Yüce Allah 15:14-15 ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1814|15|14|وَلَوْ فَتَحْنَا عَلَيْهِم بَابًا مِّنَ ٱلسَّمَآءِ فَظَلُّوا۟ فِيهِ يَعْرُجُونَ

Ve lev fetahnâ aleyhim bâben mines semâi fe zallû fîhi ya’rucûn.

Ve eğer açmış olsaydık onlara gökten bir kapı; öyle ki, sebat ettiler/devam ettiler oraya; yükselirler olarak (sebatla/sürekli/devamlı yükseldiler). 

1815|15|15|لَقَالُوٓا۟ إِنَّمَا سُكِّرَتْ أَبْصَٰرُنَا بَلْ نَحْنُ قَوْمٌ مَّسْحُورُونَ

Le kâlû innemâ sukkiret ebsârunâ bel nahnu kavmun meshûrûn(meshûrûne).

Mutlak dediler: “Doğrusu sarhoş edildi gözlerimiz; Hayır! Biz büyülenmiş bir topluluğuz."

 

(فَظَلُّوا۟zallu kelimesi kökü (ظلل) kalmak (remain), israr etmek-sebat etmek-sürdürmek (persist), yapmaya devam etmek (keep doing), sürdürmek-devam etmek (continue) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 680 (of 1303)

(سُكِّرَتْ) sukkirat kelimesi kökü (سكر) sarhoş olmak (to be drunk) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 486 (of 1303)

Muhteşem 2 ayet! Muhteşem! Yüce Allah 15:14 ayetinde göğe sürekli olarak yükselindiğinde yani uzaya çıkıldığında insanların başına gelen olayları bize 1400 yıl önceden bildirmiştir.

15:15 ayetindeki (سُكِّرَتْ) sukkirat kelimesi çok ince seçilmiş bir kelimedir. Uzayda olan insanlar şunu söyleyecektir: ‘Gözlerimiz sarhoş edildi herhalde

Gözlerin sarhoş edilmesi nedir? Gözlerin sarhoş edilmesi ile uzayın ne ilgili olabilir?

Sarhoşluk alkol tüketimi sonrası gelişen bir durumdur. Göze etkileri incelendiğinde gözde bulanık görme (‘blurry’), görüntünün bozulmasına (‘distorted vision’) neden olur.

Peki; Uzaya çıkan bir kişide gözde ne gibi değişiklikler oluyor?

Uzaya çıkan insanların gözünde sarhoşluğun gözde yapmış olduğu aynı problemler ortaya çıkar. Yani gözde bulanık görme (‘blurry’), görüntünün bozulması (‘distorted vision’) durumu. Bu duruma ‘visual impairment inter cranial pressure syndrome, VIIP’ adı verildi.

Astronotların yaşadığı en büyük problem. Gözlerinde sarhoş bir insanın yaşamış olduğu göz problemlerini yaşamalarıdır. NASA halen bu probleme bir çözüm bulabilmiş değildir. 

sarhos edildi gozlerimiz goge cikma uzaya cikma 1

Açıklamak gerekirse;

Uzayda yerçekiminin çok çok az olması nedeni ile astronotların beyninde, kafa içinde fazladan sıvı-kan birikir. Kafa içi basıncın artması ile göz küreleri basınç ile hafif düzleşir ve gözde bulanık görme (‘blurry’), görüntünün bozulması (‘distorted vision’) durumları oluşur. Sarhoşluğun gözde yaptığı problemler ile aynı problemler gerçekleşir. Bu durum uzayda olunduğu sürece devam eder. Dünya’ya döndükten uzun süre sonra gözdeki bu problemler düzelir.

Aşağıdaki resimde astronotun göz basıncı kontrol ediliyor. 

sarhos edildi gozlerimiz goge cikma uzaya cikma

1400 yıl önce şerefli Kuran’da Yüce Allah bize bu olayı çok ince bir şekilde bildiriyor.

Uzaya çıkan insanlar gözlerinde sarhoşluğun gözlere etkisi ile aynı olan bulanık görme (‘blurry’), görüntünün bozulması (‘distorted vision’) durumlarını yaşarlar.

En doğrusunu Allah bilir.