Yüce Allah 25:30 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2883|25|30|وَقَالَ ٱلرَّسُولُ يَٰرَبِّ إِنَّ قَوْمِى ٱتَّخَذُوا۟ هَٰذَا ٱلْقُرْءَانَ مَهْجُورًا

Ve kâler resûlu yâ rabbi inne kavmî ttehazû hâzel kur’âne mehcûrâ.

Ve dedi resûl: "Ya Rabbi şüphesiz benim kavmim-toplumum tuttular bu Kuran'ı terk edilmiş"

 

(مَهْجُورًا) mehcuran kelimesi kökü (هجر) ayrışmak-uzak durmak (to dissociate), ayırmak (separate), uzak tutmak (keep away), terk etmek (leave) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1194 (of 1303)

(ٱتَّخَذُوا۟) ttehazu kelimesi kökü (اخذ) almak-tutmak (to take) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 8 (of 1303).

Ayet detaylandırıldığında;

#

Kelime

Anlam

Kök

1

ve kale:

ve dedi

قول

2

r-rasulu:

resûl

رسل

3

ya rabbi:

ya Rabbi

ربب

4

inne:

şüphesiz

 

5

kavmi:

benim kavmim-toplumum

قوم

6

ttehazu:

tuttular

اخذ

7

haza:

bu

 

8

l-kurane:

Kuran'ı

قرا

9

mehcuran:

terk edilmiş

هجر

 

Çok büyük bir muzice. Gelecekten bir haber. Kuran 1400 yıl önceden çağları aşan bir mesaj vermektedir. Kuran herkese ve her şeye meydan okur

Bu ayette Muhammed peygamberin ahirette kendi toplumu hakkında yapmış olduğu çok önemli bir şikâyeti bize bildirilir. Muhammed peygamber Rabbine aynen şunu diyecektir:’ ’ya Rabbi şüphesiz benim kavmim-toplumum tuttular bu Kuran'ı terk edilmiş

(ٱتَّخَذُوا۟) ttehazu kelimesi ve (مَهْجُورًا) mehcuran kelimesinin anlamları düşünüldüğünde Yüce Allah’ın bu ayette özellikle kendilerini Muhammed peygamberin toplumu-kavmi olarak gören insanlara büyük bir mesaj verdiği rahatlıkla anlaşılır.

Nedir bu şikâyet?

Kuran’ı terk edilmiş olarak tutmak.

Çok enteresan ve mucizevi bir cümle. Kuran’ı hem terk edeceksin hem de onu tutacaksın. Yani Kuran’ı sözde ellerinde tutuyorlar, sözde Kuran’ı takip ediyoruz diyorlar ama aslında terk edilmiş olarak bırakıyorlar.

Mükemmel.

 

Peki; ayetteki her şeye meydan okuyan cümle gerçekleşti mi?

Evet. Yüce Allah'ın dilemesi ile gerçekleşti. 

Bu ayetin gerçekleştiğini yüzyıllardan beri görmekteyiz, günümüzde de görmekteyiz ve Allah bilir kıyamete kadar da göreceğiz. Muhammed peygamberin toplumu hakkında yapmış olduğu şikayet şu an için bile her yerde.   

Kuran’ın yanına Allah'ın koruması altında olmayan, yalan yanlış, kontamine olmuş hadisleri koyarak oluşturulan tüm dinlerin tüm takipçileri bu ayetin muhatabıdır.

Bu ayetin mesajına muhatap olmamak için Kuran’ı asla ve asla terk etmemeliyiz. Kuran’ı okumadan tutmak, evimizde yüksek yerlerde tutmak, anlamadan Arapçasından okumak, Kuran’ın mesajını tam olarak anlamadan uydurulmuş olan dinlere tabi olmak ve onlar ne derse uygulamak tam olarak da Kuran’ı terk etmektir.

Muhammed peygamberin kavmi-toplumu olduğunu iddia eden herkes sadece Kuran’a sarılmalı. Onu asla terk etmemelidir. Klavuzları sadece ve sadece Kuran olmalıdır.

En doğrusunu Allah bilir.