Yüce Allah 61:6 ayetinde çok mucizevi bir bilgi vermektedir. Îsâ peygamberin kendisinden sonra gelecek olan bir resulü müjdelediği bildirilmektedir.

Yüce Allah 61:6 ayetinde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5167|61|6|وَإِذْ قَالَ عِيسَى ٱبْنُ مَرْيَمَ يَٰبَنِىٓ إِسْرَٰٓءِيلَ إِنِّى رَسُولُ ٱللَّهِ إِلَيْكُم مُّصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَىَّ مِنَ ٱلتَّوْرَىٰةِ وَمُبَشِّرًۢا بِرَسُولٍ يَأْتِى مِنۢ بَعْدِى ٱسْمُهُۥٓ أَحْمَدُ فَلَمَّا جَآءَهُم بِٱلْبَيِّنَٰتِ قَالُوا۟ هَٰذَا سِحْرٌ مُّبِينٌ

Ve iz kâle îsebnu meryeme yâ benî isrâîle innî resûlullâhi ileykum musaddikan li mâ beyne yedeyye minet tevrâti ve mubeşşiren bi resûlin ye’tî min bagdîsmuhû ahmed(ahmedu), fe lemmâ câehum bil beyyinâti kâlû hâzâ sihrun mubîn(mubînun).

Ve dediği zaman Meryem oğlu Îsâ: “Ey İsrailoğulları! Doğrusu ben resulüyüm Allah'ın sizlere; bir tasdikleyici iki elim arasındakini, Tevrat’tan; ve bir müjdeleyici bir resulü; gelir benden sonra; ismi onun ahmed”; öyle ki geldiği zaman onlara apaçık delillerle; dediler: “Bu apaçık bir büyüdür”.

Bu ayetten anlarız ki Îsâ peygamber sonrası ismi ‘ahmed’ olan bir resul gelecektir. Bazı kimseler Muhammed peygamberimizin diğer bir isminin Ahmed olduğunu iddia etmişlerdir. Elbette bu da doğru olabilir. Ancak daha olası bir açıklamanın olduğu da rahatlıkla görülür.

Ahmed (أَحْمَدُ) kelimesinin kökü (حمد) (HMD) olup Muhammed kelimesinin köküyle aynıdır. İsim kelimesi olan bu iki kelime aynı kökten türemiş olan kelimelerdir.

Kelimenin kök anlamı övmek-methetmek (to praise), saygılar sunmak (commend), yüceltmek (laud) anlamındadır.     

Bu ayeti Kur’an’a göre okuduğumuzda aslında büyük bir mucizenin işaret edildiğini görürüz. Îsâ peygamber kendisinden sonra gelecek olan resulün isminin ‘övülen/öven’, ‘yüceltilen/yücelten’ olduğunu bildiriyor. Bu durumu işaret etmek için (حمد) (HMD) kökünden türemiş olan ‘ahmed’ isim kelimesini kullanıyor. Muhammed kelimesinin de aynı kökten yani (حمد) (HMD) kökünden türemiş olması gerçekten büyük bir işarettir.

En doğrusunu Allah bilir.