Şu an elimizde olan, Osman Mushaf’ı (Uthmani Mushaf’ı) olarak bilinen mushaf aslında gerçek olarak Osman Mushaf’ı değildir. Ondan elle kopyalanmış mushaftır. Ancak biz yine de karışıklık olmasın diye ona Osman Mushaf’ı diyeceğiz. Farklı Kuran mushafları da farklı ülkelerde bulunabilmektedir. Yüce Allah’ın izni ile 19 mucizesinin mushaflardaki hataları nasıl bulduğunu ve nasıl düzelttiğini çok güzel bir örnek ile göreceğiz.

Aşağıdaki linklerden mushaflara ulaşabilirsiniz.

Osman Mushaf'ı için;

Diğer mushaf için;

Osman Mushaf’ında toplam 77401 kelime vardır. Diğer mushafta ise 77771 kelime vardır. 370 kelimelik bir fark var. Bu nasıl olabilir? Hangi mushaf doğru?

Not: Mushaflar arasında anlam farkı yaratacak kelime hatası yoktur. 

Aşağıdaki tabloya baktığımızda kelime sayımları açısından Osman Mushaf’ının doğru olduğunu görüyoruz. 77401 kelimenin sureler arasında muhteşem bir şekilde dağıldığını, oluşan sayının hem kendisinin hem de basamak sayısı olan 798 sayısının 19'un katı olduğunu görüyoruz. 370 fazla kelime içeren mushafta ise aşağıdaki tablonun sayı kısmı bozulmakta ve oluşan sayı 19'un katı olmamaktadır.  

798 basamakli sayi 19 mucizesi kurani koruma sistemi

Hatalı yazılan kelimeler neler?

2:181 ve 13:37 ayetlerinde ‘ba'de mâ’ kelimesi ‘بَعْدَمَا’ olarak bitişik olarak yazılması gerekirken ‘بَعْدَ مَا’ olarak ayrı yazılmış ve her bir ayette 1 kelime fazla olmuştur. 3:66 ve 3:199 ayetlerindeki ‘هَٰٓأَنتُمْ’ ‘ha entum’ kelimesinin başındaki ‘ha’ kelimeden ayrı olarak ‘هَا أَنتُمْ’ şeklinde yazıldığı için her bir ayette 1 kelime olarak geçmektedir. 366 yerde ise ‘يا’ ‘ya’ geçişi kelimeye bitişik olması gerekirken kelimeden ayrı olarak yazılmıştır.

Böylece toplam 370 adet fazla kelime varmış gibi bir sonuç çıkmaktadır. Osman Mushaf’ında bu hataların olmadığını görüyoruz.

Soldaki tablo Osman Mushaf'ına ait verilerdir. Sağdaki tablo ise 370 adet hatalı yazılmış kelime içeren Kuran mushafıdır.

Sadece hatalı yazılan kelimeleri içeren ayetler verilmiştir. Toplam 366 ayet. 

En doğrusunu Allah bilir.