Ders olarak izlemek isteyenler için;

Yüce Allah 21:30 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2511|21|30|أَوَلَمْ يَرَ ٱلَّذِينَ كَفَرُوٓا۟ أَنَّ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَٰهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ ٱلْمَآءِ كُلَّ شَىْءٍ حَىٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ

E ve lem yerellezîne keferû ennes semâvâti vel arda kânetâ retkan fe fetaknâhuma, ve cealnâ mine l-mâi kulle şey’in hayy, e fe lâ yu’minûn.

Görmez mi kâfirlik eden (gerçeği örten-gizleyen) kimseler ki gökler ve yer bir bitişik/bir yapışık idi; öyle ki ayırdık o ikisini ve yaptık sudan her canlı şeyi; öyleyse inanmazlar mı?

Bu ayette Yüce Allah evrendeki her şeyi bitişik iken onları ayırdığını (Big Bang) bize bildirmiştir. Bu konu ile ilgili detaylı inceleme bir başka makalede yapılıştı. Lütfen tıklayınız.

Bu ayette çok büyük bir bilimsel delil daha mevcuttur. Bu da Yüce Allah’ın ‘her canlı şeyi sudan yarattık’ buyurmasıdır.

(جَعَلْنَاcealna kelimesi anlamı; Hans Wehr 4th ed., page 151 (of 1303): yapmak (make), yaratmak-meydana getirmek (create), sebep olmak-gerçekleştirmek (bring about), neşretmek (put), yerleştirmek-yaymak (lay), 

kuran mucizeler biz her seyi sudan yarattik evrim teorisi Kuran ve Evrim 1

 (ٱلْمَآءِ) mai kelimesi anlamı; Steingass, page 940 (of 1241): su (watery), su ile ilgili (referring to water)

mai kuran mucizeler evrim teorisi ve kuran

(كُلَّ) kulle kelimesi anlamı; Hans Wehr 4th ed., page 978 (of 1303): tümüyle (totality), hepsi (entirety), her birini (each one), hepsini (anyone)

kulle evrim teorisi ve kuran her seyin sudan yaratilmasi

(حَىٍّ) hayy kelimesi anlamı; Hans Wehr 4th ed., page 256 (of 1303): yaşayan (living), canlı olan (alive), 

hayy kuran mucizeler evrim teorisivekuran

 

Ayet çok nettir. Yüce Allah her canlı şeyi sudan yarattığını açıkça buyurmuştur. Suyun tüm canlıların ilk oluşmasında (evrim sürecinde) ve yaşamını sürdürmesinde çok büyük rol oynadığı bilimsel olarak bilinmektedir.

Bu ayete destek olan bir ayet daha vardır. 

Yüce Allah 24:45 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2834|24|45|وَٱللَّهُ خَلَقَ كُلَّ دَآبَّةٍ مِّن مَّآءٍ فَمِنْهُم مَّن يَمْشِى عَلَىٰ بَطْنِهِۦ وَمِنْهُم مَّن يَمْشِى عَلَىٰ رِجْلَيْنِ وَمِنْهُم مَّن يَمْشِى عَلَىٰٓ أَرْبَعٍ يَخْلُقُ ٱللَّهُ مَا يَشَآءُ إِنَّ ٱللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ

Vallâhu halaka kulle dâbbetin min mâin, fe minhum men yemşî alâ batnihi ve minhum men yemşî alâ ricleyni ve minhum men yemşî alâ erbain, yahlukullâhu mâ yeşâu, innellâhe alâ kulli şey’in kadîr.

Ve Allah yarattı her bir canlıyı/bir hareketliyi/bir debeleneni sudan; öyle ki onlardan kimi yürür karnı üzerinde; ve onlardan kimi yürür iki ayak üzerinde; ve onlardan kimi yürür dört (ayak) üzerinde; yaratır Allah dilediğini; doğrusu Allah her şey üzerine güç yetirendir.

Su H2O olup 2 hidrojen ve 1 oksijen atomunun birleşimi ile oluşan bir moleküldür. Belirli bir sıcaklık aralığında sıvı haldedir. Bazı kimyasal ve fiziksel özellikleri nedeni ile diğer maddelerin sıvı hallerindn ayrışırlar. Bu özellikleri nedeni ile yaşamın başlaması ve devam etmesi için eşşiz özellikler sunarlar.

  1. Çok iyi bir çözücüdür (solvent). Yaşam için gerekli karbon-hidrojen bağlarının kurulabilmesi için atomların çok uygun bir seviyede akışkan olmalarını sağlar ki bağlar kurulabilir ve canlı organizmaların ilk molekülleri oluşabilir.
  2. Yaşamın başlangıcı için gereken kimyasal reaksiyonlar için çok iyi mediatördür (aracı). 3 boyutlu hidrojen bağlantılarını mümkün kılar.

Su haricinde yaşamı başlatabilecek ve yaşam için bu kadar değerli başka bir sıvı yoktur. Modern bilim 1400 yıl önce ayette Yüce Allah’ın canlı her şeyi sudan yarattık ifadesini doğrulamaktadır.

Evrim teorisi ve Kuran üstüne;

Şerefli Kuran evrim teorisinin doğru olduğunu işaret etmektedir. 

Şerefli Kuran’ı arka plana itenler maalesef Yüce Allah’ın bu muhteşem ayetini anlayamamışlar ve görememişlerdir. Bu makalede evrim süreci ile ilgili çok detaylı inceleme yapmayacağım. Detaylı bilgi almak isteyenler araştırma yapabilir. Ama evrim teorisi veya ne derseniz deyin yaşamın suda tek hücreli organizmalar ile başladığı artık kesin bir bilgidir. Yüce Allah yaşamı suda başlatmıştır, çünkü suyu yaşamı başlatacak özelliklerde donatmıştır. Karbon, hidrojen ve oksijen atomları ile moleküller oluşmuş. Daha sonra hücre membranı (zarı) oluşarak ilk tek hücreli organizmalar meydana gelmiştir. Bu organizmalar milyonlarca yılda Allah’ın evrimi ile farklılaşmış ve çok hücreli organizmalar haline gelmişlerdir. Eşeyli üremeye başlamaları da suda meydana gelmiştir. Daha sonra kara organizmalarının oluşumu ve evrimi başlamıştır. Daha sonra sürüngenler, kanatlılar ve memeliler Allah’ın evrimi ile yeryüzüne yayılmışlardır. Çok muhtemeldir ki Yüce Allah evrenimizde başka gezegenlerde de sudan canlı yaratıklar oluşturmuştur.

NASA gibi kuruluşlar dünya dışı yaşam formlarını ararken öncelikle sıvı suyu aramaktadırlar. Çünkü ancak sıvı suyun olması yaşamın başlaması ve evrim sürecinin çalışması için gereklidir.

İnsanın ve tüm canlıların yaratılmış olduğu suyun (mai) nereden geldiği ile ilgili makaleler aşağıdan okunabilir.

https://kuranmucizeler.com/tarik-yildizi-pulsar-vuruslu-yildiz-notron-yildizi-insan-neden-yaratildigina-bir-baksin-2

https://kuranmucizeler.com/tarik-yildizi-pulsar-vuruslu-yildiz-notron-yildizi-insan-neden-yaratildigina-bir-baksin-2/9-blog/224-omurga-ile-gogus-kemikler-arasindan-ciktigi-iddia-edilen-su-meni-degildir-supernova-patlamasi-sonrasi-meydana-gelen-sudur-insan-bu-sudan-yaratilmistir

En doğrusunu Allah bilir.