Notice: stream_get_contents(): Read of 8192 bytes failed with errno=13 Permission denied in D:\xampp\kuranmucizeler\libraries\src\Cache\Storage\FileStorage.php on line 126

Notice: stream_get_contents(): Read of 8192 bytes failed with errno=13 Permission denied in D:\xampp\kuranmucizeler\libraries\src\Cache\Storage\FileStorage.php on line 126
Onun parmak ucunu dahi aynı şekilde eşitlemeye güç yetirenleriz.

Yüce Allah 75:4 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5553|75|4|بَلَىٰ قَٰدِرِينَ عَلَىٰٓ أَن نُّسَوِّىَ بَنَانَهُۥ

Belâ kâdirîne alâ en nusevviye benâneh.

Evet! Güç yetirenleriz üzerine ki aynı şekilde eşitleriz parmak ucunu onun.

 

(بَنَانَهُ) benanehu kelimesi kökü (بنن) parmak ucu (finger tip) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 93 (of 1303)

(نُّسَوِّىَ) nusevviye kelimesi kökü (سوي) eşitlemek (make equal, even) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 518 (of 1303)

Bu ayetten bir önceki ayette (75:3);

Yüce Allah 75:3 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5552|75|3|أَيَحْسَبُ ٱلْإِنسَٰنُ أَلَّن نَّجْمَعَ عِظَامَهُۥ

E yahsebul insânu ellen necmea ızâ meh.

İnsan onun kemiklerini asla bir araya getirmeyiz diye mi hesaplar?

75:3 ayeti sonrası gelen 75:4 ayeti Yüce Allah’ın insanı tekrar bir araya getirebileceğine delil olarak sunulmuştur.

75:4 ayeti insanın kıyamet sonrası yeni oluşacak olan evrende (ahirette) tekrar yaratılmasına delil olan bir ayet olmalıdır. İşte bu noktada parmak uçlarının özel bir öneme sahip oldukları anlaşılır. Yüce Allah neden özellikle parmak uçlarını zikretmiştir?

Parmak ucu neden önemli?

Parmak ucu deri katlantılarının (parmak izi) şekil yapısı, kalınlığı, yüksekliği, birbirlerinden uzaklıkları gibi özelliklerinin (3 boyutlu özellikleri) her insan için benzersiz ve kalıcı olması parmak uçlarını çok özel yapar. Yüce Allah’ın bu nedenle parmak uçlarını işaret etmesi mucizedir.

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi parmak ucunun 3 boyutlu özellikleri (yükseklikleri, birbirleri arasındaki uzaklıkları, şekilleri) bir insan için özgündür. Başka hiç bir insana uymaz. 

parmak uclari parmak izi esitlemeye yaratmaya gucumuz yeter

Parmak uçlarının (parmak izi) önemini 1400 yıl önce yaşamış olan Muhammed peygamber biliyor muydu? Bilme imkânı var mıydı?

Yapılan arkeolojik çalışmalarda Çin Hanedanlığı  (Milattan önce 221-206 yılları) kitaplarında parmak izinin kullanıldığı yönünde bulgular mevcuttur. Çin Tang Hanedanlığı (Milattan sonra 619-907 yılları) döneminde resmi evraklarda parmak izinin kullanıldığı bilinmektedir.

Pers imparatorluğu parmak izi ile ne zaman tanıştı?

14. yüzyıl bir Pers kitabında "Jaamehol-Tawarikh" parmak izinden bahsedilmiştir. Kitabın yazarı Khajeh Rashiduddin Fazlollah Hamadani (Milattan sonra 1247-1318 yılları).

Peki; Araplar parmak izi ile ne zaman tanıştı?

Yaklaşık olarak milattan sonra 851 yılında Abu Zayd isimli bir Arap ticaret adamı Çin’den parmak izi yönteminin kullanıldığını gördü.

Antik Dünya’da parmak izinin önemi az da olsa anlaşılsa da yaygın kullanımı mevcut değildi. Resmi evraklarda ve kriminal durumlarında kullanılıyordu.

Muhammed peygamberin yaşamış olduğu milattan sonra 571-634 yıllarında parmak izinin önemini bilmesi pek muhtemel gözükmüyor. Muhammed peygamber bilseydi tüm Araplar da biliyor demekti.

Hadisler dinin kaynağı kesinlikle olamaz. Ama bize bazı tarihsel bilgiler verebilir. Parmak izi ile ilgili hiçbir hadis rivayet edilmemiştir. Bu da bize 800’lü yıllarda Arapların parmak izinin özelliğinden habersiz olduklarının düşündürmektedir.

Başka bir mucize;

Ayrıca Yüce Allah’ın ayette (نُّسَوِّىَ) nusevviye kelimesini kullanması da büyük bir mucizedir. Yüce Allah bu noktada birçok farklı kelime ile parmak uçlarını yeniden yaratabileceğini bildirebilirdi. Fakat bu ayette (نُّسَوِّىَ) nusevviye kelimesini tercih etmiş. Bu kelime Kuran’da bir de 26:98 ayetinde geçer. 26:98 ayetinde ‘"Çünkü sizi alemlerin Rabbiyle eşit tutuyorduk.’ buyrulmuştur.

Çoğu mealde (نُّسَوِّىَ) nusevviye kelimesi düzenler anlamında çevrilse de Kuran bize bu kelimenin bu ayette eşitleme olarak çevrilmesinin gerektiğini gösterir.

Yani Yüce Allah her insanın kendi parmak uçlarını ahirette aynı eşitlikte tekrar oluşturacaktır. Aynı şekil yapısı, aynı yükseklik ve genişlikte izler ile birlikte. Eşitleme kelimesi bu nedenle önemlidir.

Özetle;

Parmak uçlarındaki deri katlantılarının şekli, yüksekliği, derinliği, birbiri arasındaki uzaklıkları (3 boyutlu özellikleri) her insan için özgündür.

Yüce Allah ahirette bir insanın parmak uçlarını bile bir önceki hayattaki parmak uçlarına eşit yapacağını belirterek gücünü-kudretini göstermektedir.

En doğusunu Allah bilir.