Yüce Allah 7:187  ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1141|7|187|يَسْـَٔلُونَكَ عَنِ ٱلسَّاعَةِ أَيَّانَ مُرْسَىٰهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِندَ رَبِّى لَا يُجَلِّيهَا لِوَقْتِهَآ إِلَّا هُوَ ثَقُلَتْ فِى ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ لَا تَأْتِيكُمْ إِلَّا بَغْتَةً يَسْـَٔلُونَكَ كَأَنَّكَ حَفِىٌّ عَنْهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِندَ ٱللَّهِ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ ٱلنَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ

Yes'eluneke anis sa'ati eyyane mursaha, kul innema ilmuha inde rabbi, la yucelliha li vaktiha illa huv, sekulet fis semavati vel ard, la te'tikum illa bagtete, yes'eluneke ke enneke hafiyyun anha, kul innema ilmuha indallahi ve lakinne ekseren nasi la ya'lemun.

Sana Saat'ten soruyorlar. Ne zaman gerçekleşecek diye. De ki: "Onun bilgisi sadece Rabb'imin yanındadır. Onun vaktini O'ndan başkası açıklayamaz. O göklere de, yere de ağır gelecektir. O size ansızın gelecek." Sanki sen biliyormuşsun gibi onu sana soruyorlar. De ki: "Onun bilgisi sadece Allah'ın yanındadır." Ancak insanların çoğu bu gerçeği bilmez.*

 

Bu ayette kıyametin kopması ile ilgili çok özel bir bilgi verilmektedir. Kıyametin ansızın geleceği ve evrene ağır geleceği bildirilmiştir. Yüce Allah evreni gökler ve yer olarak tanımlamaktadır. Gök, gökler, 7 gökler ile ilgili detaylı inceleme için lütfen tıklayınız. 

(ثَقُلَتْ) sekulet kelimesi kökü (ثقل) ağır gelmek (heavy, weight) anlamındadır. 

 

Evreni ayakta tutan şey nedir?

Evren göremediğimiz destekler ile ayakta durmaktadır. Evreni ayakta tutan karanlık enerjidir.

Yüce Allah 13:2 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1707|13|2|ٱللَّهُ ٱلَّذِى رَفَعَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ ٱسْتَوَىٰ عَلَى ٱلْعَرْشِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى يُدَبِّرُ ٱلْأَمْرَ يُفَصِّلُ ٱلْءَايَٰتِ لَعَلَّكُم بِلِقَآءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ

Allahullezi refeas semavati bi gayri amedin terevneha summesteva alel arşı ve sehhareş şemse vel kamer, kullun yecri li ecelin musemma, yudebbirul emre yufassılul ayati leallekum bi likai rabbikum tukınun."

Görebileceğiniz  bir destek olmadan gökleri yükselten, sonra tüm yönetime egemen olan, Güneş'i ve Ay'ı buyruk altına alan ALLAH'tır. Hepsi belli bir süre için akıp gitmektedir. Tüm işleri kontrol eder ve ayetleri detaylı olarak açıklar ki Rabbinizle kavuşma konusunda kuşkunuz kalmasın

 

Karanlık enerji ile ilgili detaylı inceleme için lütfen tıklayınız.

Kıyamette kısa bir süre içinde öyle bir şey olacaktır ki bu şey evreni ağırlaştıracak ve evrenin çökmesine neden olacaktır. Evreni ayakta tutan-destekleyen yapının karanlık enerji olduğunu biliyoruz. Her ne olacaksa bu karanlık enerjinin etkilenmesi ile olacaktır. Olacak olay ya karanlık enerjiye üstün gelecek veya karanlık enerjinin yok olmasına neden olacaktır. Karanlık enerji aniden yok olursa evreni ayakta tutan bir şey kalmaz ve evren ani bir şekilde içine çöker. Çökme olayını Allah’tan başka kimse durduramayacaktır. Yüce Allah da zaten bu olayı durdurmayacaktır. Evrenin çökmesine izin verecektir. Kuran’dan anladığımız kadarı ile çökme tüm evrenin tekillik haline gelinceye kadar tüm zaman ve mekânı da yutarak evrenin ilk yaratıldığı Big Bang haline kadar devam edecektir.

Kıyametin Higgs bozonu ile bir alakası vardır. Kıyametin kopması ve Higgs bozunu ilişkisini daha detaylı inceleme için lütfen tıklayınız.

Higgs bozununun kütlesinin 127 Gev (Gigaelektron volt) olması gerekirken CERN’de yapılan ölçümlerde 125 Gev olduğu gösterilmiştir. Bu bilim adamlarında bir şok etkisi yapmıştır. Stephan Hawking bu konu ile ilgili bir yazı yazmış ve evrenin istikrarlı-dengeli olmadığını aksine istikrarsız-dengesiz olduğunu belirtmiştir. Tahmin edilemeyen bir anda evrenin Higgs bozunundaki dengesizlik nedeni ile içe çökeceğin bildirmişlerdir.

 

En doğrusunu Allah bilir.