Yüce Allah 33:4 âyetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3535|33|4|مَّا جَعَلَ ٱللَّهُ لِرَجُلٍ مِّن قَلْبَيْنِ فِى جَوْفِهِۦ وَمَا جَعَلَ أَزْوَٰجَكُمُ ٱلَّٰٓـِٔى تُظَٰهِرُونَ مِنْهُنَّ أُمَّهَٰتِكُمْ وَمَا جَعَلَ أَدْعِيَآءَكُمْ أَبْنَآءَكُمْ ذَٰلِكُمْ قَوْلُكُم بِأَفْوَٰهِكُمْ وَٱللَّهُ يَقُولُ ٱلْحَقَّ وَهُوَ يَهْدِى ٱلسَّبِيلَ

Mâ cealallâhu li raculin min kalbeyni fî cevfih, ve mâ ceale ezvâcekumullâî tuzâhırûne min hunne ummehâtikum, ve mâ ceale ed’ıyâekum ebnâekum, zâlikum kavlukum bi efvâhikum, vallâhu yekûlul hakka ve huve yehdîs sebîl.

Yapmadı Allah herhangi bir adam için onun içinde iki kalp; ve yapmadı kendilerine zıhâr yaptığınız eşlerinizi anneleriniz; ve yapmadı evlatlıklarınızı sizin öz evlatlarınız; bunlar sizin söylediklerinizdir ağızlarınızla; ve Allah söyler gerçeği ve O kılavuzlar doğru yola.

 

(رَجُلٍ) raculin kelimesi kökü (رجل) erkek-adam (man) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 381 (of 1303)

(جَوْفِهِۦ) cevfihi kelimesi kökü (جوف) (inner), iç kısım (interior), iç taraf-içerisi (inside), jeolojide*yerin içi kısmı-yer altı (subterranean, underground) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 176 (of 1303)

Bu ayette zihâr olarak bilinen uygulamanın yanlış olduğu vurgulanmıştır. Bu uygulamada herhangi bir nedenle bir kocanın karısı ile cinsel ilişkiye girmemeye yemin etmesi, bu yemini ederken eşini annesine benzetmesi söz konusudur. ‘Artık sen benim için anam gibisin’ benzeri sözler ile yemin etmektedirler. Bu yemini edenler de ömür boyu eşleri ile tekrar cinsel ilişkiye girememektedir. Bu uygulamanın yanlış olduğunu Yüce Allah’ımız bize bildiriyor. Ayrıca evlatlık edinilen erkek veya kız çocuğunun kan bağı olan öz evlatlar gibi değerlendirilmemesi gerektiğini vurguluyor. Bu uygulamaların saçma ve temelsiz uygulamalar olduğunu bildiriyor.  

Bu örnekleri verirken Yüce Allah muhteşem bir işaret veriyor. Bir erkeğin içinde iki kalp yapmadığını buyuruyor.

Bu örneği verirken o kadar muhteşem bir işaret veriyor ki Kuran’ın evrenlerin yaratıcısından geldiğini bize haykırıyor.

1. işaret;

(رَجُلٍ) ‘raculin’ kelimesinin seçilmesi çok önemlidir. Bu kelime erkek demektir. Erkekliği işaret eder. Yüce Allah bu kelimeyi kullanarak kadınları kesinlikle ayrı tutmak istemiş. Dileyseydi kadın ve erkeği karışık olarak işaret eden insann-nas’ kelimesini kullanabilirdi. Yada erkek-kadın karışık bir toplumu işaret eden 'onlar' anlamında 3. şahıs çoğul bir zamir kullanabilirdi. 

2. işaret;

Kalbin normalde göğüs kafesi içinde olmasından dolayı Yüce Allah’ın ‘göğüslerinde iki kalp yapmadı’ buyurması beklenebilirdi. Çünkü Yüce Allah kalbin göğüs kafesi içinde olduğunu başka bir ayette işaret ediyor.

22:46 ayetinde ‘ٱلْقُلُوبُ ٱلَّتِى فِى ٱلصُّدُورِ’, ‘l-kulubu lleti fi s-suduri’, ‘kalpler ki göğüsler içindeki’ buyrulmuştur. Ancak 33:4 ayetinde ‘fi s-suduri’ ‘göğüsler içindeyerine kasıtlı olarak ‘جَوْفِهِۦ’, ‘cevfihi’, ‘o eril kişinin içinde’ kelimesi kullanılmıştır. ‘جَوْفِهِۦ’, ‘cevfihi’, ‘o eril kişinin içinde’ kelimesi sadece göğüs kafesini değil eril kişinin vücudunun tüm içini kapsar. Yani bu kelimeye karın içi (‘abdomen’), kafa içi (‘kranium’) gibi boşluklar da dahildir.

Bütün bunlar düşünüldüğünde ayetteki kelimelerin özenle seçildiğini, bizi bir yere götürdüğünü görmek mümkündür.

O da şudur;

Bir erkeğin vücudu içinde iki kalp asla olmaz, olamaz. Her zaman tek bir kalp olur. O da kendi kalbidir. Ancak bir kadının vücudu içinde iki kalp olabilir. Hatta ikiden fazla kalp de olabilir. Tekiz gebeliklerde kadının vücudunda iki kalp vardır. Kendi kalbi ve bebeğinin kalbi. Çoğul gebeliklerde ise bir kadın kendi kalbi yanında ikiz veya üçüz olan bebeklerinin kalplerini de vücudunda taşır.

bir erkegin vucudunda asla iki kalp olmaz olamaz ancak bir kadinin olabilir hamilelik

Aşağıda bir kadının kalp atışları (ana ekran) ve annesinin karnındaki bir bebeğin (sağ alt) kalp atışları resim içinde resim şeklinde gösterilmiştir. Kadınların vücudunda iki kalp olabilir. Ancak bir erkeğin vücudunda asla iki kalp olmaz, olamaz. Gizlice ve ince ayar yapılmış olan bu ayrımın kelime seçimleri ile ayete yansıtılması Kuran'ın Yüce Allah katından geldiğinin bir delilidir.     

bir erkegin icinde iki kalp yapmamistir kadinlarin icinde iki kalp olabilir  

En doğrusunu Allah bilir.