Kitaplar taşıyan eşeğin misali: Tüm insanlara büyük misal

Yüce Allah 62:5 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5180|62|5|مَثَلُ ٱلَّذِينَ حُمِّلُوا۟ ٱلتَّوْرَىٰةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ ٱلْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارًۢا بِئْسَ مَثَلُ ٱلْقَوْمِ ٱلَّذِينَ كَذَّبُوا۟ بِـَٔايَٰتِ ٱللَّهِ وَٱللَّهُ لَا يَهْدِى ٱلْقَوْمَ ٱلظَّٰلِمِينَ

Meselullezine hummilut tevrate summe lem yahmiluha ke meselil hımari yahmilu esfara, bi'se meselul kavmillezine kezzebu bi ayatillah, vallahu la yehdil kavmez zalimin.

Tevrat’la yükümlendirildikten sonra onu yüklenmeyen kimselerin misali, kitaplar taşıyan eşeğin misali gibidir; ne sefildir Allah'ın ayetlerini yalanlayan topluluğun misali; ve Allah doğru yola iletmez zalimler topluluğunu.

 

Muhteşem bir ayet! 

Ayetin işaret ettiği topluluk Yahudiler olsa da mesaj tüm insanlaradır

Tevrat=Allah'ın mesajı

Yüce Allah'ın uyarısı şudur; Allah'ın mesajını içeren bir kitaba uymakla yükümlü olup da bu kitap yerine bir eşek yükü kadar çok sayıda kitaplara uymayın. Ayette çok ilginç bir işaret de eşeğin kitaplardan anlamamasıdır. Taşıdığı kitapların içeriğini okuyamadığı için içindeki bilgileri de anlayamaz ve doğru yolu asla bulamaz. 

Tevrat'ın mesajını bozan şey Talmud kitaplarıdır. Bu kitaplar Allah'a ve Musa peygambere sayısız yalan iftiralarla doludur. Hikayeler ve efsaneler ile doludur. Talmud kitapları ile Tevrat'ın mesajı kaybolmuştur. Bu kitaplara uyan kişiler kitapları ezbere bilse bile bir eşeğin kitaplarla doğru yolu bulamaması gibi doğru yolu bulamazlar. Bu kitaplar eşeğe hiçbir sayda sağlamaz. Ancak ona yük olur. Hayatı boyunca bu gereksiz ve faydasız yükü taşımış olur. 

kuran a uymayanlarin durumu kitaplar yuklenmis esegin durumu gibidir tevrat ve Kuran Allah in mesajina uymayanlar

 

Yüce Allah'ın bu örneğinden ne anlamalıyız?

1. Yahudiler gibi olmamalıyız

2. Allah'ın mesajı olan Kuran dışında dinde kaynak aramamalıyız.

3. Kuran'ın astlarından hiç bir kitaba tabi olmamalıyız.

Sonuç;

Kuran yerine bir eşek yükü kitaplara tabii olanları Yüce Allah doğru yola iletmez. Bu kitaplara uymak Allah’ın ayetlerine uymayarak örtmek,ve dolaylı olarak ayetleri yalanlamak demektir.

En doğrusunu Allah bilir.