Yüce Allah 35:13 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3671|35|13|يُولِجُ ٱلَّيْلَ فِى ٱلنَّهَارِ وَيُولِجُ ٱلنَّهَارَ فِى ٱلَّيْلِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى ذَٰلِكُمُ ٱللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ ٱلْمُلْكُ وَٱلَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِهِۦ مَا يَمْلِكُونَ مِن قِطْمِيرٍ

Yûlicul leyle fîn nehâri ve yûlicun nehâre fîl leyli ve sehhareş şemse vel kamere kullun yecrî li ecelin musemmen, zâlikumullâhu rabbukum lehul mulku, vellezîne ted’ûne min dûnihî mâ yemlikûne min kıtmîr.

Sokar geceyi gündüzün içine; ve sokar gündüzü gecenin içine; ve buyruğu altına aldı Güneş’i ve Ay’ı; her biri akıp gider bir süre için/bir ecel için; belirlenmiş; işte budur Allah; Rabbiniz; O'nundur mülk/hükümdarlık; ve kimseler, çağırırsınız astından O’nun; değillerdir sahipler/hükmederler bir hurma çekirdeği zarından.

 

(قِطْمِيرٍ) kitmirin kelimesi kökü (قطمر) hurma çekirdeğini dıştan saran ince zar (pellicle enveloping a date pit) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 911 (of 1303)

(يَمْلِكُونَ) yemlikune kelimesi kökü (ملك) sahip olmak (to possess), hükmetmek-egemen olmak-egemenlik kurmak (to dominate), hâkim olmak-yönetmek (to rule) anlamındadır.

(قِطْمِيرٍ) kitmirin kelimesi Kuran’da sadece 1 kez bu ayette geçer. Hurma çekirdeğini dıştan saran zardır.

Yüce Allah ‘sokar geceyi gündüzün içine ve sokar gündüzü gecenin içine’ buyurarak Dünya gezegenini ve onun dönüşünü işaret etmiş ve hemen sonrasında Güneş’i ve Ay’ı buyruğu altına aldığını bildirmiştir. Güneş ve Ay’ın daha önceden belirlenmiş, daha önceden tayin edilmiş bir ecele kadar yörüngelerinde akacağını buyurmuştur.

Hemen sonrasında ise ‘O'ndan başka yakardığınız kimseler bir hurma çekirdeği zarına bile hükmeder değillerdir.’ buyurmuştur Yüce Allah.

Hurma çekirdeğini saran zar ile Güneş ve Ay’ın daha önceden belirlenmiş, daha önceden tayin edilmiş ecele kadar yörüngelerinde akmaları arasında nasıl bir ilgi var?

hurma cekirdegini distan saran zar holografik evren levhi mahfuz onlar bir hurma cekirdeginin zarina bile hukmedemezler.png

 

Ayetten açıkça anlarız ki; Yüce Allah evrenin Planck zamanı, Planck uzunluğu ve Planck hacmi kadar küçük her şeyini bilmektedir ve onlara hükmetmektedir. Evrenin ‘Big Bang’ büyük patlama ile oluştuğu ilk saniyeden tekrar içine çökeceği ve tekillik haline geleceği ana kadar her şey bir kitapta kayıtlıdır.

Bunu Kuran’da öğreniyoruz. Örnek olarak aşağıdaki ayet verilebilir.

34:3 İnkâr edenler, dediler ki: "Kıyamet saati bize gelmez." De ki: "Hayır, gaybı bilen Rabbime ant olsun, o muhakkak size gelecektir. Göklerde ve yerde zerre ağırlığınca hiçbir şey O'ndan uzak (saklı) kalmaz. Bundan daha küçük olanı da daha büyük olanı da, istisnasız, mutlaka apaçık bir kitaptadır."

Kuran’da kitap demek bilgi deposu anlamındadır. Yüce Allah evrendeki her şeyin bilgisinin bir bilgi deposunda olduğunu bildiriyor. Ayrıca bu bilgi deposunun geçmiş ve gelecekte olacak her şeyin bilgisini sakladığını bildiriyor.

İşte bu bilgi deposu Levh-i Mahfuz’dur. Detaylı inceleme aşağıdaki makaleden okunabilir.

Levh-i Mahfûz nedir? Korunan bir levha

Levh-i Mahfûz’un özellikleri incelendiğinde;

  • Korunmuştur.
  • Saklıdır. Görünemez.
  • Levha şeklindedir (Yayılmış, düzleşmiş). 2 boyutludur. Zar gibidir. 
  • Kitap olarak tarif edilir. Bunun nedeni bilgi içermesidir. Evrenin geçmiş ve gelecek tüm bilgilerini bir bilgisayar hard diski gibi depolamıştır.

Bütün bunlar düşünüldüğünde korunmuş ve saklı olan bu kitabın (korunmuş levha, ‘Levh-i mahfûz’) Holografik evren prensibi çerçevesinde evrenimizi bir üst boyuttan saran 2D (2 boyutlu) zar (membrane) olduğu anlaşılır.

Konunun anlaşılması için biraz araştırma yapmak gerekiyor. Holografik evren prensibi çok revaçta bir konu fizikçiler arasında. Yüzlerce makale yazılmış hakkında. Bu teoriye göre evrenimizi bir üst boyuttan saran 2 boyutlu bir zar var. Bu zar evrenin tüm kuantum bilgilerini içeriyor. Bu zardan gelen bilgiler evreni bir hologram gibi canlandırıyor.

Kısacası; Evrenimiz 3 uzay boyutu olarak 3 boyutludur. Fizikçiler bu 3 boyutu 2 boyutlu bir uzayda tanımlanabileceğini keşfettiler. 

Aşağıdaki resimde anti-de Sitter 5 boyutlu uzayın 4. boyut yüzeyinde (burası 2 boyutlu bir zar) yer alan, evrenimizdeki her şeyin bir hologramı gösterilmiştir. Bu 2 boyutlu yüzeyden yansıyan bilgiler ile kürenin içindeki evrenimiz canlanır. Bu resmi https://khosann.com/holografik-ilke-evren-iki-boyutlu-bir-hologram-mi/ adresinden aldım. Üzerinde ufak değişiklikler yaptım. Site çok güzel. Okumanızı tavsiye ederim.

hurma cekirdegini distan saran zar holografik evren levhi mahfuz onlar bir hurma cekirdeginin zarina bile hukmedemezler 2 

 

Kulağa çok uçuk geliyor ancak matematik ile bu zarın varlığı doğrulanıyor. Hatta yakın zamanda uzaya fırlatılan Planck uydusu verilerini inceleyen fizikçiler evrenin bir hologram olabileceği yönünde kuvvetli kanıtlar elde ettiler.

Konu ile ilgili aşağıdaki makale okunabilir.

Levh-i mahfûz’un (Korunmuş levha) varlığını Planck uydusu verileri 2017 yılında doğruladı.

Allah’ın izni ile Yüce Allah’ın neden bize bir hurma çekirdeğinin zarını örnek verdiğini inceleyelim.

Hurma çekirdeği zarı çekirdeği bir bütün olarak dışından sarmaktadır. Çıplak gözle bakıldığında çok ince bir zardır. 2 boyutlu bir yapı gibidir.

Bütün bunlar düşünüldüğünde Yüce Allah’ın mesajı şu şekilde anlaşılabilir;

Ben Güneş’in ve Ay’ın (tabii içlerindeki tüm atom ve atom altı parçacıkların momentum ve konumlarını) nasıl hareket edeceğini, gelecekte nasıl davranacağını, nasıl yok olacaklarını, yörüngelerinde hangi çekim kuvvetlerine maruz kalacaklarını, kısacası geçmiş gelecek tüm kuantum bilgilerini bilmekteyim buyurmaktadır. Bu bilgileri Levh-i Mahfûz olarak tanımladığım 2 boyutlu korunan bir levhada/zarda saklamaktayım buyurmaktadır. Evreni bir üst boyuttan saran 2 boyutlu kâğıt gibi, hurma çekirdeğini saran zar gibi bir zar ile sardım buyurmaktadır. Bu zar aracılığı ile ben tüm evrene hükmetmekteyim diye buyurmaktadır Yüce Allah. Allah’tan başka yakardığınız kimseler bırakın Levh-i Mahfûz zarını bir hurma çekirdeği zarına bile hükmeder değillerdir buyurmaktadır Yüce Allah.

En doğrusunu Allah bilir.