Dalga kelimesi Arapça mevc (موج) demektir. Kuran’da 5 ayette toplam 6 yerde geçmektedir.  

Arapçası

Okunuşu

Türkçesi

Geçiş Sayısı

Analiz

موج

mevc

dalga

4

 Göster

الموج

I-mevc

dalga

2

 Göster

 

   

Toplam=6

 Tümünü Göster

 

Dalga mevc (موج) kelimesi bu 5 ayetin bir tanesinde 2 kez geçmektedir ve en çok geçtiği ayettir. Bu ayet Nur suresi olan 24. surenin 40. ayetidir.

Nur (نور) kelimesi ise 29 ayette toplam 33 kez geçmektedir. Detaylı analiz için Güneş ve Nur kelimelerinin 33’er kez eşit sayıda geçmelerinin açıklandığı makale okunabilir.

Çok ilginç bir şekilde dalga mevc (موج) kelimesinin en çok geçtiği 24:40 ayetinde 2 kez Nur (نور) kelimesi geçer.

 

2 Nur (Işık)=2 Dalga

kuran isik dalga nur Allah mucizesi

 

Sure No|Ayet No|Ayet, Türkçe Meal

24|40|أَوْ كَظُلُمَٰتٍ فِى بَحْرٍ لُّجِّىٍّ يَغْشَىٰهُ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِۦ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِۦ سَحَابٌ ظُلُمَٰتٌۢ بَعْضُهَا فَوْقَ بَعْضٍ إِذَآ أَخْرَجَ يَدَهُۥ لَمْ يَكَدْ يَرَىٰهَا وَمَن لَّمْ يَجْعَلِ ٱللَّهُ لَهُۥ نُورًا فَمَا لَهُۥ مِن نُّورٍ

Yahut, yoğun bir sisle birlikte dalga üstüne dalganın örttüğü engin bir denizin ortasındaki karanlıklara benzer. Üstüste yığılmış karanlıklar… İnsan elini uzattığı zaman nerdeyse onu bile göremez. ALLAH’ın ışıktan yoksun bıraktığı kimsenin hiçbir ışığı olamaz.

 

Ayrıca 24. Surenin adının da Nur suresi olması ayrı bir işarettir.

24:40 ayette Dalga ile Nur kesinlikle bağlantılıdır.

Bu ayette Nurun (Işığın) aslında bir dalga olduğu Yüce Allah tarafından bize gösterilmektedir. Işığın bir dalga olduğunu ancak günümüz modern fiziği tespit edilebilmiştir. Kuran'ın indiği dönemde Işık ile dalgayı yan yana bile getirmek mümkün değildi. 

Ancak Yüce Rabbimiz 24:40 ayettinde 2 Nur kelimesini 2 Dalga kelimesi ile aynı ayette buluşturarak Kuran'ın aslında ışığın Rabbi olan Allah'tan geldiğine işaret etmektedir. 

Kuran'da nadir olarak kullanılan (Toplam 6 kez) dalga kelimesinin hem ışık, hem de ses ile aynı ayetlerde geçirilmesi kesinlikle tesadüf olmaz.

En doğrusunu Allah bilir.