen arkasından gebe kalma ve doğurma kavramlarına atıf yaparak memeli dişiye işaret etmiştir. Gerçekten de tüm memelilerde zona pellisuda mevcuttur. 

En doğrusunu Allah bilir.