Yüce Allah aşağıdaki âyetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

240|2|233|وَٱلْوَٰلِدَٰتُ يُرْضِعْنَ أَوْلَٰدَهُنَّ حَوْلَيْنِ كَامِلَيْنِ لِمَنْ أَرَادَ أَن يُتِمَّ ٱلرَّضَاعَةَ وَعَلَى ٱلْمَوْلُودِ لَهُۥ رِزْقُهُنَّ وَكِسْوَتُهُنَّ بِٱلْمَعْرُوفِ لَا تُكَلَّفُ نَفْسٌ إِلَّا وُسْعَهَا لَا تُضَآرَّ وَٰلِدَةٌۢ بِوَلَدِهَا وَلَا مَوْلُودٌ لَّهُۥ بِوَلَدِهِۦ وَعَلَى ٱلْوَارِثِ مِثْلُ ذَٰلِكَ فَإِنْ أَرَادَا فِصَالًا عَن تَرَاضٍ مِّنْهُمَا وَتَشَاوُرٍ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِمَا وَإِنْ أَرَدتُّمْ أَن تَسْتَرْضِعُوٓا۟ أَوْلَٰدَكُمْ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ إِذَا سَلَّمْتُم مَّآ ءَاتَيْتُم بِٱلْمَعْرُوفِ وَٱتَّقُوا۟ ٱللَّهَ وَٱعْلَمُوٓا۟ أَنَّ ٱللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ

Vel vâlidâtu yurdı’ne evlâdehunne havleyni kâmileyni li men erâde en yutimmer radâah(radâate), ve alel mevlûdi lehu rızkuhunne ve kisvetuhunne bil ma’rûfi, lâ tukellefu nefsun illâ vus’ahâ, lâ tudârra vâlidetun bi veledihâ ve lâ mevlûdun lehu bi veledihî ve alel vârisi mislu zâlike, fe in erâdâ fısâlen an terâdın min humâ ve teşâvurin fe lâ cunâha aleyhimâ ve in eradtum en testerdıû evlâdekum fe lâ cunâha aleykum izâ sellemtum mâ âteytum bil ma’rûfi, vettekullâhe va’lemû ennellâhe bi mâ ta’melûne basîr.

Ve anneler; emzirirler çocuklarını tam iki yıl ‘emzirmeyi tamamlamak isteyen kimse için’; o baba üzerinedir onların rızık ve giyeceği uygun bir biçimle; yükümlü tutulmaz hiçbir nefis kapasitesi dışında; zarara sokulmasın anne çocuğu dolayısıyla ve o baba çocuğu dolayısıyla; ve mirasçı üzerine bunun aynısıdır; öyle ki eğer her ikisi isterse sütten ayırmak rızalarıyla kendi aralarında ve danışmalı, o durumda yoktur günah ikisinin üzerine; ve eğer isterseniz emzirtmek (sütanne) çocuklarınızı, o durumda yoktur bir günah üzerinize ödediğiniz zaman verdiğiniz şeyi (ücret) uygun bir biçimle; ve korkun Allah'tan ve bilin ki Allah yaptığınız neyse görendir.

3481|31|14|وَوَصَّيْنَا ٱلْإِنسَٰنَ بِوَٰلِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُۥ وَهْنًا عَلَىٰ وَهْنٍ وَفِصَٰلُهُۥ فِى عَامَيْنِ أَنِ ٱشْكُرْ لِى وَلِوَٰلِدَيْكَ إِلَىَّ ٱلْمَصِيرُ

Ve vassaynel insâne bi vâlideyhi, hamelethu ummuhu vehnen alâ vehnin ve fisâluhu fî âmeyni enişkurlî ve li vâlideyke, ileyyel masîr.

Ve vasiyet ettik insana ana-babasını; taşıdı onu anası zayıflık üstüne zayıflıkla; ve onun sütten ayrılması iki yıl içindedir; o halde şükret bana ve ana-babana; banadır dönüş.

4523|46|15|وَوَصَّيْنَا ٱلْإِنسَٰنَ بِوَٰلِدَيْهِ إِحْسَٰنًا حَمَلَتْهُ أُمُّهُۥ كُرْهًا وَوَضَعَتْهُ كُرْهًا وَحَمْلُهُۥ وَفِصَٰلُهُۥ ثَلَٰثُونَ شَهْرًا حَتَّىٰٓ إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُۥ وَبَلَغَ أَرْبَعِينَ سَنَةً قَالَ رَبِّ أَوْزِعْنِىٓ أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ ٱلَّتِىٓ أَنْعَمْتَ عَلَىَّ وَعَلَىٰ وَٰلِدَىَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَٰلِحًا تَرْضَىٰهُ وَأَصْلِحْ لِى فِى ذُرِّيَّتِىٓ إِنِّى تُبْتُ إِلَيْكَ وَإِنِّى مِنَ ٱلْمُسْلِمِينَ

Ve vassaynel insâne bi vâlideyhi ihsânen, hamelethu ummuhu kurhen ve vadaathu kurhan, ve hamluhu ve fisâluhu selâsûne şehren, hattâ izâ belega eşuddehu ve belega erbaîne seneten kâle rabbi evzı’nî en eşkure ni’metekelletî en’amte aleyye ve alâ vâlideyye ve en a’mele sâlihan terdâhu ve aslıh lî fî zurriyyetî, innî tubtu ileyke ve innî minel muslimîne.

Ve vasiyet ettik insana ana-babasına iyiliği-hoşluğu, taşıdı onu anası zorlukla ve doğurdu onu zorlukla ve onun taşınması ve onun sütten ayrılması otuz aydır; nihayet ulaştığı zaman olgunluk çağına ve ulaştığında kırk yaşına der: “Rabbim beni sevk eyle ki şükredeyim benim üzerime ve anam-babam üzerine bağışladığın nimetine ve ki yapayım kendisine razı olacağın düzeltici-barışa yönelik iş; ve düzelt-barışa yönelt soyumu benim için; doğrusu ben döndüm sana ve doğrusu ben teslim olanlardanım.

 

Yukarıdaki ayetler bize büyük bilimsel deliller sunar. 2:233 ve 31:14 ayetlerinden net bir şekilde anlarız ki emzirmeyi tamamlamak isteyenler için emzirme süresi 2 yıldır. Yani 24 aydır. Bu bile aslında büyük bir mucizedir. Kısaca anlatmak gerekirse Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF emzirmenin 2 yıla kadar devam etmesini önermektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü. 6 aydan sonra ek gıdalar başlanır. Ancak emzirme 2 yıla kadar devam ettirilmelidir. Besin takviyesinin yanında çocuğun psikolojisini de olumlu etkilemektedir emzirmek.

emzirme 24 ay emzirme 24 ay yapilmalidir emzirme ve kuran

İncelememize devam edelim;

46:15 ayetinde ise ‘onun taşınması ve onun sütten ayrılması otuz aydır’ buyrularak hamile bir kadının bebeğiceninikarnında taşıması ve emzirmenin tamamlanması sürecinin 30 ay olduğu bildirilmiştir. Basit bir matematik hesabı ile;

Taşıma süresi + emzirme süresi=30 ay

Emzirme süresi=24 ay

Demek ki bir ceninin insan olarak taşınma süresi=30-24=6 ay olur.

Ayetlere göre bir insan cenini annesinin karnında 6 ay taşınıyor.

Yüce Allah normal gebelik süresini 46:15 ayetin işareti ile vermiştir. Bu ayete kadar Kur'an'ın başından tam olarak 278 gün kelimesi geçmekteydi. Bu da gebelik süresini (insan tohumu olan embriyonun oluşmasıdan doğuma kadar) vermekteydi. Kadın Doğum Uzmanları gebelik süresini kadının en son gördüğü adetin 1. gününden hesaplarlar. Buna SAT yani Son Adet Tarihi denir. Kadın Doğum uzmanları normal gebelik süresini SAT'a göre 293 gün yani 41 hafta+6 gün veya 9 ay 23 gün kabul ederler.

Yüce Allah yukarıdaki ayetlere göre insan anne karnında taşınmasının 6 ya yani 180 gün olduğunu bizlere bildiriyor. Normal gebelik süreci en uzun olarak 293 gün olduğuna göre 293-180 gün=113 gün demek ki fetüs insan olarak değer kazanmıyor. Bu da bize ceninin hamileliğin başlamasından 113 günlük sürede ruhunun olmadığını gösterir. Yüce Allah 16 hafta+1 günlük (113 gün) veya 3 ay 23 günlükten (113 gün) daha küçük ceninlerin henüz bir insan olmadığını buyurmaktadır.

Hesaplamanın detayı;

Normal gebelik süresi en uzun olarak ortalama olarak 293 gün/41 hafta+6 gün/ 9 ay 23 gündür. Dünya üzerindeki kadın doğum uzmanları bir kadının hamilelik süresini hafta olarak ve son adet tarihinin ilk gününe göre (SAT) hesaplarlar. Bu nedenle hesaplamamızı hafta üstünden ilerletirsek;

Ortalama 293 günlük gebelik süresinin son 6 ayında yani 180 gününde (6x30) ceninin ruhu vardır. Ruhunun henüz verilmediği kısım ise 293-180=113 gün olarak hesaplanır.

113 gün ise 16 hafta+1 gün eder.

Demek ki SAT’a göre 16 hafta+2 günlük veya 3 ay 23 günlükten daha küçük ceninler henüz bir insan değildir.

Kadın yumurta hücresi ile erkek sperm hücresi birleştiğinde embriyo olur. Kuran bu embriyoya ‘alak’ diyor. Hristiyanlara göre embriyonun ruhu vardır. Yani henüz gözle bile görülemeyen, mikroskop altında görülebilen hücrelerin ruhunun olduğunu düşünmek, bir insan olduğunu düşünmek mantıksızdır. Çünkü biliyoruz ki ruh için beyin gereklidir. Yeterli sayıda beyin hücresi birbirleri ile etkileştiğinde kuantum alanında ruhun oluşumunu sağlarlar. Beyin hücresi içindeki mikrotubülleri oluşturan 'tubulin' proteininin bir kuantum bilgisayarı gibi çalıştığı düşünülmektedir. Stuart Hameroff ve RogerPenrose ikilisi bu konuda çok ciddi fikirler ortaya atmaktadır. Bununla ilgili detaylı incelenme için;

‘Biz onlara göstereceğiz ayetlerimizi ufuklar içinde ve kendileri içinde’; ‘O size gösterecek ayetlerini ve siz de onları tanıyacaksınız’: Gelecekten haber

Özetle;

Ruh için belirli sayıda beyin hücresi gereklidir. Beyin hücresi yoksa ruhtan bahsedilemez. Bu nedenle henüz beyin hücreleri içermeyen bir embriyonun ruhunun olduğunu düşünmek kesinlikle yanlıştır. 

Kuran’dan ceninin ruhunun SAT’a göre 16+1 hafta veya 3 ay 23 günlükken verildiğini anlıyoruz. Kuran’ın bu verisi ile modern bilimin verileri uyumludur. Modern bilime göre bir ceninin organlarının yaratılması cenin 3 aylıkken (12 hafta) tamamlanır. Daha sonra bu organların büyüme süreci başlar. Beyin gelişimi de benzerdir. Ancak 14. hafta sonrası ceninin bir beyninden söz edilebilir. Beyin gelişimi doğum sonrası 2. yıla kadar devam eder.

Yapılan bir çalışmada 16 hafta sonrası bebeğin yutkunup amniyon sıvısını içtiği; el ve ayaklarını bağımsız olarak hareket ettirebildiği gösterilmiştir. Bu da bize 16 hafta sonrası beyne insanın bilincinin yüklse 

insan ruhu 16 hafta 1 gunlukken veriliyor ruh ufleme

Aşağıdaki resimde 16 haftalık bir insan cenininin beyni gösterilmiştir. Beyin insanın bilincini taşıyabilecek kapasiteye gelmiştir. Yeterli sinir hücresi birbirleri ile bağlantı kurmuştur. Ruhu yüklenmesine hazırdır artık.

16 hafta beyin

 

Ruhun ceninin biçimlendirilmesi sonrası verilmesine delil olarak;

Yüce Allah aşağıdaki ayetlerde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3510|32|9|ثُمَّ سَوَّىٰهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِۦ وَجَعَلَ لَكُمُ ٱلسَّمْعَ وَٱلْأَبْصَٰرَ وَٱلْأَفْـِٔدَةَ قَلِيلًا مَّا تَشْكُرُونَ

Summe sevvâhu ve nefeha fîhi min rûhihî ve ceale lekumus sem’a ve l-ebsâre ve l-efidete, kalîlen mâ teşkurûn

Sonra biçim verdi ona ve üfledi onun içine ruhundan ve yaptı sizlere işitme ve görme duyuları ve gönüller; ne kadar az şeye şükredersiniz.

Bu ayetteki bilgiler ruhun verildiği 16+1 hafta ile tam olarak uyumludur. 16 haftalık bir insan cenini normal bir insanın sadece küçüğüdür. Her organı yaratılmıştır. Biçimlendirilmiş ve şekillendirilmiştir. Daha sonra ruh verilir. 32:9 ayetindeki gibi artık işitme, görme fonksiyonları ve idrak etme yetisi kazandırılacaktır.  

Erkek doğan bebeklerde (prematüre) durum nedir?

Durum değişmeyecektir. SAT’a göre 16 hafta+1 günlük cenine ruhu verilir. Bebeğin erken doğup doğmadığı önemli değildir.

Bu noktada kadın doğum uzmanlarına ve hamile hastalara duyuralım;

SAT’a göre 16 hafta+1 gün üstünde, normal beyine sahip bir ceninin ruhu verilmiştir. O artık bir insandır. Anensefali gibi beyni gelişmeyen ceninlerde cenin bu haftanın üstünde olsa bile ruhu oluşturacak bir beyin dokusu olmadığı için o ceninlerin ruhu da yoktur. Yani insan değillerdir.

En doğrusunu Allah bilir.