Ehli sünnet inancına göre berzah alemi olarak isimlendirilen, içinde kabir azabının olduğu, dünya hayatı ile ahiret hayatı arasında bir hayatın varlığına delil olarak aşağıdaki ayet gösterilmektedir.

Ancak ayet konu bağlamında okunduğunda durum onların düşündüğü gibi değildir.

Yüce Allah 40:46 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4177|40|46|ٱلنَّارُ يُعْرَضُونَ عَلَيْهَا غُدُوًّا وَعَشِيًّا وَيَوْمَ تَقُومُ ٱلسَّاعَةُ أَدْخِلُوٓا۟ ءَالَ فِرْعَوْنَ أَشَدَّ ٱلْعَذَابِ

En naru yu'radune aleyha guduvven ve aşiyya ve yevme tekumus saah, edhılu ale firavne eşeddel azab.

Ateş; onlar sunulurlar ona sabah ve akşam ve saatin koptuğu gün sokun firavun ailesini azabın en çetinine.

 

40:46 ayeti firavun ve ailesi ile ilgilidir. Firavunun ailesi firavuna tabii olan anlamındadır. Yoksa direkt olarak akrabalık bağını işaret eden bir birliktelik değildir.

Bu ayetten kabir azabını ve dolayısı ile berzah alemi olarak isimlendirilen bir dönemin var olduğunu çıkarmak asla mümkün değildir. Çünkü hemen sonraki ayetlerde açıkça görülür ki Yüce Allah saatin kopması ile birlikte yeni oluşan evrende hesabı görülmüş ve cehenneme gitmiş olan firavun ve ona tabii olanların cehennemde azabın en çetini ile karşılaşmalarını bize anlatmaktadır. Firavun ve ona tabi olanlar cehennemde olan bir ateşe sürekli olarak sunulacaklardır. 'Sabah ve akşam' tamlaması bildiğimiz sabah ve akşam değil süreklilik arz eden bir tamlamadır. Kesintisiz, aralıksız ve sürekli anlamındadır.

Sonraki ayetlerden bu ateşin cehennemde olduğu açıkça görülür.

40:47 Ateşin içinde birbirlerini suçlarlar; güçsüz olanlar, büyüklük taslayanlara: “Biz size uyduk, şimdi siz ateşin bir kısmını bizden savabilir misiniz?” derler.

40:48 Büyüklük taslayanlar: “Hepimiz onun içindeyiz. Artık Allah, kulları arasında hükmünü verdi.” derler.

40:49 Ateşte olanlar, Cehennem görevlilerine: “Rabbinize dua edin de bir gün de olsa azabı bizden hafifletsin.” derler.

Özellikle 40:49 ayetinden net anlaşılır ki ateşte olan bu insanlar (firavun ve ona tabi olanlar da) kesinlikle cehennemdedir

En doğrusunu Allah bilir.