Yüce Allah 35:1 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3659|35|1|ٱلْحَمْدُ لِلَّهِ فَاطِرِ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ جَاعِلِ ٱلْمَلَٰٓئِكَةِ رُسُلًا أُو۟لِىٓ أَجْنِحَةٍ مَّثْنَىٰ وَثُلَٰثَ وَرُبَٰعَ يَزِيدُ فِى ٱلْخَلْقِ مَا يَشَآءُ إِنَّ ٱللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ

Elhamdu lillâhi fâtırı s-semâvâti vel ardı câilil melâiketi rusulen ulî ecnihatin mesnâ ve sulâse ve rubâa, yezîdu fîl halkı mâ yeşâu, innallâhe alâ kulli şey’in kadîr.

Hamd Allah içindir; yokken var eden-yarıp-fıtıklaştırarak çıkaran gökleri ve yeri; yapan melekleri resûller, ikişer ve üçer ve dörder kanatlar sahipleri; artırır yaratmada dilediğini; doğrusu Allah her şeye ölçü koyandır.

 

Bu ayetin çok çok önemli bilgiler verdiğini aşağıdaki makalede incelemiştik.

İkişer ve üçer ve dörder kanatlı melekler: Evrenin yaratılışı-M-teorisi-İki kanatlı melekten 11 kanatlı meleğe dönüşüm

Kısaca;

35:1 ayetinde işaret edilen melekler evrenimizi ve paralel evrenleri oluşturan sicimlerdir. Sicimler ‘strings’ evrenin/evrenlerin en küçük yapıtaşları olup titreşen ipliksi enerji yapılarıdır. İnanılmaz küçüktürler (10-33 cm). Bu sicimlerin farklı titreşimleri farklı atom altı parçacıklarını oluşturur. Böylece atomlar oluşur. Sicimlerin titreşimi evrendeki her şeyi oluşturur. Madde, karanlık madde, yer çekimi kuvveti, zayıf ve güçlü nükleer güç, elektromanyetizma, foton gibi her şey titreşen bu sicimlerden oluşur.

Evreni/evrenleri oluşturan bu meleklerin (sicimlerin) çok sayıda kanada sahip olduğunu yani çok sayıda boyuta sahip olduklarını anlıyoruz. Gerçekten de sicimler 10 uzay boyutunda ve 1 de zaman boyutunda titreşirler. Yani 11 kanatlıdırlar. Bildiğimiz 3 uzay boyutu dışında 7 uzay boyutu daha vardır. Bu boyutlar Planck mesafesi (1.61622837 × 10-35 metre) gibi çok küçük bir mesafede kıvrılmıştır. Farklı boyutlarda titreşen sicimler farklı evrenleri oluşturur. Böylece aynı mekanda (Planck mesafesi) diyebileceğimiz çok sayıda paralel evren birbirlerine hiç karışmadan, birbirlerini hiç etkilemeden bulunabilir. Bu evrenlerdeki fizik kuralları bile birbirlerinden farklı işleyebilir. Sicim teorisine göre 10500 adet paralel evren olabilir. Bu evrenlerin çokluğu meleklerin kanatlarının sayısı ile ilgilidir. Kanat sayısı artarsa oluşabilecek paralel evren sayısı da artar.  

Ayette önce göklere yani paralel evrenlere ve sonra yere işaret var. Daha sonra meleklere (sicimlere) ve onların kanatlarına yani boyutlarına işaret var. Bu da bize gökler yani paralel evrenler ile meleklerin mutlaka ilişkili olması gerektiğini gösterir. Daha sonra Yüce Allah ‘artırır yaratmada dilediğini’ buyurmaktadır. Bu noktada anlarız ki meleklerin kanat sayılarının artırılması ile yaratılan gökler ve yerlerin sayısının artması arasında bir bağlantı olmalıdır. Sicim teorisi incelendiğinde görülür ki sicimlerin boyutları (meleklerin kanatları) arttıkça yani sicimlerin sahip oldukları boyut sayısı arttıkça paralel evrenlerin yani göklerin sayısı da artmaktadır. Göklerin yani paralel evrenlerin sayısı arttıkça içerdikleri yer (Dünya gezegeni) benzeri yerler yani gezegenlerin sayısı da doğal olarak artacaktır.

En doğrusunu Allah bilir.