Yüce Allah aşağıdaki ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

365|3|72|وَقَالَت طَّآئِفَةٌ مِّنْ أَهْلِ ٱلْكِتَٰبِ ءَامِنُوا۟ بِٱلَّذِىٓ أُنزِلَ عَلَى ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ وَجْهَ ٱلنَّهَارِ وَٱكْفُرُوٓا۟ ءَاخِرَهُۥ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ

Ve kâlet tâifetun min ehlil kitâbi âminû billezî unzile alellezîne âmenû vechen nehâri vekfurû âhirahu leallehum yerciûn.

Ve dedi bir grup kitap ehlinden: “İnanın indirilmiş olana, inanmış kimseler üzerine, başında gündüzün; ve kâfirlik edin (gerçeği gizleyin/örtün) sonunda onun (gündüzün); belki onlar dönerler.

 

Ayetten açıkça anlarız ki kitap ehli olan Yahudi ve Hristiyanlar Müslümanları dinlerinden döndürmek için bir taktik uygulamışlardır. Bu taktiğe göre inanmış gibi yapacaklar, belirli bir süre sonra inkar edeceklerdir. Böylece Müslümanların akıllarını karıştırmak istemişlerdir. Ancak ayetten dolaylı olarak başka bir şey daha anlarız. Bu da dinde zorlama olmadığı, dileyen kimsenin dilediği şekilde Müslümanlığı kabul ettiği, dilediği zaman Müslümanlıktan çıktığıdır. Ehli kitaptan bu kimseler sabah Müslüman olmuş olmalarına rağmen, gün bitiminde gerçek inançları olan kâfirliğe dönmüş olabildiklerine göre demek ki Müslümanlar bu kimselere hiçbir zorlama yapmamış. Bu kimseler diledikleri gibi dine girip, diledikleri gibi dinden çıkmışlar, dinden dönmüşler. Dinde zorlama olsaydı, dinden çıkmak yasak olsaydı, dinden çıkmanın bir cezası olsaydı bu kimseler bu taktiği asla uygulayamazlardı.

Kuran bize ayan beyan bu bilgiyi sunarken uyduruk hadisler ne diyor?

Dinden dönenin yani bir Müslümanın irtidatının, mürted olmasının cezası uydurulmuş hadislere göre ölümdür.   

Buhari’de 148. Bab altında 221. maddede şu şekilde geçer;

221-.......Alî (R) bir topluluğu yakmış. Bu yakma haberi İbn Abbâs'a ulaşınca, İbn Abbâs: Ben olaydım bu dînden dönenleri yakmazdım. Çünkü Peygamber (S): "Allah'ın azâbıyle azâblandırmayınız!" buyurdu. Ben onları muhakkak öldürürdüm. Nitekim Peygamber (S): "Dînini değiştireni öldürünüz!" buyurdu, demiştir.

Kuran’ın dışında hadisleri de vahiy olarak gören kimseler bu hadislerin Kuran ile çeliştiğini gördüklerinde ne yapıyorlar acaba? Uydurulmuş diyemiyorlar. Deseler dinden çıkmış olacaklar. Çünkü kendi uydurulmuş dinlerine göre Buhari’deki tek bir hadisi inkar etmek dinden çıkmak demektir. Bu hadisi inkar ettikleri için öldürülmeleri gerekiyor. Çıkmaz bir döngü.

Bu hadisi kim uydurduysa, Yüce Allah’a ve O’nun resulüne kim iftira attı ise aklınca insanları dinin içinde tutmak istemiş olabilir. Ancak bu şekilde insanları zorlamak gerçek müminler değil münafık ordusu yapar.

Yüce Allah’ın adına dinden çıkanı cezalandırmak kimin haddine? Çok büyük bir şirk. Çok büyük bir ortak koşmak.

Kim bu hadise iman ederse bilsin ki müşrik olmuştur. Kuran dinde zorlama yoktur derken siz kimsiniz ki Yüce Allah’ın Kuran’da emretmediği bir şeyi hadisler aracılığı ile dinin emriymiş gibi gösteriyorsunuz?

En doğrusunu Allah bilir.