Yüce Allah aşağıdaki 6:103 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

892|6|103|لَّا تُدْرِكُهُ ٱلْأَبْصَٰرُ وَهُوَ يُدْرِكُ ٱلْأَبْصَٰرَ وَهُوَ ٱللَّطِيفُ ٱلْخَبِيرُ

Lâ tudrikuhu l-ebsâru ve huve yudriku l-ebsâra ve huvel lâtîful habîr.

İdrak edip kavrayamaz O’nu bakışlar; ve O idrak edip kavrar bakışları; ve O latiftir, haberdardır.

 

(تُدْرِكُهُ) tudrikuhu kelimesi kökü (درك) idrak etmek-farkında olmak (perceive), sezmek-algılamak (discern), farkına varmak (notice), ulaşmak (reach), yakalamak (catch), kavramak (grasp), bilincine varmak (comprehend) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 322 (of 1303)

(ٱلْأَبْصَٰرُl-ebsâra kelimesi kökü (بصر) bakış-görüş (vision-glance-look) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 75 (of 1303)   

Ayetin şu muhteşemliğine bir bakın. Ancak ilahi bir söylem bu şekilde kesin ve cüretkar olabilir. İnsanoğlunun bakışı Yüce Allah’ın yüceliği karşısında nedir ki! 2022 yılındayız. James Webb Teleskopu çok kısa süre önce uzaya fırlatıldı. İnşallah yakın zamanda evrenimizin ilk zamanlarına ışık tutacak kızıl ötesi bakışlar bize sunacak. Planck uydusu ve elbette Hubble teleskopu da bizlere çok faydalı bakışlar sunmuştu. Evrenimizin büyüklüğü konusunda bize muhteşem bilgiler sunmuşlardır. Yüce Allah’ın yaratmadaki yüceliği hakkında bizlere bilgi vermişlerdi.

Ayet dikkatli okunduğunda bu ayetin sadece insanları içermediği ortadadır. Yaratılmış olan tüm akıllı varlıkların da dolaylı olarak işaret edildiğini görüyoruz. ‘l-ebsâru’ ‘bakışlar’ kelimesi sadece insanların bakışlarını değil tüm yaratılmış olanların bakışlarını da içerir.   

Açık ve nettir ki Yüce Allah’ı O’nun astından olan hiçbir şey göremez, bakışı ile O’nu idrak edemez, kavrayamaz.

Bizler 11 boyutlu bir evrende yaşıyoruz. 3 boyutlu uzay boyutunu algılamamıza rağmen Planck mesafesinde iç içe kıvrılmış olan 7 boyut daha var. Onları fark edemiyoruz. Toplam 10 uzay boyutumuz var. 1 de zaman boyutu. Evrenimizin üstünde de belki de sonsuz sayıda boyut var. Boyut üstüne boyut. Nasıl ki bir balık kendisine göre bir üst boyuttaymış gibi olan bir insanı görüp kavrayamıyorsa, bizler de bir üst boyutta olan şeyleri görüp kavrayamayız, idrak edemeyiz. Yüce Allah mekan ve zamandan münezzeh olduğu için muhtemeldir ki boyutlardan bağımsız bir yüce güçtür. 

Ahiret evreninde, mahşerde Yüce Allah'ı görecek miyiz?

Ahiret evreninde de Yüce Allah’ı asla göremeyeceğiz. Ayetten bu kesinlikle anlaşılıyor. Hiçbir bakış O’nu idrak edip kavrayamayacağına göre ahiret evreninde Yüce Allah’ın bizlere bahşedeceği bakışlar da O’nu göremeyecektir. Ancak ahiret evreninde Yüce Allah’ın varlığını kesin olarak bileceğiz ve O’nun varlığını kesin olarak hissedeceğiz. Nasıl ki bu dünyada gözlerimiz kapalı olsa da derimiz ile Güneş’in varlığını hissediyoruz, ahiret evreninde yaratılan yeni bedenimizdeki bir organ Yüce Allah’ın varlığını kesin olarak hissedecektir.

En doğrusunu Allah bilir.