Ders olarak izlemek isteyenler için;

Belirli bir sistem içinde Kur’an analiz edildiğinde kesinlikle müthiş mucizeler ortaya çıkıyor. Yeter ki aynı metodolojiyi her yere uygulayalım.

Kur’an bize saf demirin erime noktasını 1538 °C (Celsius) olarak tam bildirmişti. Kur’an’da demir kelimesi ilk kez 17:50 ayetinde geçer. 34:10 ayetinde ise Yüce Allah ‘yumuşattık ona demiri.’ buyurmuştur. Bu ayette demirin eritilmesine bir işaret vardır.

Demirin yumuşamasının işaret edildiği ayet ile (34:10) demir kelimesinin geçtiği ilk ayet (17:50) arasında tam olarak 1538 ayet vardır (34:10 ve 17:50 dahil şekilde).

Demirin erime noktası olan 1538 °C (Celsius) derece Kur’an’da işaret edilmiştir; büyük mucizedir.

Aynı tekniği bu kez Güneş kelimesi için yapacağız. Kur’an Yüce Allah katından ise mutlak bir işaret olmalıdır. Güneşşems’ kelimesi Kur’an’da toplam 33 kez geçer. İlk kez geçtiği ayet 2:258 ayetidir.

Yüce Allah 2:258 ayetinde şu şekilde buyurmuştur;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

265|2|258|أَلَمْ تَرَ إِلَى ٱلَّذِى حَآجَّ إِبْرَٰهِۦمَ فِى رَبِّهِۦٓ أَنْ ءَاتَىٰهُ ٱللَّهُ ٱلْمُلْكَ إِذْ قَالَ إِبْرَٰهِۦمُ رَبِّىَ ٱلَّذِى يُحْىِۦ وَيُمِيتُ قَالَ أَنَا۠ أُحْىِۦ وَأُمِيتُ قَالَ إِبْرَٰهِۦمُ فَإِنَّ ٱللَّهَ يَأْتِى بِٱلشَّمْسِ مِنَ ٱلْمَشْرِقِ فَأْتِ بِهَا مِنَ ٱلْمَغْرِبِ فَبُهِتَ ٱلَّذِى كَفَرَ وَٱللَّهُ لَا يَهْدِى ٱلْقَوْمَ ٱلظَّٰلِمِينَ

E lem tera ilellezî hâcce ibrâhîme fî rabbihî en âtâhu llâhu l-mulke, iz kâle ibrâhîmu rabbiyellezî yuhyî ve yumîtu, kâle ene uhyî ve umîtu, kâle ibrâhîmu fe inna llâhe ye’tî bi ş-şemsi minel maşrıkı fe’ti bihâ minel magribi fe buhitellezî kefere, va llâhu lâ yehdil kavmez zâlimîn.

Görmez misin kimseyi; tartıştı İbrahim'le Rabbi hakkında; ki verdi ona Allah mülk? O vakit dedi İbrahim: “Benim Rabbim ki yaşatır/yaşam verir; ve öldürür”; dedi: “ben (de) yaşatırım/yaşam veririm; ve öldürürüm”; dedi İbrahim: “öyle ki, doğrusu Allah getirir Güneş’i doğudan; öyleyse, sen de getir onu batıdan”; o durumda, afalladı/şaşırdı kâfirlik etmiş (gerçeği örtmüş/gizlemiş) kimse; ve Allah doğru yola kılavuzlamaz zalim toplumu.

Son geçiş ise 91:1 ayetidir.

Yüce Allah 91:1 ayetinde şu şekilde buyurmuştur;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

6042|91|1|وَٱلشَّمْسِ وَضُحَىٰهَا

Ve ş-şemsi ve duhâhâ.

Ant olsun Güneş’e; ve sabah aydınlığına onun.

91:1 ayetinde Güneş’in sabah aydınlığına bir işaret vardır. Yüce Rabbimiz Güneş'in aydınlığını yani ışığını inceleyin buyurmaktadır. Bu ışığı 'ilmel yakin' yani kesin ilim ile incelerseniz bazı şeyler bulursunuz buyurmaktadır. Birazdan bu büyük işareti göreceğiz inşAllah.   

2:258 ayeti ile 91:1 ayeti arasında tam olarak 5778 ayet vardır (2:258 ve 91:1 ayetleri dahil). 

5778 sayısının Güneş ile ne ilgisi olabilir?

Güneş'in yüzey sıcaklığı 5778 Kelvin'dir. SubhanAllah!

gunesin yuzey sicakligi kac derece kelvin

Yüce Allah bizlere demirin 1538 °C (Celsius) olan erime noktasını işaret etmişti; aynı yöntem ile bu kez Güneş’in yüzey ısısını Kelvin cinsinden 5778 olarak işaret etti. Büyük bir mucizedir gerçekten.

91:1 ayetinde Güneş'in ışığını inceleyin buyurmuştu Yüce Allah; değil mi? Güneş'in yüzey ısısını bilim insanları nasıl tespit ediyor? Güneş'e gidip de oraya derece koyan yok. Neyse ki Yüce Allah ayetlerini bize öğretiyor. Güneş'ten gelen ışığı yani 91:1 ayetindeki aydınlığı spektometre denilen bir alet ile incelediğimizde bu ışığın sıcaklığını tespit edebiliriz. Bilim insanları da bu şekilde yapar. Güneş'ten gelen ışığı tayfına ayırır ve spektometre ile inceler. Işığın tam olarak ısısını hesaplayabilir. Güneş'in aydınlığını/ışığını inceleyen bilim insanları 1400 yıl önceden Kur'an'da işaret edilmiş olan Güneş'in yüzey ısısını 5778 Kelvin olarak tespit ettiler. 

Aşağıdaki resimde Güneş'in yüzey ısısının 5778 Kelvin olduğunu bildiren Wikipedia bilgisi vardır. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Sun

gunes yuzey sicakligi kuran mucizesi 5778 kelvin

Güneş'in yüzey ısısı 5778 Kelvindir. 

sunes suresin mucize sems

Aşağıdaki makale iPhone cihazına bağlı bir spektometre ile bile Güneş'in yüzey ısısının hesaplanabileceğini göstermektedir.

spektometre gunes aydinligi sems gunes suresindeki buyuk mucize

Makalenin künyesi;
Determining the Sun’s Surface Temperature With iPhone P. D. Mullen and C. N. Woods Department of Physics and Astronomy, University of Georgia, Athens, Georgia 30602

Aşağıdaki görüntü makaleden alınmıştır. Güneş'in 91:1 ayetinde işaret edilen aydınlığı/ışığı incelenecektir. 

gunesin aydinligi

Güneş'ten gelen ışık spektometre ile tayfına ayrıştırılır.

iPhone spektometre gunes aydinligi 

Demirin erime noktası Celsius olarak verilmişken Güneş’in yüzey ısısı neden Kelvin olarak işaret edilmiştir?

Bunun nedeni çok basittir. Elementlerin donma; erime ve kaynama gibi sıcaklık değerleri Celsius olarak verilir. Gökyüzündeki yani uzaydaki cisimlerin sıcaklık değerleri ise Kelvin cinsinden ölçülür. Kur’an’ın bu noktalara bile dikkat ettiği açıkça görülür.

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.