Yüce Allah aşağıdaki 43:15 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4338|43|15|وَجَعَلُوا۟ لَهُۥ مِنْ عِبَادِهِۦ جُزْءًا إِنَّ ٱلْإِنسَٰنَ لَكَفُورٌ مُّبِينٌ

Ve cealû lehu min ibâdihî cuz’en, innel insâne le kefûrun mubîn.

Ve yaptılar O'na (Allah’a) kullarından; bir cüz/bir pay/bir parça; doğrusu insan mutlak bir kâfirdir/gerçeği örtendir; apaçık/ayan beyan.

 

Bu ayettin muhteşem şekilde tecelli ettiğini görmekteyiz. Yüce Allah’a şirk koşan yani müşrik olan insanlar işi o noktaya getirirler ki Yüce Allah’a ait olan özelliklerin bir parçasını/bir payını/bir cüzünü O’nun kulları olan bazı kimselere yakıştırırlar.

Hristiyan müşrikler Îsâ peygambere Yüce Allah’ın oğlu veya direkt olarak kendisi diyerek Yüce Allah’a ait olan özellikleri verirler. Yahudiler ise Uzeyr peygambere Yüce Allah’ın oğlu sıfatını verirler. Ehli sünnet inancında ise Muhammed peygamberi ilahlaştırma söz konusudur. Muhammed peygamberi Yüce Allah’ın sevgilisi (habibi) yapmışladır. Yüce Allah’ın uhdesinde olan şefaat yetkisini Muhammed peygambere vermişlerdir. Muhammed peygamberimizin ölmediğini, halen Dünya üzerinde bazı kimselere göründüğünü, bazı toplantılara katıldığını iddia ederler.

43:15 ayetinin tecellisini tarikat inançlarında da görmekteyiz. Şeyhlerinin geçmiş gelecek her ilmi bildiğini, geleceği-bilinmezi (gaybı) bildiğini, astral seyahat yapabildiğini iddia eden bir dolu mürit görmek maalesef mümkün olabilmektedir. 

Kuran bizlere öğüt veriyor;

Ayetin devamından anlıyoruz ki bunu yapan kimseler gerçekten mutlak bir sapkınlık içindedirler. Gerçeği mutlak şekilde örten, apaçık/ayan beyan kâfirdirler.

Yapmamız gerekenler;

Yüce Allah’a ait olan özellikleri bir kula asla vermemeliyiz. Peygamberler de birer kuldur. Herkes Yüce Allah’a bir kul olarak gelecektir. Peygamberler dahil olarak hiç kimseye Yüce Allah’a ait olan özelliklerden bir pay/bir parça yakıştırmamalıyız. Yüce Allah ile aramıza hiç kimseyi sokmamalıyız. Yüce Allah bizlere Kuran’ı bırakmıştır. Sadece Kuran diyerek monoteist (tek tanrıcı, hanif) olan İbrahim dinine uymamız gereklidir. Fabrika ayarlarımıza yani Kuran’a acilen dönmemiz gereklidir.

En doğrusunu Allah bilir.