Yüce Allah 39:67 ayetinde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4123|39|67|وَمَا قَدَرُوا۟ ٱللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِۦ وَٱلْأَرْضُ جَمِيعًا قَبْضَتُهُۥ يَوْمَ ٱلْقِيَٰمَةِ وَٱلسَّمَٰوَٰتُ مَطْوِيَّٰتٌۢ بِيَمِينِهِۦ سُبْحَٰنَهُۥ وَتَعَٰلَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ

Ve ma kaderu llahe hakka kadrihi vel ardu cemian kabdatuhu yevmel kıyameti ves semavatu matviyyatun biyeminih, subhanehu ve te'ala amma yuşrikun.

Ve takdir edemediler Allah'ı, O'nun kadrini gereği gibi; Ve yer (Dünya) bitişik şekilde O'nun avucundadır kıyamet günü/yeniden yaratılış günü ve gökler (evrenler) dürülmüştür sağ elinde, O münezzehtir ve yücedir onların ortak koştuklarından.

 

(قَدَرُوا۟) kaderu kelimesi kökü (قدر) takdir etmek (appraise), değerlendirmek (estimate, assess) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 874 (of 1303). Türkçemize de takdir etmek şeklinde geçmiştir.

(جَمِيعًا) cemian kelimesi kökü (جمع) toplamak (gather), bitiştirmek (unite), parçaları bir araya getirerek tek hale getirmek (bring together (parts into a whole)) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 159 (of 1303)

(قَبْضَتُهُ) kabdetuhu kelimesi kökü (قبض) avuçlamak (grisp), kavramak (clutch) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 865 (of 1303)

(مَطْوِيَّٰتٌۢ) metviyyatun kelimesi kökü (طوي) dürmek (roll up), katlamak (fold), bükmek (fold up) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 674 (of 1303)

(بِيَمِينِهِ) biyeminihi  kelimesi kökü (يمن) sağ el (right hand) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 1299 (of 1303)

39:67 ayetinin detaylandırılması;

# Kelime Anlam Kök

1

ve ma

ve

 

2

kaderu

takdir edemediler

قدر

3

llahe

Allah'ı

 

4

hakka

gereği gibi

حقق

5

kadrihi

O'nun kadrini

قدر

6

vel'erdu

ve yer (Dünya)

ارض

7

cemian

bitişik-birleşik şekilde

جمع

8

kabdetuhu

O'nun avucundadır-kavramasındadır

قبض

9

yevme

günü

يوم

10

l-kiyameti

kıyamet

قوم

11

ve ssemavatu

ve gökler (evrenler)

سمو

12

metviyyatun

dürülmüştür

طوي

13

biyeminihi

sağ elinde

يمن

14

subhanehu

O münezzehtir

سبح

15

ve teaala

ve yücedir

علو

16

amma

-ndan

 

17

yuşrikune

onların ortak koştukları-

شرك

 

Kıyamet günü (يَوْمَ ٱلْقِيَٰمَةِ) (yevme l-kiyameti) dediğimizde genellikle içinde yaşadığımız evrenin (evrenlerin) yok olması anlaşılmaktadır. Ama bu doğru değildir. Kuran’da bu evrenin-evrenlerin düzeninin bozulması ve içe çökmesi ile tekrar tekillik (singularity) haline gelme süreci ‘saat’ olarak geçmektedir.  

Kıyamet günü (يَوْمَ ٱلْقِيَٰمَةِ) (yevme l-kiyameti) Kuran’da toplam 70 kez geçer ve evrenin yok olması sonrası yeniden yaratılış evresi ve diriliş sürecini tanımlar. Geçişleri görmek için lütfen tıklayınız.

Yukarıdaki ayet büyük bir delil içerir. Ayette geçen fiiller geçmiş zaman kipindedir. Yüce Allah yeniden yaratılış gününü işaret etmekte ve içindeki Dünya ile birlikte evrenlerin başına gelmiş olan durumu bize bildirmektedir.

Evren (evrenler) içindeki Dünya ile birlikte dürülmüş haldedir.

Dünya ve evrenin (evrenlerin) sonunun nasıl olacağını Yüce Allah başka bir ayette bize işaret etmiştir.

21:104 ayetinde Yüce Allah şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2585|21|104|يَوْمَ نَطْوِى ٱلسَّمَآءَ كَطَىِّ ٱلسِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَمَا بَدَأْنَآ أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِيدُهُۥ وَعْدًا عَلَيْنَآ إِنَّا كُنَّا فَٰعِلِينَ

Yevme natvi s-semae ke tayyis sicilli lil kutub, kema bede'na evvele halkın nuiduh, va'den aleyna, inna kunna faılin.

O gün düreriz göğü dürer gibi kâğıtların bir tomarını, başladığımız gibi ilk yaratmaya onu iade ederiz. Sözdür üzerimize. Şüphesiz biz bunu yapacağız.

 

Düz olan evrenimizin (‘flat universe’) çok sayıda paralel düz evrenlerden oluştuğunu Kuran’da öğrenmiştik. Yüce Allah bu paralel evrenleri düreceğini ve ilk yaratmaya iade edeceğini bildirmiştir.  

Detaylı inceleme için lütfen linki tıklayınız.  'Düz olan evrenimiz çok sayıda paralel düz evrenlerden oluşmuştur: Aynı mekânda ve aynı zamanda'

21:104 ayetinden çok net bir şekilde anlaşılmaktadır ki Yüce Allah Bing Bang ile tekillikten yaratmış olduğu evrenleri tekrar tekillik haline (ilk yaratılış haline) getirecektir.

Bunu da evrenleri dürerek yapacağını bildirmiştir.  

Dürülme işi nasıl olacaktır?

Kâğıtların dürülmesi eylemi düşünüldüğünde, düz olan kâğıtların kıvrılarak-yuvarlatılarak ve üstüne basınç uygulayarak sıkıştırılması akla gelir. Evrenin-evrenlerin sonu da bu şekilde olacaktır. Sıkıştırma ve döndürme işini yerçekimi yapacaktır. İçine çöken paralel evrenler (tümü birlikte) o kadar sıkışacaktır ki sonunda dev bir kara deliğe dönüşecek ve sonrası o da yok olup tekilliğe dönüşecektir.  

Ayette Yüce Allah evrenleri sağ elinde (kudreti ile) dürmüş olduğunu buyurmaktadır. Bu kudretin içinde de (avucunda) Dünya’nın bitişik halde olduğunu bildirilmektedir.

buyuk ice cokus big crunch tekillik onu ilk yaratilisa dondururuz donuslu gok

 

Dünya’nın bitişik olması ne demek?

(جَمِيعًا) cemian kelimesinin anlamı düşünüldüğünde Yüce Allah’ın Dünya’yı bitişik hale getirmiş olduğu net şekilde görülür. Klasik meallerde ‘tamamıyla’, ‘bütün’, ‘tamamen’, ‘bütünüyle’ ve bunlara benzer anlamlar verildiğini görmekteyiz. Ama bu anlamlar kelimenin gerçek anlamını vermemektedir. Kelimenin asıl anlamı bitiştirmek, dağınık parçaları tek parça yapmaktır. Yüce Allah net şekilde Dünya’nın bitişik olacağını buyurmuştur. Dünya üzerindeki her bir atom, her bir atom altı parçacık birleşmiş ve tekillik içine girmiştir. 

Yüce Allah 21:30 ayetinde bir zamanlar (Big Bang, 13.8 milyar yıl önce) Dünya ve evrenin-evrenlerin bitişik olduğunu bize bildirmiştir. Onlar bitişik iken onları ayırmış ve oluşmalarını sağlamıştır.

Yüce Allah 21:30 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2511|21|30|أَوَلَمْ يَرَ ٱلَّذِينَ كَفَرُوٓا۟ أَنَّ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَٰهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ ٱلْمَآءِ كُلَّ شَىْءٍ حَىٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ

E ve lem yerellezine keferu ennes semavati vel arda kaneta retkan fe fetaknahuma, ve cealna minel mai kulle şey'in hayy, e fe la yu'minun.

O küfre sapanlar görmediler mi ki gökler ve yer bitişik idi, biz onları ayırdık. Her canlı şeyi sudan oluşturduk. Hala iman etmeyecekler mi?

 

Detaylı inceleme için; Big Bang teorisi-‘Gökler ve yer bitişik idi, biz onları ayırdık’

Çok net bir şekilde görülmektedir ki; Dünya içinde bulunduğu evren ve evrenler ile birlikte tekrar bitiştirilecektir. Yani tekrar tekilliksingularity’ haline sokulacaktır. İlk yaratılışa dönülecektir. Yüce Allah 39:67 ayetinde tekrar diriliş, tekrar yaratılış evresi (Kıyamet günü) başladığında Dünya ve evrenin-evrenlerin durumunu bize geçmiş zaman kipi kullanarak bildirmektedir.

En doğrusunu Allah bilir.