Kuran'a sonradan eklenen 2 sözün (Tevbe suresi sonuna) Kuran'dan olmadığına birçok delil sunulmuştu. Bu deliller için tıklayınız.  Bu delillerden ayrı olarak Yüce Allah'ın 3:78 ayetinde buyurduğu bir durum da bize bir delil sunmaktadır.

Yüce Allah Kuran’da 3:78’de şu şekilde buyurmaktadır.

371|3|78|وَإِنَّ مِنْهُمْ لَفَرِيقًا يَلْوُۥنَ أَلْسِنَتَهُم بِٱلْكِتَٰبِ لِتَحْسَبُوهُ مِنَ ٱلْكِتَٰبِ وَمَا هُوَ مِنَ ٱلْكِتَٰبِ وَيَقُولُونَ هُوَ مِنْ عِندِ ٱللَّهِ وَمَا هُوَ مِنْ عِندِ ٱللَّهِ وَيَقُولُونَ عَلَى ٱللَّهِ ٱلْكَذِبَ وَهُمْ يَعْلَمُونَ

Ve inne minhum le ferikan yelvune elsinetehum bil kitabi li tahsebuhu minel kitabi ve ma huve minel kitab, ve yekulune huve min indillahi ve ma huve min indillah, ve yekulune alallahil kezibe ve hum ya'lemun.

 

Onlardan* bir kısım kimseler de, Kitap'ta olmadığı halde, Kitap'tan sanasınız diye Kitap'ı dillerini eğip bükerek okurlar. Oysa o Kitap'tan değildir. "Bu Allah katındandır." diyorlar, oysa o, Allah'tan değildir. Allah adına bile bile yalan söylüyorlar.

*Din adamları (ruhban sınıfı, cemaat liderleri, tarikat şeyhleri, ilahiyatçılar, mezhep kurucuları, dini geçim kaynağı yapanlar, insanları kendilerine çağıranlar.)

 

Kuran'a sonradan eklenen 2 sözün Kuran'dan olup olmadığını araştırmak için 3:78 ayeti iyi bir referans noktasıdır. Yüce Allah’ın Kuran üstündeki 19 koruma sistemi Kuran’a sonradan eklenen 2 sözün Kuran’dan olmadığını yukarıdaki ayet yolu ile bize gösterebilir.

Tevbe suresinin sonuna eklenen 2 söz Kuran’dan çıkarıldığında 9. sure 127 ayet olmaktadır.

Ayetler

Allah kelimesi sayısı

Analiz

Kuran’ın başından 3:78 ayetine

361 (19x)

Göster

3:78 ayetinden 9:127 ayetine

912 (19x)

Göster

9:127 ayetinden Kuran’ın sonuna

1425 (19x)

Göster

 

Tevbe suresinin sonuna eklenen 2 söz Kuran’dan sayıldığında 9. sure 129 ayet olmaktadır. 129. ayette fazladan 1 Allah kelimesi ile yukarıdaki tablonun 2. satırı bozulur ve 913 Allah kelimesi ile 19’un katı olmaz ve tablo hata verir.

En doğrusunu Allah bilir.