Yüce Allah 57:21 ve 3:133 ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

5094|57|21|سَابِقُوٓا۟ إِلَىٰ مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ ٱلسَّمَآءِ وَٱلْأَرْضِ أُعِدَّتْ لِلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ بِٱللَّهِ وَرُسُلِهِۦ ذَٰلِكَ فَضْلُ ٱللَّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَآءُ وَٱللَّهُ ذُو ٱلْفَضْلِ ٱلْعَظِيمِ

Sâbikû ilâ magfiretin min rabbikum ve cennetin arduhâ keardı s-semâi vel ardı uıddet lillezîne âmenû billâhi ve rusulih, zâlike fadlullâhi yû’tîhi men yeşâu, vallâhu zûl fadlil azîm.

Öne geçenler olun bir bağışlanmaya Rabbinizden ve bir cennetegenişliği gök ve yerin genişliği gibi; hazırlandı Allah'a ve resûllerine inanan kimseler için; işte bu lütfudur Allah'ın; verir dilediği kimseye; ve Allah büyük lütuf sahibidir.

426|3|133|وَسَارِعُوٓا۟ إِلَىٰ مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا ٱلسَّمَٰوَٰتُ وَٱلْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِينَ

Ve sâriû ilâ magfiretin min rabbikum ve cennetin arduhâ s-semâvâtu vel ardu, uiddet lil muttekîn.

Ve acelece hızlanın bir bağışlanmaya Rabbinizden; ve bir cennetegenişliği gökler ve yer; hazırlandı sakınanlar için.

 

Kuran’da ‘gök ve yer’ geçişinin içinde bulunduğumuz evreni işaret ettiğini net olarak biliyoruz. Öyleyse çoğul ‘gökler ve yer’ geçişi ise evrenleri işaret etmeli.

Yukarıdaki 2 ayette Yüce Allah’ın bize bir ipucu verdiğini görüyoruz. 57:21 ayetinde tekil olarakgök ve yer’ yani evrenin genişliğinin bir cennetin genişliğine eşit olduğu bildiriliyor. 3:133 ayetinde ise çoğul olarakgökler ve yer’ yani evrenlerin genişliğinin de yine bir cennetin genişliğine eşit olduğu işaret ediliyor.

Genişlik olarak;

'gök ve yer'=bir cennet='gökler ve yer'

Bu noktada anlarız ki evren ile evrenlerin genişlikleri eşittir. Bu da bize bu evrenlerin birbirine paralel olduklarını düşündürür.

Kuran’da paralel evrenlere net bir şekilde işaret var. Bu evrenler bizim evrenimiz ile aynı mekanda. Aramızda sadece 10−35 metre bir mesafe var. Ancak ayrı boyutta oldukları için onları göremiyoruz, algılayamıyoruz. Evrenimiz 11 boyuttan oluşur. 10 uzay boyutu, 1 zaman boyutu. 3 uzay boyutunu zaten algılıyoruz. Kalan boyutlar nerede? Bu boyutlar Planck mesafesinde kıvrılmışlardır. Bu nedenle onları algılamamız mümkün değil. Ancak bu kıvrılan boyutlar bizim evrenimiz ile aynı mekanda çok sayıda paralel evrenlerin oluşmasına imkan sağlıyor.  

Aşağıda birbirleri ile eşit genişlikte olan paralel evrenler resmedilmiştir.

paralel evrenler gok ve yer gokler ve yer cennet kuran

Kuran’da paralel evrenleri başka makalelerde incelemiştik. Lütfen okuyunuz.

Düz olan evrenimiz çok sayıda paralel düz evrenlerden oluşmuştur: Aynı mekânda ve aynı zamanda

Evrenimizde ve paralel evrenlerde Dünya gezegeninde yaşayan canlılar gibi canlıların (uzaylılar) mevcut olduğunu Kuran’dan öğreniyoruz.

En doğrusunu Allah bilir.