Notice: stream_get_contents(): Read of 8192 bytes failed with errno=13 Permission denied in D:\xampp\kuranmucizeler\libraries\src\Cache\Storage\FileStorage.php on line 126
Allah’ın egemenliği evrenin ilk anlarında sıvı halde olan evren üzerindeydi: ‘O'nun arşı da su üzerinde idi’

Yüce Allah 11:7 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1478|11|7|وَهُوَ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ فِى سِتَّةِ أَيَّامٍ وَكَانَ عَرْشُهُۥ عَلَى ٱلْمَآءِ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَلَئِن قُلْتَ إِنَّكُم مَّبْعُوثُونَ مِنۢ بَعْدِ ٱلْمَوْتِ لَيَقُولَنَّ ٱلَّذِينَ كَفَرُوٓا۟ إِنْ هَٰذَآ إِلَّا سِحْرٌ مُّبِينٌ

Ve huvellezî halakas semâvâti vel arda fî sitteti eyyâmin ve kâne arşuhu ale l-mâi li yebluvekum eyyukum ahsenu amelen, ve le in kulte innekum meb’ûsûne min ba’dil mevti le yekûlennellezîne keferû in hâzâ illâ sihrun mubîn.

Ve O'dur ki yarattı gökleri ve yeri; altı gün/evre içinde; ve oldu O’nun Arş'ı su/sıvı üzerinde; test etmek/denemek için sizleri; hanginizdir daha güzel eylemde; ve eğer onlara desen: “Doğrusu sizler diriltilenlersiniz ölümden sonra”; mutlak derler kâfirlik etmiş (gerçeği örtmüş/gizlemiş) kimseler: “Değildir bu apaçık bir sihir dışında”

(عَرْشُarşuhu kelimesi kökü (عرشTaht-Hükümdarlık-Hâkimiyet-Egemenlik (throne), inşa etmek-yapılandırmak-düzenlemek (construct-build) anlamlarındadır.

(ٱلْمَآءِ) l-mai kelimesinin kökü (موهsu (water), sıvı madde-akışkan-akıcı (liquid), akışkan sıvı-hareketli sıvı (fluid) anlamlarındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1094 (of 1303)

Ayette Yüce Allah gökleri ve yeri (evreni) 6 devirde-dönemde (yevm) yarattığını ve arşının (عَرْشُهُ) sıvı-akışkan bir madde (ٱلْمَآءِ) (mai) üstünde olduğunu 1400 yıl önceden Kuran’da belirtmiştir. Ayette geçen bu 2 kelime özellikle çok önemlidir. Anlamlarına baktığımızda;

Arapça

Arapça okunuş

Türkçe meal

عَرْشُ

arş

Taht-Hükümdarlık-Hâkimiyet-İnşa etmek-Yapılandırmak

(عَرْشُ) arş anlamı: Taht-Hükümdarlık-Hâkimiyet-Egemenlik (throne), inşa etmek-yapılandırmak-düzenlemek (construct-build) anlamlarındadır.

arsi su ustundeydi kuran mucizeler 1

 

Arapça

Arapça okunuş

Türkçe meal

ٱلْمَآءِ

mai

Sıvı, akışkan madde

 (مَآءِ) mai kelimesinin aslı (موه) kelimesidir. (ه) harfi hafzedilmiş ve (و) harfi (آ)’e dönüşmüştür. Bu kelimenin anlamları; Hans Wehr 4th ed., page 1094 (of 1303): su (water), sıvı madde-akışkan-akıcı (liquid), akışkan sıvı-hareketli sıvı (fluid) anlamlarındadır.

arsi su ustundeydi kuran mucizeler

 

Ayette evrenin yaratılışına bir atıf yapan Yüce Allah hemen sonrasında ‘O'nun arşı da su üzerinde idi.’ buyurmuştur. Su olarak çevrilen (ٱلْمَآء) mai kelimesinin anlamları incelendiğinde aslında sadece su anlamında olmadığı hemen görülür. Sıvı madde, akışkan, akıcı, akışkan sıvı, hareketli sıvı anlamları da mevcuttur. Yüce Allah evrenin yaratılış dönemlerinin birisinde akışkan bir sıvıya hükmettiğini ve egemenliğinin akışkan sıvı üstünde olduğunu buyurmuştur.

Evrenin yaratılışı ile akışkan bir sıvı arasında ne gibi bir ilişki vardır?

Yıllarca bu ayetin anlamı tam olarak anlaşılamamıştır. Anlamak da zaten mümkün değildir. Çünkü anlaşılabilmesi için evrenin yaratılışı ile ilgili yeni bir keşfin yapılması gerekiyordu. Yüce Allah bize 41:53 ayetinde “Onun gerçek olduğu onlara apaçık oluncaya kadar onlara, ufuklarda ve kendi içlerinde ayetlerimizi (işaret ve kanıtlarımızı) göstereceğiz. Rabbinin her şeye tanık olması yetmez mi?” buyurmaktadır. Zamanı geldiğinde bu ayettin de anlamı tecelli edecekti.

41 ülkeden 1800 araştırmacının yer aldığı “ALICE Collaboration” grubunun “Large Hadron Collider”’ da yapmış olduğu parçacık çarpıştırma deneyinde Xenon çekirdekleri çok büyük hızlarda çarpıştırıldı. Bu deney ile evrenimizin ilk anları ile ilgili çok büyük bir keşfe imza atıldı. Deney sonucunda ortaya çıkan sonuç şu idi: Evrenimiz Big Bang’den mikrosaniye sonra, daha atomlar oluşmadan önce (bildiğimiz hiçbir atom oluşmadan-hidrojen atomu dahi) akışkan sıvı halindeydi. Bu sıvıyı atomlar değil quarklar ve glüyonlar oluşturuyordu. Buna “Quark-Gluon Plasma” denildi ve bu akışkan sıvının sıcaklığı binlerce milyar santigrad derecedeydi.

Makale 2018 yılında yayınlandı. Evrenin erken döneminde sıvı halde olduğu ile ilgili 2005 yılında Amerika'dan bir çalışma gelmişti fakat 2018 yılında yapılan bu çalışma ile konfirme edilmiş oldu. Makele linkini aşağıda bulabilirsiniz.

erken evren siviydi kuran mucizeler 1

erken evren siviydi kuran mucizeler 2

 

Daha fazla bilgi almak için ALICE Collaboration, “Anisotropic flow in Xe–Xe collisions at √sNN =5.44 TeV”, Physics Letters B784 (2018) 82

Makaleyi indiremediyseniz mirror download için tıklayınız.

Modern fizik bilimi evrenin ilk yaratılması sırasında evrenin akışkan sıvı halde olduğunu göstermiştir. Ayette Yüce Allah’ın arşının (egemenliğinin, kudretinin, inşa etmesinin-yapılandırmasının) sıvı haldeki evrenin üstünde olduğunu net olarak görülebilir.

En doğrusunu Allah bilir.