Yüce Allah 32:17 âyetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

3518|32|17|فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَّآ أُخْفِىَ لَهُم مِّن قُرَّةِ أَعْيُنٍ جَزَآءًۢ بِمَا كَانُوا۟ يَعْمَلُونَ

Fe la ta'lemu nefsun ma uhfiye lehum min kurreti a'yun, cezaen bi ma kanu ya'melun.

Öyle ki; bilmez bir nefis-bir bilinç ne saklandığını gözlere aydınlıktan onlar için; bir karşılık yapıyor oldukları şeyler için.

 

Ne muhteşem bir ayet!

Bu ayetin muhatapları bir önceki ayette bildiriliyor.

32:15. Bizim ayetlerimize inananlar; kendilerine öğüt verildiği zaman saygı gösterirler ve Rabblerini övgü ile yüceltirler. Onlar asla büyüklük taslamazlar.

32:16. Onlar, yataklarından kalkarak korku ve ümit içinde Rabblerine dua ederler. Kendilerine verdiğimiz rızıklardan infak ederler.

32:15-16 Meal- Erhan Aktaş 2020

Açıkça görülür ki mümin kimseye yaptıklarından dolayı Yüce Allah göz aydınlıkları verecektir. Göz aydınlığı demek neşe, mutluluk, huzur, kutlama, sevinç duygularıdır. Ancak bu göz aydınlıkları gizlenmiştir, saklanmıştır. Bu göz aydınlıkları içinde yaşadığımız evrenimiz ve ahiret evreninde gizlenmiş olabilir. Mümin kimse hiç beklemediği zamanda, hiç beklemediği yerde Rabbi tarafından bir göz aydınlığı ile karşılaşabilir.

Ayetin sonrasında;

32:18. Öyleyse, mümin kimse “fasık” olan kimse gibi midir? Elbette bunlar bir olmazlar.

32:19. İnanan ve salihatı yapanlar, işte onlar için, yapmış olduklarından dolayı konaklama yeri olarak Me’va Cennetleri var.

32:18-19 Meal- Erhan Aktaş 2020

İnanmak delillerle ikna olarak gerçekleşmelidir. Kuru kuru biz inandık diyerek olmaz. Allah’ın varlığı ve birliğinin delilleri görülecek ve Yüce Allah’ın yüceliği görülecek ve kalpler ikna olacaktır. İnanmak aynı zamanda arı ve duru olmalıdır. Sadece Allah’a inanılır ve ona ibadet edilir. Allah’ın astlarından hiçbir şeye kulluk edilmez, yalvarılmaz. İşte bu gerçek iman da yeterli değildir. İnanmadan sonra eylem gereklidir. Bu eylem de salihattır.  Salihat düzeltici- iyileştirici -barışa yönelik işler yapmaktır.

Yüce Allah inanan ve salihatı yapan kişilere göz aydınlıkları gizlediğini buyuruyor. Bu da demektir ki biz inanır ve salihatı yaparsak Yüce Allah bize beklemediğimiz, bilmediğimiz yerlerden göz aydınlıkları, mutluluklar ve huzurlar ihsan eder.

En doğrusunu Allah bilir.